Köşe Yazıları (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 24.06.2013 - 09:37, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:18

Kula Kulluk Edenler

 

Kula Kulluk Edenler

Kıssadan hisseKULA KULLUK EDENLERBir kul veya toplum, kula veya kullara kulluk ederse, yüce ALLAH (c.c.)  o kuldan  vazgeçer ve o kul veya toplum  kulluk ettiği  kullardan, neler  çeker neler, hiç düşünmezmisiniz. Hz. Mevlana***Tefrika girmeden bir millete düşman giremez, toplu vurdukça yürekler, onu top bile sindiremez. M. Akif Ersoy***ÇALGICININ HİKAYESİHz. Ömer (r.a) döneminde bir çalgıcı varmış. Müthiş çengi çalarmış. Yaşı ilerleyip ihtiyarlanınca sesinin güzelliği bozulmuş  beli bükülmüş itibar görmez olmuş, bir parçacık ekmeğe  muhtaç olmuş. "YARABBİ bunca bunca zamandır sana isyan edip durdum. Benden bir gün bile ihsanını kesmedin, bu gün kazanç yok, çalgıyı senin için çalacağım" demiş. Ve sazını alarak mezarlığa gitmiş, bir hayli çalıp söyledikten sonra sazını başına yastık yapıp uyumuş. O sırada Hz. Ömer'e de (r.a) uyku gelmiş  ve oda uyumuş. Rüyasında bir ses ona " Ey Ömer,  kulumuzu ihtiyaçtan kurtar mezarlıkta bir kulumuz var. Beytül maldan yedi yüz dinar olarak götürüp ona  ver,  ona bunu al harca, bitince yine buraya gel de" dedi. Hz. Ömer (r.a)  bu sesin heybetinden sıçrayıp kalkarak doğruca mezarlığa gitmiş. Mezarlığı defalarca dolanmış çalgıcıdan başka kimseye rastlamamış. Kendi kendine söylenmiş bana rüyamda mübarek ve makbul  kul diye söylendi, bu çalgıcı nasıl Allah'ın has kulu olabilir diye mezarlığı biraz daha dolanmış, ama başkasını bulamayınca gelip çalgının yani başına oturmuş. Çalgıcı uyanıp ta Hz. Ömer'i (r.a) görünce  bir an evvel oradan uzaklaşmak istemiş. Hz. Ömer ( r.a) "Benden kaçma benden sana Allah'ın emri ile şu kadar para getirdim bunları harca bunlar bitince yine gel" demiş. Ve parayı çalgıcıya vermiş. Çalgıcı çok utanmış bütün bir ömrü boşa harcadığına heba ettiğine pişman olmuş. Sazını yere vurarak kırmış ağlayıp inleyerek Allah'a yalvarmış, şükretmiş.Hiç bir zaman umudumuzu kesmeyelim. Beraat Kandiliniz Kutlu Olsun.Hoşçakalın vanhaber, van, haber, van haber kıssadan hisse, kula kulluk edenler, cem altaylı, beraat kandili
Kıssadan hisse
KULA KULLUK EDENLER
Bir kul veya toplum, kula veya kullara kulluk ederse, yüce ALLAH (c.c.)  o kuldan  vazgeçer ve o kul veya toplum  kulluk ettiği  kullardan, neler  çeker neler, hiç düşünmezmisiniz. Hz. Mevlana
***
Tefrika girmeden bir millete düşman giremez, toplu vurdukça yürekler, onu top bile sindiremez. M. Akif Ersoy
***
ÇALGICININ HİKAYESİ
Hz. Ömer (r.a) döneminde bir çalgıcı varmış. Müthiş çengi çalarmış. Yaşı ilerleyip ihtiyarlanınca sesinin güzelliği bozulmuş  beli bükülmüş itibar görmez olmuş, bir parçacık ekmeğe  muhtaç olmuş. "YARABBİ bunca bunca zamandır sana isyan edip durdum. Benden bir gün bile ihsanını kesmedin, bu gün kazanç yok, çalgıyı senin için çalacağım" demiş. Ve sazını alarak mezarlığa gitmiş, bir hayli çalıp söyledikten sonra sazını başına yastık yapıp uyumuş. O sırada Hz. Ömer'e de (r.a) uyku gelmiş  ve oda uyumuş. Rüyasında bir ses ona " Ey Ömer,  kulumuzu ihtiyaçtan kurtar mezarlıkta bir kulumuz var. Beytül maldan yedi yüz dinar olarak götürüp ona  ver,  ona bunu al harca, bitince yine buraya gel de" dedi. Hz. Ömer (r.a)  bu sesin heybetinden sıçrayıp kalkarak doğruca mezarlığa gitmiş. Mezarlığı defalarca dolanmış çalgıcıdan başka kimseye rastlamamış. Kendi kendine söylenmiş bana rüyamda mübarek ve makbul  kul diye söylendi, bu çalgıcı nasıl Allah'ın has kulu olabilir diye mezarlığı biraz daha dolanmış, ama başkasını bulamayınca gelip çalgının yani başına oturmuş. Çalgıcı uyanıp ta Hz. Ömer'i (r.a) görünce  bir an evvel oradan uzaklaşmak istemiş. Hz. Ömer ( r.a) "Benden kaçma benden sana Allah'ın emri ile şu kadar para getirdim bunları harca bunlar bitince yine gel" demiş. Ve parayı çalgıcıya vermiş. Çalgıcı çok utanmış bütün bir ömrü boşa harcadığına heba ettiğine pişman olmuş. Sazını yere vurarak kırmış ağlayıp inleyerek Allah'a yalvarmış, şükretmiş.
Hiç bir zaman umudumuzu kesmeyelim. Beraat Kandiliniz Kutlu Olsun.Hoşçakalın
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.