Özgökçe: Tuşba'yı layık olduğu yere getireceğim

Gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelerek açıklamalarda bulunan İYİ Parti Tuşba Belediye Başkan Adayı Selim Özgökçe, 'Halkımız 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerde arayış içerisindedir. Biz kendimizi üçüncü bir yol olarak görüyor seçimi kazanacağımıza inanıyoruz. Halkımız artık belediye hizmetlerine ulaşmak, erişmek istiyor. Biz sosyal belediyecilik yapacağız. Sosyal belediyecilik anlayışımız herkesimi kapsayacak. Tuşba'nın ihtiyaçlarını karşılayıp layık olduğu yere getirmek için hizmet edeceğim' dedi. 

Vansesi Gazetesi'nden Burhan Ergin'in haberine göre İYİ Parti Tuşba Belediye Başkan Adayı Selim Özgökçe basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelerek seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in seçim gezileri kapsamında Van’ı ziyaret edeceğini belirten Özgökçe, “Genel Başkanımız seçim gezileri kapsamında ilimizi ziyaret edecek. Henüz programı belli değil. Programı belli olduktan sonra kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Özgökçe: Tuşba'yı layık olduğu yere getireceğim

“ADAYLARIMIZIN TÜMÜ VANLIDIR”

Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarının ithal olmadığını söyleyen Özgökçe, “İYİ Parti’de 6 yıl kurucu il başkanlığı görevini yürüttüm. Geçmiş dönemde genel başkanımız milletvekili adayı olmamı istedi fakat biz kendisine ilimizde yerel siyasetin kötü gittiğini ve bizim öncelikle yerel siyaseti doğru yapmak, halkımızı bu konuda bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve yerel siyasette ilimizi hak ettiği yere getirmek ve yerelde siyaset yapmayı düşündüğümüzden dolayı 2024 yılında belediye başkan adayı olmak istediğimi ifade ettim. Bu konuda bize her türlü desteği verdiler ve 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimler için Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarımızı belirleyerek seçime giriyoruz. Taleplerimiz genel merkez nezdinde karşılık buldu. Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarımızın tamamı Vanlıdır. Kesinlikle ithal adaya yer vermedik. Adaylarımız, bulundukları ilçelere hitap eden, aday oldukları ilçelerde ikamet eden insanlardan oluşuyor. Gönül isterdi ki adaylarımız çevre bilimciler, inşaat mühendisleri ve mimarlardan oluşsun veya bizden talep etsin. Ben birkaç yıl önce düzenlenen bir toplantıda konuşma yapmıştım. Demiştim ki belediye başkanlığı sizlerin hakkıdır. Belediye başkanı olmak istiyorsanız gelip bizden talep edin. Çünkü çevre bilimciler, mimarlar, mühendisler ilimizin altyapısını, üst yapısını, çevresel sorunlarını daha iyi analiz edebiliyor. Van’ı yaşanabilir bir kent yapabilirler. Onlarında bu konuda elini taşın altına koymaları gerektiğini düşünüyorum. Belediye başkanlığı görevi avukatın, doktorun işi değil. Belediye başkanlığı mimar, mühendis, çevre bilimcilerin işidir. Onlar Van’ı ve ilçeleri güzelleştirebilir. Bu arkadaşlar istemedikleri takdirde herkes belediye başkanlığına talip olabilir. Bizim her zaman önceliğimiz oydu. İYİ Parti olarak şehrimizin dinamikleriyle de görüştük. Bazılarına biz teklif ettik, bazıları da kendileri gelip talepte bulundular. Bu doğrultuda listelerimizi hazırlayıp seçimlere hür ve müstakil bir şekilde girdik” dedi.

“BU SEÇİM EVİNE EKMEK GÖTÜREMEYENLERİN SEÇİMİ OLACAK” 

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı insanların evine ekmek götüremediğini belirten Özgökçe, “Sahada seçim çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Halkımızın gönlüne dokunuyoruz. İlimizde, ilçelerimizde seçim gününe kadar kapısını çalmayacağımız vatandaşımız kalmayacak. Esnaf ziyaretlerimizde insanlar çok dert yanıyor. İki parti arasında sıkışan halkımızın ciddi anlamda cesaretlendiğini görüyoruz. Bu seçim adayların seçimi değil, ziyaretlerimizde esnaflarımızın bizlere iletmiş oldukları söylemlere değinmek istiyorum. Bu seçim evine ekmek götüremeyen babalar için, çocuklarına süt veremeyen anneler için, sabahları okula aç gidip, okuldan aç dönen çocuklar için, köyünde tarlasını süremeyen, traktörüne mazot koyamayan çiftçiler için, hayvanına bakamadığı için satmak zorunda kalan besiciler için, evini geçindirmekte zorlanan asgari ücretliler ve emekliler için sandığa gidip oyumuzu ona göre kullanacağız. Hak etmeyene kesinlikle oy vermeyeceklerini ifade ediyorlar. Esnaf ve halkımız bu şekilde oy kullanacak. Halkımız hesabı muhalefetten değil ülkeyi yönetenden soracak. Hak eden hak ettiğini bulacak” ifadelerini kullandı.

