Öğrenciler beyaz önlük giydi

2022-2023 Eğitim Öğretim yılının başlamasıyla birlikte Van YYÜ Veteriner Fakültesi öğrencileri, düzenlenen programla beyaz önlük giydi.

Basın Bülteni

Önlük giyme programı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’nin katılımıyla Prof. Dr. Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Programda, video gösterimi ardından protokol konuşmaları yapıldı.

Veteriner hekimliğinin önemine değinen Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, tüm dünyayı saran Covid-19 pandemisinin, hayvandan insana geçen virüsten olması dolayısıyla veteriner hekimliğinin ne kadar önemli bir meslek olduğunu belirterek, “Sağlığın ve temizliğin simgesi olan beyaz önlüklerinizi bugün itibariyle giymiş olacaksınız. Bu gurur, yüksek puanlar alarak Üniversitemizi tercih eden hem sizlere hem de eğitim verecek olan sevgili akademisyenlerimize aittir. Beyaz önlük, bilim insanı olma yolunda atılan ilk adımdır” dedi.

Van YYÜ Veteriner Fakültesi’nin, Türkiye’de kurulan 6. Veteriner Fakültesi olduğunun altını çizen Rektör Şevli, köklü geçmişinin yanında Veteriner Fakültesi, yetiştirdiği akademisyenlerle başka üniversitelerin bilim insanı ihtiyacını karşıladığını ve bu donanıma sahip güçlü akademik kadronun, öğrencileri 5 yıl boyunca eğiteceğini söyledi.

 Fakültenin fiziki şartlarını daha iyi hâle getirmek, niteliğini arttırmak için çalışmalarının devam ettiğini belirten Şevli, hayvan hastanesinin yapımının kısa süre içerisinde bitmesi ve modern cihazların alınmasıyla birlikte Veteriner Fakültesi öğrencilerinin daha geniş uygulama alanlarına kavuşacaklarının müjdesini verdi.

Şevli, “Kırk yıllık tecrübe ve birikimle başarı çıtasını yükseltmeye devam etmekte olan Van YYÜ, dünyanın saygın derecelendirme kuruluşlarından Times Higher Education (THE) World University Rankings (WUR)’da 1500-1700 bandına girmeyi başardı. THE WUR’a göre Türkiye’den sıralamaya giren 61 üniversite arasından 38. sırada yer alan Üniversitemiz,  Türkiye’deki üniversiteler arasında ‘Araştırma’ alanında 9. sırada derecelendirilmiş ve dünya genelinde ise 635. sırada yer almıştır.” ifadelerini kullanan Şevli; “Van YYÜ, sayısı yaklaşık 1800’ü bulan akademik kadrosuyla ciddi akademik araştırmalar yapmaktadır. Bu bağlamda, akademisyenlerimizin ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları’ listesinde girmeyi başarmasıyla Van YYÜ, ‘Bir Dünya Üniversitesi’ olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam etmektedirler” dedi.

 Rektör Şevli; “Temizliğin, saflığın, dürüstlüğün simgesi olan beyaz önlüklerinizi bugün itibariyle giymiş olacaksınız. Bu sevinci ve gururu bu gün aileleri  ile birlikte yaşayacak olan değerli öğrencilerimizi kutluyorum. Öğrencilerimiz başarı göstererek, iyi puanlar alarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni tercih ederek kazandılar. Kıymetli öğrencilerimiz unutmayın bugün birazdan giyeceğiniz beyaz önlük, bilim insanı olma yolunda atacağınız ilk adımdır” şeklinde konuştu.

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Gençcelep ise, yeni kayıt yaptıran öğrencilere beyaz önlüklerini giydirmenin kendilerine büyük bir mutluluk verdiğini belirterek bu doğrultuda, fakültenin hem ders müfredatını zamanın şartlarına uygun bir hale getirmeye çalıştıklarını hem de akademik kadronun bu yönde çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

2022-2023 yılı Veteriner Fakültesi’ne giriş sıralamasında birinci sırada yerleşen öğrencinin konuşmasının ardından yeni kayıt yaptıran öğrencilere beyaz önlükleri giydirildi. Programda ayrıca, 2021-2022 eğitim öğretim döneminde derece alan öğrencilere başarı belgeleri verildi.

 Programa, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Yayla, Türk Veteriner Hekimler Birliği Van Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Cumali Özkan, akademik ve idari kadro ile öğrenciler katıldı. 

Bakmadan Geçme