Karaloğlu'ndan Zernaki Tepesine Ziyaret

Van'ın Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Murat Karaloğlu ilçede bulunan Zernaki Tepesindeki çalışmaları ziyaret etti.

Fahrettin Yiğit

Van’ın Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Murat Karaloğlu, Erciş’in tarihine ışık tutacak ve turizm potansiyelini artıracak Zernaki Tepe alanında incelemelerde bulunarak, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin ızgara planlı ilk kent yerleşmesi olan Zernaki Tepe’de kazı çalışmaları Van Müze Müdürü Erol Uslu'nun başkanlığında, Van Valiliği, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Van Büyükşehir ve Erciş Belediyesinin destekleriyle yürütülürken, kazı çalışmalarında Part İmparatorluğu dönemine ait olduğu değerlendirilen Aramice yazılmış 4 kitabe bulunuştu.Resim

ESKİ IZGARA PLANLI ZERNAKİ TEPESİ 

Zernaki Tepe, ilçenin kuzeyinde, Erciş şehir merkezi sınırında Yukarı Işıklı Mahallesi'nde bulunan tepe şeklindeki yerleşim yerinin adıdır. Tepelik alan; zemin seviyesinden 60 m. ile 140 m. arasında değişebilen yüksekliğe sahip, yaklaşık 2,5 km. uzunluğunda ve 1,5km genişliğindedir. Çok geniş alana yayılan şehir, birbirini dik kesen 7-8 metrelik caddeler ve 5-6 metre genişliğindeki sokaklardan oluşmaktadır. Sokak ve caddelerin kesişmesiyle ortaya çıkan düzgün dikdörtgen yapı adaları içinde planları ve büyüklükleri aynı olan evler inşa edilmiştir. Evler; biri kare, ikisi dikdörtgen ve ikisi dar olmak üzere toplam beş odalıdır. Evlerin dış duvarları 1.5 metre, iç duvarları ise 1 metre kalınlığındadır. Bu yapı şemasına göre kentin 10.000 kişiyi barındırabileceği anlaşılmaktadır. Zernaki Tepe, Anadolu'nun eski ızgara plan denilen düzenli yerleşim yerlerinden birisidir.

Vansesi Haber
 

Van Sesi Özel Haber

Bakmadan Geçme