Politika (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 29.08.2013 - 18:06, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:19

KAYATÜRK VE ARAS ESNAFI ZİYARET ETTİ

 

KAYATÜRK VE ARAS ESNAFI ZİYARET ETTİ

AK Parti Van Milletvekili Burkan Kayatürk ve Van İl Başkanı Abdullah Aras, esnafı ziyaret etti.
AK Parti Van Milletvekili Burkan Kayatürk ve Van İl Başkanı Abdullah Aras, esnafı ziyaret etti. Milletvekili Kayatürk, beraberindeki İl Başkanı Abdullah Aras, İl Başkan yardımcıları Osman Türkmen, Bedri Akman ve Şevket Yaşin ile il yönetim kurulu üyeleri İsmet Biner ve Fatih Dülger’le esnafı ziyaret ederek talep ve görüşlerini dinledi. Esnaf ziyaretinin ardından bir açıklama yapan Kayatürk, Van’daki yaşam şartlarının daha iyi düzeylere erişmesi için seferber olduklarını dile getirdi. Kayatürk, “Biz esnafımızın bütünüyle kalkınan ve gelişen bir şehirde yaşamasını istiyoruz, ancak bu şekilde esnafımızın ve ticaretimizin gelişeceğine inanıyoruz. Tabi bu arada huzur ve güven meselesini yoluna koymamız gerekir. Bunun haricinde yerel kalkınmanın önemli bir ayağı olan belediyeciliği yoluna koymamız gerekir. Bunların tümü yerelde bizim elimizde olan unsurlardır. Biz bunları sağlamak için bize düşen konularda seferber olmuşuz. Ancak hepimizin birlikte seferber olması gerekiyor. Van’ın bir milyonu aşan dinamik bir nüfusu var ve bu nüfusu tüketenden üretene doğru dönüştürmemiz gerekiyor. Bunun için öncelikle gençlerimizin, işsizlerimizin devletten iş, aş bekleme geleneğini değiştirmemiz gerekiyor. Siz bir taraftan sanayi ve ticaret gelişsin istiyorsunuz, üretim artsın istiyorsunuz, ama öte taraftan buna lazım olan kalifiye insan gücünü temin etmeyip boşta duran insanları devletin kapısında bekletiyorsunuz. Bu çok yanlıştır. Bu durum insanlarımızın pasif olmalarına neden olurken, ekonomiye katılmalarına ve kentin de gelişmesine engel olmaktadır. Dolayısıyla sürdürülebilir kalkınmayı oluşturmak için ‘her şeyi devlet yapar’ mantalitesinden, ‘her şeyi biz yaparız’ mantalitesine geçiş yapmalıyız. Bir hükümetin başarısı bünyesinde ne kadar istihdam hacmi sağlamasıyla değil, özel sektörde ne kadar istihdam ve üretim hacmi olanaklarını, meslek ve beceri olanaklarını sağlamasıyla ölçülür. Bu noktada AK Parti hükümetimiz çok başarılı adımlar atmış ve atmaya da devam etmektedir. Hedefimiz üreten toplum olmaktır. Zira hükümetimiz bu konuda Van’ı çok daha ileri düzeyde desteklemektedir. DAKA, KOSGEB, İŞKUR, TİGEM gibi birçok destek veren kuruluşlarımız var. Bunların tümü üreten bir Van olmamız için her türlü desteği sunmaya hazır olan özel hizmet birimlerimizdir. İşverene istihdam desteği, sigorta prim desteği, vergisi desteği, enerji, danışmanlık, kapasite arttırma, ihracat, tanıtım gibi birçok destekler sunulmaktadır. Bununla birlikte yeni iş kurmak isteyen girişimcilerimize çeşitli maddi ve teknik desteklerden, mesleki ve beceri eğitimlerine dayalı birçok destekler sağlanmaktadır. İşte bizim toplum olarak Van’daki genç ve dinamik potansiyeli bu tarafa yönlendirmemiz gerekiyor. İş fikirleriyle projeleriyle becerileriyle elinde mesleğiyle üretime katkı sunacak aktif bir potansiyele ihtiyacımız var” dedi.
AK Parti Van Milletvekili Burkan Kayatürk ve Van İl Başkanı Abdullah Aras, esnafı ziyaret etti.

