Sahte altın uyarısı

Vatandaş fiyatlardaki düşüşü değerlendirip yastık altı yaparken, piyasada da sahte altın alarmı verildi.

Sahte altın uyarısı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Altın fiyatlarındaki düşüşün ardından altına olan talepte de artış yaşandı. Yatırımcı kapış kapış altın alırken, uzmanlardan 'Sahte altına dikkat' uyarısı da geldi. İşte, sahtekarların altındaki yeni oyunu...

Vatandaşın en çok tercih ettiği yatırım araçlarından altındaki son düşüşler yüzleri güldürdü.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, altın piyasasında sahteciliğin en çok rastlandığı altın türleri ve altın alırken dikkat edilmesi gerekenleri tek tek anlattı.

RENGİNE VE AĞIRLIĞINA ALDANMAYIN
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, altının güvenilir yerlerden; renk, hafiflik ve TSE belgesine dikkat edilerek alınması gerektiğinin altını çizdi.

Yaptığı açıklamasında altına olan talepte özellikle son bir yıl içinde büyük artış yaşandığına dikkat çekerek, "Ağustos 2022 başlarında 1016 lira olan gram altın şu anda 1700 lira seviyelerinde bulunuyor. Altına yatırım yapan vatandaşlarımızın son 1 yılda yüzde 66 kazanç sağlamasının altında yatan en önemli etken, altın yatırımının her dönem güvenli bir yatırım aracı olarak görülmesi." ifadelerini kullandı.

Altın sektöründe sahteciliğin yaygınlaştığına dikkat çeken Palandöken, özellikle internetten ve bilinmeyen yerlerden altın almanın riskli olduğunu söyledi.

Altın sahtekarlığına en çok sarrafiye ve zincir takılarda rastlandığını söyleyen Palandöken, şu sözlere yer verdi:

"Altın güvenilir yerden, tanıdığınız kuyumcudan veya mahalle esnafından alınır. Güven ilişkisi üzerine gerçek olduğunu bilirsiniz. Ülkemiz için büyük bir önemi olan altını alırken ve satarken rengine, hafifliğine, bükülüp bükülmediğine, ayarına, patentine ve TSE belgesinin olup olmadığına mutlaka dikkat edilmeli."

Bakmadan Geçme