Kapıköy ve Gelincik sınır kapıları Meclis gündeminde

HEDEP Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Ticaret Bakanlığının 2024 yılı bütçesi görüşmelerinde Kapıköy Sınır Kapısı'nda yaşanan sorunlar ve Başkale Gelincik Kapısı'nın açılması talebini Ticaret Bakanı Ömer Bolat'a iletti. 

Meclis’te söz alan HEDEP Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Kapıköy Sınır Kapısı’nda yaşanan sorunlara değindi. Milletvekili Kaçmaz Sayyiğit, “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ticaret Bakanlığı’nın 2024 Yılı Bütçesi görüşmelerinde Kapıköy Sınır Kapısı’nda yaşanan sorunlar ve Başkale Gelincik Kapısı’nın açılması talebi Ticaret Bakanı Ömer Bolat’a iletildi. Seçim bölgem Van, İran'la 295 kilometre kara sınırına sahip olmasına rağmen bunun avantajlarını maalesef kullanamayan bir kent durumunda. Çaldıran, Özalp, Saray ve Başkale ilçelerimizin İran sınırında yer almasına rağmen sadece Saray'da Kapıköy Sınır Kapısı aktif şekilde çalışmaktadır. Bugün Van'ın ekonomisinin can damarı Kapıköy Sınır Kapısı olmuştur; çünkü en verimli dönemlerde yılda 500 bini aşkın İranlı turistin Van'a gelmesi, otellerde doluluk oranını arttırdığı gibi, esnafın da iş yapabilmesini sağlamaktadır. İfade etmek gerekirse bunun daha da büyümesi, daha çok turistin Van'a gelmesi için iktidarın ekstra bir gayretini maalesef göremiyoruz. Çünkü Vanlı tacirin, esnafın ve halkın yıllardır dile getirdiği talepler ısrarla görmezden geliniyor” dedi. 

“Gelincik Sınır Kapısı açılmalı”

Milletvekili Kaçmaz Sayyiğit açıklamasında, “Yakın geçmişte Van ülkenin batısından, Avrupa ülkelerinden hatırı sayılır bir turist ağırlarken bugün sadece İranlı turistleri bekler bir duruma gelmiştir. En temelde siyasi iktidara düşen görev, 1 milyonu aşan nüfusuyla Van'ın batı illerine ulaşım ağını geliştirmektir; Van'ın Diyarbakır'a, oradan Urfa'ya ve batıya bağlanacağı otoban ve hızlı tren projeleri hayata geçirilmelidir; kısacası, öncelikle Van'ın batıyla kapısının açılması gerekmektedir. Ama bunu AKP iktidarı yapacak niyette değil, vizyona da sahip değil. Bu nedenle, İran'la turizm ve ticaret ilişkileri hayati önem taşımaktadır. Kapıköy'ün dışında Başkale Gelincik Sınır Kapısı ile Çaldıran Çilli Sınır Kapısı'nın açılması hem ilçe hem de il ekonomisi için atılacak öncelikli adımlar olmalı. Bunun yanında, Kapıköy Gümrük Kapısı'nın transit geçişlerde kullanılması, burada tam donanımlı laboratuvar yapılması en önemli taleplerdendir. İranlı turistler Van'a geliyor ama İran Konsolosluğu Erzurum'da. Açıkçası bunun cevabını da istiyorum Sayın Bakan’dan. İran kentleri ile Van arasında karşılıklı uçak seyahatleri mümkün hâle getirilmeli, Türkiye-İran ortak organize sanayi bölgesinin kurulması için çalışmalar başlatılmalıdır. Van-Şırnak karayolu da kısa sürede bitirilebilirse Irak Kürdistan Bölgesi’yle de ciddi ticari ilişkiler geliştirilebilir diye düşünüyorum” diye konuştu.

“Ticaret isteniyorsa Van’a bakılmalı”

Milletvekili Kaçmaz Sayliğit son olarak, “Taleplerimiz bir yana, Kapıköy Gümrük Kapısı'nda kronikleşen sorunlar söz konusu. Bugün de fiziki eksiklikler ve sorunlar, idari yetersizlikler devam ediyor. Uzun bekleme sürelerinin de olabileceği Kapıköy'de tuvalet, kantin, lavabo, bekleme alanı gibi sosyal tesisler maalesef bulunmuyor. İnsanlar bazen temel ihtiyaçlarını karşılayacak imkân bulamadan saatlerce güneşin altında bekleyebiliyorlar. Bununla birlikte ortaya çıkan bir çevre kirliliği de söz konusu. Sayın Bakan, eğer ticareti geliştirmek istiyorsanız biraz da Van'a bakmalısınız. Hatta sizi Van'a değil, doğrudan Kapıköy Gümrük Kapısı'na davet ediyorum. Kapıköy'ün bugün ne durumda olduğunu, ticaretin ve turistlerin Van'ın ekonomisi için ne kadar önemli olduğunu, buyurun, yerinde birlikte inceleyelim” ifadelerini kullandı. BASIN BÜLTENİ

Bakmadan Geçme