Sayğın: Van'ın yönetilememe sorunu var

Van'ın sorunlarını gündeme getirerek çözüm önerileri sunan Hür Dava Partisi Van İl Başkanı Rasim Sayğın, 'Van'ın temel sorunu yönetilememe sorunudur. Hangi kurumdan başlarsanız başlayın, sorun hangi kurumdan kaynaklanıyorsa kaynaklansın işin arka planına baktığımızda sorunun temelde yöneticiye dayandığını gözlemlemekteyiz. Van'da kaliteli, vizyoner yönetici bulmakta zorlanıyoruz. Belediyelere baktığımızda Van'ın dertleriyle dertlenen, çözüm odaklı çalışan yöneticilerin olmadığını görüyoruz. Maalesef günü kurtarma peşinde olan anlayışıyla hareket eden yöneticilerimiz var' dedi.

Van’ın sorunlarını her hafta düzenlediği basın toplantısıyla gündeme getiren Hür Dava Partisi Van İl Başkanı Rasim Sayğın, 5 haftalık basın toplantısıyla ilgili yaptığı değerlendirmede Van’ın yönetilememe sorunu olduğunu belirterek, “Sorunlarımızın temeli belediyecilik anlayışından kaynaklanması nedeniyle belediye başkanlarının özellikle kayyum olması belki Van’ın en temel problemlerinden bir tanesidir. Zira geçicidirler, halka hesap verme noktasında değiller. Bir sonraki seçimde oy alma kaygısında değiller. Memur zihniyetiyle hareket etmektedirler” diye konuştu.

Olası ittifak olmazsa yerel seçime kendi adaylarıyla gireceklerini belirten Sayğın, “Şuanda seçime genel merkezimizin bize bildirdiği kendi adaylarımızla girecekmişiz gibi çalışmamızdır. Şuanda oluşmuş bir ittifak kararı olmadığına göre genel merkezimizden aldığımız talimata göre seçim hazırlıklarımızın yapılması istendi. İttifaklara kesinlikle kapalı değiliz ancak ittifak olmazsa da bizim şuanda adaylarımız hazırdır” ifadelerini kullandı.

Kurumlardaki personel yetersizliğine değinen Sayğın, işe alımlarda liyakatin ön planda tutulması gerektiğini kaydederek, “Balık baştan kokar. Başa gelen kişiler atama usulüyle veya torpille bir yerlere geldiğinde alt kadrolarını da torpille yapıyor. Liyakate çok önem vermiyor. Bunun temel sebebi belediyelerde, yönetim kadrolarından çalışanına kadar liyakat sahibi insanların aranmamasıdır. Böyle bir çaba sarf edilmemesidir. Belediyelerde ve kamu kurumlarında özellikle bir parti olarak kurulduğumuz günden bu yana şunu diyoruz. Mülakat sistemine son verilmesini istiyoruz. Daha objektif kurallarla personel alımlarına gidilmeli” şeklinde konuştu.

“VAN’IN TEMEL SORUNU YÖNETİLEMEME SORUNUDUR”