AK Parti Van Milletvekili Burkan Kayatürk ve Van İl Başkanı Abdullah Aras, esnafı ziyaret etti.
Milletvekili Kayatürk, beraberindeki İl Başkanı Abdullah Aras, İl Başkan yardımcıları Osman Türkmen, Bedri Akman ve Şevket Yaşin ile il yönetim kurulu üyeleri İsmet Biner ve Fatih Dülger’le esnafı ziyaret ederek talep ve görüşlerini dinledi. Esnaf ziyaretinin ardından bir açıklama yapan Kayatürk, Van’daki yaşam şartlarının daha iyi düzeylere erişmesi için seferber olduklarını dile getirdi. Kayatürk, “Biz esnafımızın bütünüyle kalkınan ve gelişen bir şehirde yaşamasını istiyoruz, ancak bu şekilde esnafımızın ve ticaretimizin gelişeceğine inanıyoruz. Tabi bu arada huzur ve güven meselesini yoluna koymamız gerekir. Bunun haricinde yerel kalkınmanın önemli bir ayağı olan belediyeciliği yoluna koymamız gerekir. Bunların tümü yerelde bizim elimizde olan unsurlardır. Biz bunları sağlamak için bize düşen konularda seferber olmuşuz. Ancak hepimizin birlikte seferber olması gerekiyor. Van’ın bir milyonu aşan dinamik bir nüfusu var ve bu nüfusu tüketenden üretene doğru dönüştürmemiz gerekiyor. Bunun için öncelikle gençlerimizin, işsizlerimizin devletten iş, aş bekleme geleneğini değiştirmemiz gerekiyor. Siz bir taraftan sanayi ve ticaret gelişsin istiyorsunuz, üretim artsın istiyorsunuz, ama öte taraftan buna lazım olan kalifiye insan gücünü temin etmeyip boşta duran insanları devletin kapısında bekletiyorsunuz. Bu çok yanlıştır. Bu durum insanlarımızın pasif olmalarına neden olurken, ekonomiye katılmalarına ve kentin de gelişmesine engel olmaktadır. Dolayısıyla sürdürülebilir kalkınmayı oluşturmak için ‘her şeyi devlet yapar’ mantalitesinden, ‘her şeyi biz yaparız’ mantalitesine geçiş yapmalıyız. Bir hükümetin başarısı bünyesinde ne kadar istihdam hacmi sağlamasıyla değil, özel sektörde ne kadar istihdam ve üretim hacmi olanaklarını, meslek ve beceri olanaklarını sağlamasıyla ölçülür. Bu noktada AK Parti hükümetimiz çok başarılı adımlar atmış ve atmaya da devam etmektedir. Hedefimiz üreten toplum olmaktır. Zira hükümetimiz bu konuda Van’ı çok daha ileri düzeyde desteklemektedir. DAKA, KOSGEB, İŞKUR, TİGEM gibi birçok destek veren kuruluşlarımız var. Bunların tümü üreten bir Van olmamız için her türlü desteği sunmaya hazır olan özel hizmet birimlerimizdir. İşverene istihdam desteği, sigorta prim desteği, vergisi desteği, enerji, danışmanlık, kapasite arttırma, ihracat, tanıtım gibi birçok destekler sunulmaktadır. Bununla birlikte yeni iş kurmak isteyen girişimcilerimize çeşitli maddi ve teknik desteklerden, mesleki ve beceri eğitimlerine dayalı birçok destekler sağlanmaktadır. İşte bizim toplum olarak Van’daki genç ve dinamik potansiyeli bu tarafa yönlendirmemiz gerekiyor. İş fikirleriyle projeleriyle becerileriyle elinde mesleğiyle üretime katkı sunacak aktif bir potansiyele ihtiyacımız var” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.