Otomobil piyasasında hareketlilik sürüyor

Yüksek fiyattan satılan ikinci el otomobillerde dalgalanmalar sürüyor.

Otomobil piyasasında hareketlilik sürüyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Otomobil piyasasında hızlı artışın sonucunda yeni kararlar alınmaya devam ediliyor. Sıfır otomobil fiyatlarıyla hemen hemen başa baş giden ikinci el otomobil piyasası günlük olarak yükselmeye devam ediyor. Yüksek fiyattan satılan ikinci el otomobiller geçtiğimiz günlerde son zamanların en büyük düşüşünü yaşadı. Araba almak isteyenler için tam zamanı. İşte tüm detaylar...

Sıfır otomobil fiyatlarıyla kafa kafaya giden ikinci el otomobillerde bir son durum yaşandı.

İkinci el piyasasında sektör dışı satımlar üzerine piyasada yükselen fiyatlar alınan tedbirlerin sonucunda düşüş gösterdi. Alınan kararların ardından fiyatlar yüzde 10 seviyesinde gerileme kaydetti. Son yıllarda hızla artan otomobiller yatırım aracı olarak görülürken, alınan karar ile piyasalara denge getirildi.

Artık yatırım aracı olarak görülmeyen ikinci el ve sıfır otomobiller tüketicilerin gündemine oturdu. Günümüzde durgunlaşan otomobil ticareti ilerleyen dönemlerde yeniden hızlanması bekleniyor. Sektör dışı al sat durumunda yavaşlamaların olduğunu belirten galerici Yusuf Çiftçi, fiyatlarda düşüş olduğunu duyurdu.

İkinci el piyasasında düşüşlere dikkat çeken Çiftçi, tedbirlerin ikinci ve sıfır araçları etkileyerek artık yatırım aracı olarak görülmediğini belirtti. Sektör dışında yoğun bir talebin olmasıyla araçlarını yüksek fiyata satmayı bekleyen vatandaşlar alınan tedbirler ile şok yaşadı.

Çiftçi'nin açıklamalarına göre, "İnsanlar araba alıp daha yükseğe satmak için bekliyordu. Bu nedenle sektör dışında alım satım çok fazlaydı bu da fiyatları etkiliyordu. Önleyici tedbirler ile beraber bu talep düştü. Artık müşteriler ikinci el veya sıfır olan istediği bir aracı bulabilecek. Sektörümüzde genelde bu aylarda bir durgunluk zaten oluyordu. Şu anda da bu durgunluğu yaşıyoruz." ifadeleri yer aldı.

Otomobil piyasasının bazı dönemlerde durgun bazı dönemlerde de hareketli olduğunu vurgulayan Çiftçi, ikinci el otomobillerin yüzde 10 gerilediğini duyurdu. Artık yatırım aracı olarak görülmeyen araçlar piyasayı hareketlendirdi. İkinci el piyasasında merak edilen bir diğer nokta ise elektrikli otomobiller oldu.

Araçların yeni olmasından dolayı ikinci el piyasasında olmadığı belirtiliyor. İlerleyen dönemlerde elektrikli araçlarda ikinci el piyasasına düşeceği söylenirken, 2025 yılında içten yanmalı araçlar yerine elektrikli araç üretimlerinin başlayacağını öngörüyor.

Bakmadan Geçme