Sayğın açıklamasında, “Yaklaşık bir aydan fazladır Van’ın sorunlarını haftalık olarak ele alarak değerlendiriyoruz. Sorunlarla ilgili çözüm önerilerimizi sunuyoruz. Muhataplarından konuyla ilgili adım atmalarını bekliyor ve takip ediyoruz. Geçtiğimiz hafta belirttiğim gibi yapılan açıklamaların neticesi olarak vardığımız sonuçları, değerlendirmeleri basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaşacağımızı ifade etmiştik. Her hafta Van’ın bir sorunla boğuştuğunu görüyoruz. Kimi açıklama yaptığımız haftanın hemen arkasında sorunun yoğunluklu olarak ortaya çıktığını görüyoruz. Kimi biz açıklama yapmadan önce çıktığını görüyoruz. Trafik sorunu, su sorunu, kanalizasyon sorunu, VASKİ’yle ilgili yaşanan sorunlarımızı ve Van Gölü’yle ilgili sorunlarımızı tek tek dile getirdik. Bu sorunlarımızın tamamı Van’ın kaderi olan sorunlar değil. Bu sorunların tamamı çözülebilir. O zaman bunlar çözülebilecek sorunlarsa bizim temel sorunumuz ne? Van’ın en temel sorunu yönetilememe sorunudur. Hangi kurumdan tutarsanız tutun, hangi kurumdan başlarsanız başlayın, sorun hangi kurumdan kaynaklanıyorsa kaynaklansın işin arka planına baktığımızda sorunun temelde yöneticiye dayandığını gözlemlemekteyiz. Van’da kaliteli, vizyonel yönetici bulmakta zorlanıyoruz. Bütün belediyelere baktığımızda Van’ın dertleriyle dertlenen, çözüm odaklı çalışan yöneticilerin olmadığını görüyoruz. Günü kurtarma peşinde olan anlayışıyla hareket eden maalesef yöneticilerimiz var. Bu yönetici kadroları kendilerine gerek basın yoluyla gerek birebir iletilen sorunlardan rahatsızlar. Kendilerine sorun ulaştırılsın istemiyorlar, bir çözüm geldiğinde bu çözümü uygulamaya koymaktan geri duruyorlar. Temel mantık ne kendileri açısından? Başkası söyledi diye ben yapmayacağım. Benim açımdan yeri ve zamanı geldiğinde ben yaparım mantığı var. Başkası bunun üzerinde dedi diye yaparsam başkasının bundan bir siyasi kazanç elde eder mi anlayışı ön planda tutuluyor. Bu halka hizmet etmekten uzak durmadır. Yani Halka hizmet hakka hizmettir anlayışının geri planda bırakılmasıdır” dedi.

 “VAN KAYYUM ANLAYIŞINDAN KURTULMALI”

Sayğın açıklamasının devamında, “Van’ın sorunlarının geri planda tutulmasıdır ve sümenaltı edilmesidir. Dolayısıyla burada en temel husus gelip şuna dayanıyor. Sorunlarımızın temeli belediyecilik anlayışından kaynaklanması nedeniyle belediye başkanlarının özellikle kayyum olması belki Van’ın en temel problemlerinden bir tanesidir. Zira geçicidirler, halka hesap verme noktasında değiller. Bir sonraki seçimde oy alma kaygısında değiller. Memur zihniyetiyle hareket etmektedirler. Kayyum derken sadece devlet tarafından atanan kayyumlardan bahsetmiyorum. Van ilk seçimde kayyumdan kurtulmalıdır. Hüda Par olarak böyle düşünüyoruz. Hem devletin atadığı kayyum hem de örgütün atadığı kayyumdan bahsediyorum. Malumunuz Van Büyükşehir Belediyesi veya bölge belediyeleri HDP’nin seçilmiş başkanlarının yanında birde atanmış başkanları vardı. Kayyum müessesesi farklı bir şekilde uygulanıyordu. Bunlar görevden alındı. Devlet tarafından kayyum atandı. Van bir kayyumdan kurtuldu, başka bir kayyum geldi. Hüda Par olarak artık Van’ın kayyum anlayışından kurtulması gerektiğini ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Sayğın: Van'ın yönetilememe sorunu var

“HALKIN LİYAKAT SAHİBİ KADROLARA DESTEK VERMESİNİ İSTİYORUZ””

31 Mart 2024 tarihinde yapılması planlanan yerel seçimlerde Vanlıların liyakatli insanlara destek vermesi gerektiğini belirten Sayğın, “Halkın kendi öz iradesiyle seçtiği kişiler, halka hesap verecek noktada olup Van’ın sorunlarıyla dertlenenler kenti yönetmelidir. Halk, liyakat sahibi olan kimse ona yetki vermeli. Sorunlarımızın çözümü noktasında halk olarak artık somut bir adım atmamız gerekiyor. Zira dediğim gibi başkasının yakmış olduğu ateşle siz kendi yemeğinizi pişiremezsiniz. Dolayısıyla bizim kendi yağımızda kavrulmamız gerekmektedir. Kendi yöneticilerimizi, kendi öz evlatlarımızı, Van’ın sorunlarıyla dertlenen, Van’ın sokağını, caddelerini bilen, hayrın içerisinde bulunan, başına gelen olumsuz olaylarda desteğini sunan, Van’ın her türlü sorununu yakından hissetmiş olan yönetici kadrolarına ihtiyacımız vardır. Dolayısıyla bizim yönetilememe sorunu dediğimiz Van’ın en temel sorununu ilk seçimde çözmemiz gerekiyor. Çözüm adresinin Hüda Par kadroları olduğuna inanıyoruz. Her türlü kayyum müessesinden uzak, halkın içinden çıkmış, liyakatli kadrolarımızla biz Van’ın sorunlarını çözmeye adayız. Şuana kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda tamamen yerel odaklı bir şekilde sorunumuz nedir? Bu sorunu nasıl çözebiliriz odaklı çalıştık. Çok siyasi kavgaların içerisinde yer almamaya özen gösterdik. Siyasi atışmaların içerisinde yer almamaya özen göstermekteyiz. Derdimiz halka hizmettir. Bunu da hakka hizmet olarak görüyoruz. Süreç içerisinde önümüzde ciddi bir yerel seçim var. Halkın liyakat sahibi kadrolara destek vermesini umuyor ve bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“BANKAMATİK İŞÇİLİĞİNE KARŞIYIZ”

