Güncel Haber Girişi: 18.03.2021 - 17:21, Güncelleme: 18.03.2021 - 17:21

Sünnetçioğlu’ndan ‘Pulmoner Rehabilitasyon’ önerisi

 

Sünnetçioğlu’ndan ‘Pulmoner Rehabilitasyon’ önerisi

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, koronavirüs hastaları için ‘Pulmoner Rehabilitasyon’ (solunum egzersizleri) önerisinde bulundu.
Vansesi Haber Merkezi Van İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından 14-20 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası nedeniyle bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe katılan Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen ‘Pulmoner Rehabilitasyon’un, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalarının bütünü olduğunu söyledi. Sünnetçioğlu, “Koronavirüs enfeksiyonunun akut döneminde kritik hastalık varlığında solunum işi ve distresini artıran uygulamaların (havayolu temizleme tekniklerinin solunum egzersizlerinin, egzersiz eğitiminin ve solunum kas eğitimi) kullanılması önerilmemektedir. Genel sağlık önerileri doğrultusunda, sigaranın bırakılması, sağlıklı beslenme, düzenli uyku, evde fiziksel aktivite kısıtlamasının olumsuz etkilerinden korunması önerilmekle beraber, bu klinik uygulama rehberi erişkin koronavirüs hastaları için pulmoner rehabilitasyon önerileri içermektedir” dedi. Doç. Dr. Sünnetçioğlu, koronavirüs enfeksiyonunun özellikle alt solunum yollarını etkileyen ve ağır grip, ağır zatürre gibi tablolarla karşılaşabilen bir hastalık olduğunu belirterek, “Özellikle akciğer kapasitesini sınırladığı ayrıca solunum kas kuvvetini azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle solunum egzersizleri çoğu hastalıkta olduğu gibi koronavirüse de etkin olarak kullanılmaktadır. 14-20 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası olması sebebiyle İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Büşra Tapan Soğanda, koordinatörlüğünde ilimizde yayın yapan radyolarda vatandaşlarımızı bilgilendirme amaçlı programlar düzenlendi. Hem pulmoner rehabilitasyonu hem de korona salgınında bireylerin evde yapabilecekleri solunum egzersizlerini hatırlatmak istedik. Özellikle korona hastalığını atlatan bireylerin solunum kapasitesindeki düşüşü önlemek ve eski solunum performansına ulaşmasını sağlamak, henüz koronavirüs tanısı almamış bireylerin akciğer kapasitesini arttırmak, solunum kaslarını kuvvetlendirmek amacıyla vatandaşlar davet edilerek sosyal mesafe çerçevesinde Van Atatürk Parkı’nda basit egzersiz örnekleri, yürüyüş düzenlenerek uygulamalı olarak gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.
Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, koronavirüs hastaları için ‘Pulmoner Rehabilitasyon’ (solunum egzersizleri) önerisinde bulundu.

Vansesi Haber Merkezi

Van İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından 14-20 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası nedeniyle bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe katılan Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen ‘Pulmoner Rehabilitasyon’un, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalarının bütünü olduğunu söyledi. Sünnetçioğlu, “Koronavirüs enfeksiyonunun akut döneminde kritik hastalık varlığında solunum işi ve distresini artıran uygulamaların (havayolu temizleme tekniklerinin solunum egzersizlerinin, egzersiz eğitiminin ve solunum kas eğitimi) kullanılması önerilmemektedir. Genel sağlık önerileri doğrultusunda, sigaranın bırakılması, sağlıklı beslenme, düzenli uyku, evde fiziksel aktivite kısıtlamasının olumsuz etkilerinden korunması önerilmekle beraber, bu klinik uygulama rehberi erişkin koronavirüs hastaları için pulmoner rehabilitasyon önerileri içermektedir” dedi.

Doç. Dr. Sünnetçioğlu, koronavirüs enfeksiyonunun özellikle alt solunum yollarını etkileyen ve ağır grip, ağır zatürre gibi tablolarla karşılaşabilen bir hastalık olduğunu belirterek, “Özellikle akciğer kapasitesini sınırladığı ayrıca solunum kas kuvvetini azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle solunum egzersizleri çoğu hastalıkta olduğu gibi koronavirüse de etkin olarak kullanılmaktadır. 14-20 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası olması sebebiyle İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Büşra Tapan Soğanda, koordinatörlüğünde ilimizde yayın yapan radyolarda vatandaşlarımızı bilgilendirme amaçlı programlar düzenlendi. Hem pulmoner rehabilitasyonu hem de korona salgınında bireylerin evde yapabilecekleri solunum egzersizlerini hatırlatmak istedik. Özellikle korona hastalığını atlatan bireylerin solunum kapasitesindeki düşüşü önlemek ve eski solunum performansına ulaşmasını sağlamak, henüz koronavirüs tanısı almamış bireylerin akciğer kapasitesini arttırmak, solunum kaslarını kuvvetlendirmek amacıyla vatandaşlar davet edilerek sosyal mesafe çerçevesinde Van Atatürk Parkı’nda basit egzersiz örnekleri, yürüyüş düzenlenerek uygulamalı olarak gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.