Özgökçe: Tuşba'yı layık olduğu yere getireceğim

“SEÇİMİ KAZANACAĞIMA İNANIYORUM”

31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimde kazanacağını kaydeden Özgökçe, “Hiçbir rakibimle şahsi bir sıkıntım yok. Aslında rakip demek de yanlıştır. Hepsi bu memleketin evlatlarıdır. Tuşba’da Vanlı olmayan bir adayın olması halkta bir sıkıntı yaratıyor. Halkın kayyumlara yönelik ciddi bir tepkisi var. Halkımız 22 yıldır iş yapmayan yöneticilerin bundan sonra da bir şey yapmayacakları kanaatindeler. Çünkü 22 yıldır AK Parti bu ülkeyi yönetiyor. Valisinden kaymakamına, kurum amirinden memuruna tümü sahada AK Parti için çalışıyor. Kurumlar hangi vatandaşın sorununu çözdü? Kurumlarda liyakat yok, ehil insanlar iş başında değil. Vatandaşlarımız kurumlarda işini halledemeyince il başkanıyla görüşmek istiyor fakat il başkanını bulabilene aşk olsun. Çevresini koruma ordularıyla saran il başkanı halktan kopuk şekilde yaşıyor. İnsanlarımızın sorunlarını çözmek için kimseye ulaşamıyor. Herkes suçu birbirine atıyor. Milletvekili de kendi atadığı adama bir şey diyemiyor. Biz muhalefet partileri iktidara karşı güç oluşturmak zorundayız. İktidarın çözmediği sorunları bizler yerelde sosyal belediyecilik anlayışıyla çözebiliriz. Bu şekilde olursa belediyeler arasında tatlı bir hizmet yarışı olur. İktidar ve muhalefet halkımıza hizmet etmek için yarışır. Bunun da en büyük kazananı halkımız olur. Halkımız şu an bir arayış içerisindedir. Biz kendimizi üçüncü bir yol olarak görüyoruz. Seçimi kazanacağıma inanıyorum. Kazanmayacağım bir seçime neden girip kendimi yıpratayım. Genel başkanımız Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı teklifinde bulundu ancak bizim İYİ Parti olarak Van’da kazanmamız gerektiğini belirterek, Tuşba’da aday olmak istediğimi aktardım. Kendisi de gereken desteği verdi. Biz Allah’ın izniyle Tuşba’da kazanacağız. İki parti arasında sıkışan halkımıza alternatif sunduk. Halkımız sorunlarının çözülmesini istiyorsa doğru adayı tercih etmeli. Biz İYİ Parti olarak ilimizin gelişmesi ve kalkınması için elimizden gelen her türlü çabayı sergileyeceğiz. Asla halkımızla aramıza duvar örmeyeceğiz. Yeter ki halkımız yerelde iktidara karşı güç oluştursun. Yerelde güç oluştuğu zaman iktidardakilerde kendine çeki düzen vermek zorunda kalır. Aksi taktirde iktidara karşı yerelde güç oluşturamazsak sorunlarımız her geçen gün büyümeye devam eder. Van Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen yöresel ürünler fuarını ziyaret ettik. 150 esnafın sadece 4’ü Vanlıydı. Bundan daha büyük bir ayıp olur mu? 1 milyon 300 bin nüfusluk şehre yakışır mı? Koca fuar alanında 4 Vanlı esnaf var. Bu ayıp bizleri yönetenlerin ayıbıdır. Bu ilde en çok oyu alanların ayıbıdır. Sandığa giderken halkın değil kendi menfaatini düşünenlerin ayıbıdır” şeklinde konuştu.

“HALKIMIZ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN HESAP SORMALI”

Özgökçe konuşmasının devamında, “Biz sosyal belediyecilik kapsamında genel bir çalışma yapacağız. Sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket edeceğiz. Çalışmalarımız herkesimi kapsayacak. Tuşba’nın ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet edeceğim. Belediyemizin gelirini artırıp israfın önünü kapatacağız. Halkın parasını kimsenin çarçur etme hakkı yok. Belediye bütçeleri halkın parasıdır. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeyeceğim. Bakın belediye başkanının görevi sadece çöp toplamak, altyapı hizmeti sunmak değil, evine ekmek götüremeyen, geçinmekte zorlanan vatandaşlara destek vermek zorundadır. Bu belediye başkanının sorumluluğundadır. Halkımız belediye başkanlarından hesap sormalı” dedi.

Özgökçe: Tuşba'yı layık olduğu yere getireceğim

“VANLILAR HİZMET NASIL YAPILIRMIŞ BİZİMLE GÖRECEK”

Tuşba için güzel hizmetler yapmayı hedeflediklerini belirten Özgökçe, “Tuşba 60 kilometre sahil bandı olan bir ilçedir. Biz diyoruz ki Tuşba’yı turizm merkezi yapacağız. Bugüne kadar bununla alakalı çalışma yapan yok. Biz her mahallemizi üreten fabrikaya dönüştüreceğiz ama belediye başkanları çöp tenekesi var mı diyor. Vizyonları bu kadar, ne diyebilirim ki, biz ilçemizin tüm sorunlarını çözmek için çalışacağız. Tuşba bizim dönemimizde hak ettiği yere gelecek. Vanlılar hizmet nasıl yapılırmış bizimle görecek” diye konuştu.

“VAN’DAKİ DERNEKLER İKİ PARTİNİN ARKA BAHÇESİ OLMUŞLAR”

Van’daki derneklerle ilgili konuşan Özgökçe, “Uzun süredir siyasetteyim. Hepimizin amacı halkımıza hizmet etmektir. Derneklerin tüzüğüne baktığınız zaman halka hizmet etmek olduğunu görürsünüz ama gelin görün ki Van’da kurulan onlarca dernek başkan ve yönetimi tarafından oraları basamak olarak kullanıp sadece kendi menfaatleri, çıkarları için hareket ediyorlar. Mevki ve makama gelmek için her türlü girişimde bulunuyorlar. Van’daki birçok derneğin görevini yapmadığını biliyorum. Kuruluş amacına göre hareket etmiyorlar. Kendi menfaatleri doğrultusunda hareket eden dernekleri dikkate almıyorum. İki partinin arka bahçesi olmuşlar” ifadelerini kullandı. 

Bakmadan Geçme