Köşe Yazıları (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 26.04.2013 - 09:50, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:18

Monolog, Diyalog, Halkla İlişkiler

 

Monolog, Diyalog, Halkla İlişkiler

Dün  bir  grup  vatandaşımız gazetemize geldi. Çeşitli   sorunlarına karşı  gösterilen  ilgisizlikten, çözümsüzlükten  dert  yandılar. Şikayetlerimiz  dikkate alınmıyor. Adeta  insan yerine konulmuyoruz. Sorunu herkes birbirine  havale  ediyor.Açıklama,  geri  dönüş, bilgi verme yok. Neden böyle, Nedir bu  duyarsızlık?  Diyalog nedir dedim.  Karşılıklı konuşmak,  dinlemek, anlamaktır dediler.Monolog nedir dedim. Ben konuşurum sen sadece dinlersin. Sen adam yerine koymamaktır dediler.Kızdılar. La hevlavela…  çektiler. Biz gazetenize  derdimiz anlatmaya geldik. Sen bize  soru  soruyorsun.  Sorunlarımızla ne  ilgisi var    diyerek güzel bir tepki  gösterdiler. Sorunlarınızın/sorunlarımızın çözümü  bu üç kavramda toplanıyor dedim.Sohbet  ettik. Deşarj oldular.  Teşekkür ederek gittiler. Ziyaretçilerimizin  tarfi ettiği  diyalog, monolog ve halkla ilişkileri   sözlükler  şöyle  anlatıyor: MONOLOG : Kişinin kendi kendine konuşması. Monolog Tanımları:1. Birinin kendi kendine yaptığı konuşma. 2. Bir kişinin dinleyicilere anlattığı, genellikle güldüren olay. 3. Çevresindekilere fırsat vermeden bir kimsenin yaptığı konuşma. 4. Tek başına konuşma, DİYALOG :İki ya da daha çok kişinin karşılıklı konuşmalarıdır. Bir diyalogdan söz edebilmek için asgari şu unsurların varlıkları gereklidir:" Bir alıcı ve vericinin varlığı" İletilmek istenen bir mesaj.İletişimde bulunan kişiler görsel ya da işitsel işaretler yoluyla diyalog kurabilirler. Diyalogda ulaştırılmak istenen mesaj belli kodlar (dil, jargon vs.) aracılığıyla iletilir. Mesajın belli bir amacı vardır. HALKLA İLİŞKİLER: Halkla ilişkiler bir işletmenin,kurumun ya da örgütün bağlantı kurduğu ya da kurabileceği kimselerin anlayış, sempati ve desteğini elde etmek ve bunu devam ettirmek için yaptığı sürekli ve örgütlenmiş bir yönetim fonksiyonudur. Kısa tanımıyla, kurumların kitlelerle iletişim kurmak amacıyla yürüttükleri, pro-aktif ve re-aktif olarak sürdürülebilen, kamu yararı esas alınarak devam ettirilen düzenli faaliyetlerdir. Bilinen adıyla "PR" olarak ifade edilmektedir   Halkla ilişkiler bilgi akışının sağlanması ve bu bilgi akımının gerekli etkinliği kazanarak amaçlanan sonuca ulaşması yapılan planlı faaliyetlerdir.Alooo kamu yararı, halk  adına duyuyormusun. vanhaber, van, haber, van haber monolog, diyalog, halkla ilişkiler, şikayet, ikram kali
Dün  bir  grup  vatandaşımız gazetemize geldi. Çeşitli   sorunlarına karşı  gösterilen  ilgisizlikten, çözümsüzlükten  dert  yandılar. Şikayetlerimiz  dikkate alınmıyor. Adeta  insan yerine konulmuyoruz. Sorunu herkes birbirine  havale  ediyor.Açıklama,  geri  dönüş, bilgi verme yok. Neden böyle, Nedir bu  duyarsızlık? 
Diyalog nedir dedim.  Karşılıklı konuşmak,  dinlemek, anlamaktır dediler.
Monolog nedir dedim. Ben konuşurum sen sadece dinlersin. Sen adam yerine koymamaktır dediler.
Kızdılar. La hevlavela…  çektiler.
Biz gazetenize  derdimiz anlatmaya geldik. Sen bize  soru  soruyorsun.  Sorunlarımızla ne  ilgisi var    diyerek güzel bir tepki  gösterdiler.
Sorunlarınızın/sorunlarımızın çözümü  bu üç kavramda toplanıyor dedim.
Sohbet  ettik. Deşarj oldular.  Teşekkür ederek gittiler.
Ziyaretçilerimizin  tarfi ettiği  diyalog, monolog ve halkla ilişkileri   sözlükler  şöyle  anlatıyor:
MONOLOG : Kişinin kendi kendine konuşması.
Monolog Tanımları:
1. Birinin kendi kendine yaptığı konuşma.
2. Bir kişinin dinleyicilere anlattığı, genellikle güldüren olay.
3. Çevresindekilere fırsat vermeden bir kimsenin yaptığı konuşma.
4. Tek başına konuşma,
DİYALOG :İki ya da daha çok kişinin karşılıklı konuşmalarıdır.
Bir diyalogdan söz edebilmek için asgari şu unsurların varlıkları gereklidir:
" Bir alıcı ve vericinin varlığı
" İletilmek istenen bir mesaj.
İletişimde bulunan kişiler görsel ya da işitsel işaretler yoluyla diyalog kurabilirler. Diyalogda ulaştırılmak istenen mesaj belli kodlar (dil, jargon vs.) aracılığıyla iletilir. Mesajın belli bir amacı vardır.
HALKLA İLİŞKİLER: Halkla ilişkiler bir işletmenin,kurumun ya da örgütün bağlantı kurduğu ya da kurabileceği kimselerin anlayış, sempati ve desteğini elde etmek ve bunu devam ettirmek için yaptığı sürekli ve örgütlenmiş bir yönetim fonksiyonudur. Kısa tanımıyla, kurumların kitlelerle iletişim kurmak amacıyla yürüttükleri, pro-aktif ve re-aktif olarak sürdürülebilen, kamu yararı esas alınarak devam ettirilen düzenli faaliyetlerdir. Bilinen adıyla "PR" olarak ifade edilmektedir   Halkla ilişkiler bilgi akışının sağlanması ve bu bilgi akımının gerekli etkinliği kazanarak amaçlanan sonuca ulaşması yapılan planlı faaliyetlerdir.
Alooo kamu yararı, halk  adına duyuyormusun.
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.