(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 04.08.2013 - 01:41, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:19

Kızılayın 2013 hedefi, 31000 ünite kan toplamak

 

Kızılayın 2013 hedefi, 31000 ünite kan toplamak

Türk Kızılay’ı Van şubesi ramazan ayı ve kadir gecesi münasebetiyle hem helva dağıttı hem de kan bağışı topladı. Haber: ilhan siyahtaş Türk Kızılay’ı Van Şube Başkanı Yalçın Özdemir geleneksel hale getirdiğimiz helva dağıtımımız her sene olduğu gibi bu senede sürdürdük. Van merkezde bulunan Ulu Camii’nde düzenlenen helva dağıtımı halkın yoğun ilgisini gördü.  Program ve Türk Kızılay’ı çalışmaları hakkında bilgi veren Van Kızılay şube başkanı Yalçın Özdemir ‘’ Şubemizin çalışmaları ve bölge kan merkezimiz hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Bugün son 10 yılda olduğu gibi kadir gecesinde halkımıza helva dağıtımı yapıyoruz. Artık gelenek haline geldi. Binlerce kişiye hem helva dağıtıyoruz hem de kan merkezimizce gönüllü bağışçılarımızdan kan bağışı alıyoruz dedi ‘’.Açıklamalarını sürdüren Özdemir ‘’Öncelikle kan, yapay olarak üretilemeyen kaynağı sadece insan olan bir maddedir. Dolayısıyla Türk Kızılay’ının kan üretmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Türk Kızılay’ı sadece gönüllü kan bağışçılarından aldığı kan bağışlarını, gerekli süreçlerden geçirerek ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunmaktadır. Türk Kızılay’ı olarak 2005 yılından beri ‘’ güvenli kan temini’’ programı altında yürütülen başarılı çalışmalar neticesinde gönüllü kan bağışı sayısı 305.324 üniteden 2012 yılında 1.469.807 üniteye çıkarılmıştır. Ülkemizin 2 milyon ünitenin üzerinde kan bağışına ihtiyacı olduğu düşünülmektedir. Kan bağışları ile toplanan tam kanlar eritrosit, trombosit ve plazma olarak bileşenlerine ayrılarak kullanılmaktadır. Tam kan bağışı ihtiyacı halen devam etmektedir. ‘’ güvenli kan temini programı’’ kapsamında çalışmalar Avrupa birliği kan bankacılığı standartları esas alınarak sürdürülmektedir. Son yıllarda Avrupa birliği kan tedarik sisteminin güçlendirilmesi projesi ile bu alandaki yatırım ve ilerlemeler daha da hız kazanmıştır. Türk Kızılay’ı olarak topladığımız tam kanlardan elde ettiğimiz plazmaların, plazma fraksiyonasyon sanayinde kullanılabilecek kalite standartlarında olmasına yönelik hazırlık içerisindeyiz. Bu alanda yapılacak yatırımlar sonucunda, plazma işleme tesisinde hammadde olarak kullanılmaya uygun nitelikte plazma hazır olacağı için hızla ilaç üretimine geçilebilmesi mümkün olabilecektir. Kan merkezimiz 2012 yılında 26204 ünite kan toplamıştır. 2013 hedefi 31000 ünite olup temmuz sonu itibari ile 19798 ünite kan toplanmıştır. 2012 yılında bağlı illere 37707 ünite kan gönderilmiştir. 2013 yılının ilk 7 ayında hastanelere 26800 ünite kan ve kan ürünü gönderilmiştir. Bu vesileyle bu gece burada yaptığımız programdan dolayı tüm halkımızın kadir gecesini ve ramazan bayramını kutlar afetsiz günler dilerim dedi’’. vanhaber, van, haber, van haberkızılay, türk kızılayı, van şubesi, helva dağıtım, başkan, yalçın özdemir

Türk Kızılay’ı Van şubesi ramazan ayı ve kadir gecesi münasebetiyle hem helva dağıttı hem de kan bağışı topladı.

Haber: ilhan siyahtaş

Türk Kızılay’ı Van Şube Başkanı Yalçın Özdemir geleneksel hale getirdiğimiz helva dağıtımımız her sene olduğu gibi bu senede sürdürdük. Van merkezde bulunan Ulu Camii’nde düzenlenen helva dağıtımı halkın yoğun ilgisini gördü.  Program ve Türk Kızılay’ı çalışmaları hakkında bilgi veren Van Kızılay şube başkanı Yalçın Özdemir ‘’ Şubemizin çalışmaları ve bölge kan merkezimiz hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Bugün son 10 yılda olduğu gibi kadir gecesinde halkımıza helva dağıtımı yapıyoruz. Artık gelenek haline geldi. Binlerce kişiye hem helva dağıtıyoruz hem de kan merkezimizce gönüllü bağışçılarımızdan kan bağışı alıyoruz dedi ‘’.

Açıklamalarını sürdüren Özdemir ‘’Öncelikle kan, yapay olarak üretilemeyen kaynağı sadece insan olan bir maddedir. Dolayısıyla Türk Kızılay’ının kan üretmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Türk Kızılay’ı sadece gönüllü kan bağışçılarından aldığı kan bağışlarını, gerekli süreçlerden geçirerek ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunmaktadır. Türk Kızılay’ı olarak 2005 yılından beri ‘’ güvenli kan temini’’ programı altında yürütülen başarılı çalışmalar neticesinde gönüllü kan bağışı sayısı 305.324 üniteden 2012 yılında 1.469.807 üniteye çıkarılmıştır. Ülkemizin 2 milyon ünitenin üzerinde kan bağışına ihtiyacı olduğu düşünülmektedir. Kan bağışları ile toplanan tam kanlar eritrosit, trombosit ve plazma olarak bileşenlerine ayrılarak kullanılmaktadır. Tam kan bağışı ihtiyacı halen devam etmektedir. ‘’ güvenli kan temini programı’’ kapsamında çalışmalar Avrupa birliği kan bankacılığı standartları esas alınarak sürdürülmektedir. Son yıllarda Avrupa birliği kan tedarik sisteminin güçlendirilmesi projesi ile bu alandaki yatırım ve ilerlemeler daha da hız kazanmıştır. Türk Kızılay’ı olarak topladığımız tam kanlardan elde ettiğimiz plazmaların, plazma fraksiyonasyon sanayinde kullanılabilecek kalite standartlarında olmasına yönelik hazırlık içerisindeyiz. Bu alanda yapılacak yatırımlar sonucunda, plazma işleme tesisinde hammadde olarak kullanılmaya uygun nitelikte plazma hazır olacağı için hızla ilaç üretimine geçilebilmesi mümkün olabilecektir. Kan merkezimiz 2012 yılında 26204 ünite kan toplamıştır. 2013 hedefi 31000 ünite olup temmuz sonu itibari ile 19798 ünite kan toplanmıştır. 2012 yılında bağlı illere 37707 ünite kan gönderilmiştir. 2013 yılının ilk 7 ayında hastanelere 26800 ünite kan ve kan ürünü gönderilmiştir. Bu vesileyle bu gece burada yaptığımız programdan dolayı tüm halkımızın kadir gecesini ve ramazan bayramını kutlar afetsiz günler dilerim dedi’’.

vanhaber, van, haber, van haber

kızılay, türk kızılayı, van şubesi, helva dağıtım, başkan, yalçın özdemir
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.