Bölge sıkı takipte, ceza yağdı

Rekabet kurumu, deprem bölgesinde ki fırsatçılara ceza kesti. Bölgede hazır beton, çimento gibi sektörlerde soruşturma sürüyor. 19 teşebbüse daha inceleme başlattı.

Deprem bölgesinde çimento ve hazır beton ihtiyacına fırsata çevirmeye çalışanlar hakkında art arda şikayet geldiğine dikkat çeken Rekabet Kurulu, fırsatçılara göz açtırmamakta kararlı olduğunu vurguladı. Aralık 2022'de başlatılan soruşturmada Ankara ve Kırıkkale illerinde faaliyet gösteren 17 hazır beton üreticisinin müşteri paylaşımı ve fiyat anlaşması yoluyla 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin incelendiği belirtilerek, "Soruşturmada ayrıca dört teşebbüs ile uzlaşma sağlanmış ve uzlaşma süreçleri sonucunda uzlaşma indirimi ile birlikte anılan teşebbüslere toplamda 3 milyon 942 bin TL tutarında idari para cezasına hükmedilmiştir" denildi.

39.7 MİLYON PARA CEZASI UYGULANDI

2023'ün ocak ayında Adana ve Osmaniye illerinde faaliyet gösteren hazır beton üreticileri hakkında da soruşturma açıldığı belirtilerek, "Söz konusu soruşturma kapsamında 3 teşebbüs (Ceyhan Hazır Beton İnşaat, Çimsa Çimento ve Oyak Çimento) hakkında yerinde incelemeyi engelledikleri gerekçesiyle toplamda 39 milyon 753 bin TL tutarında idari para cezası uygulanmıştır" denildi.

Rekabet Kurulu tarafından başlatılan bir diğer ön araştırmada ise Aydın ilinde faaliyet gösteren hazır beton üreticileri ile ilgili yapılan önaraştırmada 7 hazır beton teşebbüsü hakkında, yerinde incelemeyi engelledikleri gerekçesiyle 2 milyon 365 bin TL idari para cezası uygulandı.

İNCELEMELER BÜYÜK BİR KARARLILIKLA DEVAM EDİYOR

Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman'da faaliyet gösteren 46 hazır beton ve çimento üreticisinde yerinde incelemeler yapıldığı belirtilen açıklamada, bölgede faaliyet gösteren 17 teşebbüs hakkında soruşturma başlatıldığı kaydedildi. Açıklamada, "Deprem bölgesi ile ilgili incelemelerimizi büyük bir kararlılıkla sürdürecek" denildi.

Kaynak:Haber7

Bakmadan Geçme