Kamu kurumlarında işe gitmeden maaş alan kişiler olduğunu iddia eden Sayğın, “Balık baştan kokar. Başa gelen kişiler atama usulüyle veya torpille bir yerlere geldiğinde alt kadrolarını da torpille yapıyor. Liyakate çok önem vermiyor. Bunun temel sebebi belediyelerde, yönetim kadrolarından çalışanına kadar liyakat sahibi insanların aranmamasıdır. Böyle bir çaba sarf edilmemesidir. Belediyelerde ve kamu kurumlarında özellikle bir parti olarak kurulduğumuz günden bu yana şunu diyoruz. Mülakat sistemine son verilmesini istiyoruz. Daha objektif kurallarla personel alımlarına gidilmeli. Mülakat sistemi olduğu sürece ne kadar liyakatli olursa olsun iş mülakata geldi mi kendi adamını bir şekilde başa veya çalışan pozisyonuna getiriyorlar. Belediyelerde her dönem başa gelen siyasi parti kendi alt STK’larını veya kendilerine yakın hissettikleri kişileri belediyelerde işe alıp maaşlarını bankamatik yoluyla ödeyip hiç işe gelmeden ödeme verdiği kişiler oluyor. Bu HDP döneminde de vardı. AK Parti döneminde de var. CHP’nin bulunmuş olduğu illerde de maalesef var. Bu Türkiye’nin kronik bir hastalığıdır. Başa gelen partiler seçim döneminde kendilerine destek olan, kurumlarda bulunan şahısları bir şekilde finanse ederek, kendilerine yakın kurumlarda çalıştırıyorlar. Bu yanlış olan bir tutumdur. Hiçbir şekilde hak ve hukukla açıklanabilecek bir tarafı yoktur. Bunların belediyelerden izole edilmesi gerekmektedir. Bu yapılırken de yaş kuru meselesini iyi göz önünde bulundurmak gerekiyor. Sırf HDP döneminde veya AK Parti döneminde işe alınan bir kişiyi işten çıkarmayı doğru bulmuyoruz. Biz insanların ekmeğiyle oynamayı doğru bulmuyoruz ama bankamatik işçiliğine karşıyız. Kaldırılması lazım” diye konuştu.

“LİYAKAT SAHİBİ İDARECİLERE DOKUNMAYIN”

Sayğın son olarak şunları söyledi; “Van’da maalesef siyasiler kendilerinin talimatlarını yerine getirmeyen yöneticilerin bir kısmını izole etmeye çalıştığını biliyoruz. Kendi talimatlarını yerine getirmeyen, istedikleri ihale olsun, işçi alımları olsun herhangi bir konuda taleplerini yerine getirmeyen idarecilerin ve siyasilerin anlaşamadığını, anlaşamayınca da Ankara’da söz konusu idareciyi başarısızmış gibi gösterip görevden alınmasına sebebiyet veriyorlar. Bunlar yanlış olan uygulamalardır ama maalesef bu her iktidarda olan milletvekillerinin başvurmuş olduğu bir yöntemdir. Bu yolla idarecileri kendilerine yakın tutmaya, biat etmeye zorluyorlar. Liyakat sahibi idarecilerden uzak durun. Siyasiler bu yanlışı yapmaktan vazgeçsin. Memleketimizin gelişmesi, sorunlarının bitmesi için çaba harcasınlar.” HABER: BURHAN ERGİN

 

Bakmadan Geçme