Meteoroloji'den Vanlılara uyarı

Meteoroloji 14. Van Bölge Müdürlüğü, çığ, buzlanma, don, kuvvetli rüzgar ve yağış uyarısında bulundu.

Meteoroloji açıklamasında, “Bölge genelinde havanın çok bulutlu, sabah ilk saatlerden itibaren Muş, Bitlis ve Hakkari çevreleri ile Van ilinin güney ilçelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışının etkisine girmesi beklenmektedir. Beklenen yağışların, Muş, Bitlis ve Hakkari ile Van ilinin güneyinde (Bahçesaray, Çatak, Başkale, Gürpınar) kuvvetli karla karışık yağmur ve kar, yüksek kesimlerde ise yoğun kar şeklinde olacağı tahmin edilmektedir. Öğle saatlerinden sonra kuvvetli rüzgarın batıya dönmesi ile birlikte Van merkez ilçelerinin karla karışık yağmur, akşam saatlerinde ise sıcaklıkların düşmesi ile kar yağışlı olması beklenmektedir.Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi beklenmektedir. Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin edilmektedir. Rüzgârın güneyli yönlerden orta, zaman zaman  kuvvetli esmesi beklenmektedir. Van Gölü’nde Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; batısında kuvvetli kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgar: Batı ve güneybatıdan 5 ila 7 kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,0 m; Görüş: İyi, yağış anında orta; kuvvetli yağış anında zayıf. İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıklarının; Muş’ta 4, Bitlis’te 2, Hakkâri 4 ve Van’da 8 derece olacağı tahmin edilmektedir. 

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: 

Bölgemizde yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan yetkililer ile vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. 

BUZLANMA VE DON UYARISI: 

Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. 

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: 

Bölge genelinde beklenen kuvvetli rüzgar (40-60 km/sa) ve fırtınanın (50-80 km/sa) etkisiyle kar erimelerine bağlı olarak düşük kotlarda su baskını, dere yataklarında taşkın, sel, eğimi dik yamaçlarda çığ tehlikesi, enerji nakil hatlarında kopmalar, ağaç ve direk devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunmalıdır. Ayrıca Lodosla birlikte baca gazı (karbonmonoksit) zehirlenmeleri, kar savrulması ve kar sürülmesi meydana gelebileceğinden (görüş mesafesinde azalma, ulaşımda aksamalar gibi) olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. 

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: 

Beklenen yağışların (26.03.2024 Salı) ilk saatlerden itibaren Muş, Bitlis, Hakkari çevreleri ile Van'ın güneyinde kuvvetli ; yüksekleri yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin edildiğinden meydana gelebilecek sel, su baskını, kuvvetli rüzgar, kar yağışı beklenen yerlerde tipi ile ulaşımda aksamalar, buzlanma, don olayı ve çığ riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.
 

Vansesi Özel Haber

Bakmadan Geçme