Güncel (İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 09.07.2015 - 16:13, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:20

Kan Stoklarında Sıkıntı Var

 

Kan Stoklarında Sıkıntı Var

Türk Kızılay Güney Doğu Bölgesel Kan Merkezi Müdürü Dr. İbrahim Çelik, bölge halkına kan bağışı yapmaları konusunda çağrıda bulunarak, artık hiçbir insanımız geçmişte olduğu gibi sokak sokak kan aramıyor dedi.
Konu ile ilgili  bilgiler veren Türk Kızılay Güney Doğu Bölgesel Kan Merkezi Müdürü Dr. İbrahim Çelik, Ramazan ayında tüm Türkiye'de olduğu gibi Van'da da kan alma konusunda büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. Kan stoklarının aşağılara çekildiğini ifade eden Dr. Çelik, “Ramazan ayının durgun geçtiğini bildiğimizden dolayı önceden yoğun bir tempoda çalışarak stoklarımızı doldurduk. Çünkü oruç tutan vatandaşımız doğal olarak kan bağışında bulunamıyor. Bu yüzden iftardan sonra kan işlemlerinin gerçekleşmesi için gerekli bölgelerde araçlarımızla çalışmaktayız. Şuan bölgenin kan ihtiyacını karşılamaktayız. Daha önceden doldurduğumuz stoklarımız yavaş yavaş aşağılara inmektedir. Tabi Ramazan ayının sona ermesi ile birlikte tekrar yoğun tempoda çalışarak stoklarımızı üst seviyelere getireceğiz. Bölgenin kan ihtiyacını karşılayabilecek sayıda stokumuz ile hizmetlerimize devam edeceğiz. Tabi bunun arttırılması için de çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda da Van halkımız başta olmak üzere bağlı illerimizdeki halkımızın desteklerinin sürmesini istiyoruz. Çünkü sadece Van'ın değil bölge illerinden Bitlis, Ağrı, Iğdır, Hakkari ve Muş illerine kan veriyoruz. Muş ilinde bir kan bağış merkezi kurduk çevresindeki ilçelere yönelik çalışıp toplanan kanları bölgemize gönderiyorlar. Burada çeşitli incelemelerden geçirilen kanlar daha sonra bize bağlı olan illerde ki hastanelerimize gönderilmektedir” dedi. “BÖLGEMİZDE 29 BİN ÜNİTE KAN ALMAYI HEDEFLİYORUZ”Artık hasta yakınlarının kapı kapı dolaşıp kan aramak zorunda kalmadıklarını, geçmişte bunun sıkıntısını insanların çok çektiğini de sözlerine ekleyen Dr. Çelik, bölge halkına kan vermeleri konusunda da çağrıda bulundu. Dr. Çelik, “Kana herkesin ihtiyacı olabilir. Onun için kan vermeyi kendimize insani bir görev olarak görmeliyiz. Artık hiçbir insanımız geçmişte olduğu gibi sokak sokak dolaşarak kan aramıyor. Güney Doğu Bölgesel Kan Merkezi’mizin çabalarıyla hastamızın ayağına kadar güvenli bir şekilde ulaştırılıyor. Bu yüzden tüm halkımızdan rica ediyorum, kan vermeyi unutmasınlar. Çünkü kanın hepimizin ihtiyacının olacağın unutmayalım. Kendimiz için, anne babamız için, akrabalarımız için arkadaşlarımız ve dostlarımız için kan vermeliyiz. Bu olgu çerçevesinde hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı.
Türk Kızılay Güney Doğu Bölgesel Kan Merkezi Müdürü Dr. İbrahim Çelik, bölge halkına kan bağışı yapmaları konusunda çağrıda bulunarak, artık hiçbir insanımız geçmişte olduğu gibi sokak sokak kan aramıyor dedi.

Konu ile ilgili  bilgiler veren Türk Kızılay Güney Doğu Bölgesel Kan Merkezi Müdürü Dr. İbrahim Çelik, Ramazan ayında tüm Türkiye'de olduğu gibi Van'da da kan alma konusunda büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. Kan stoklarının aşağılara çekildiğini ifade eden Dr. Çelik, “Ramazan ayının durgun geçtiğini bildiğimizden dolayı önceden yoğun bir tempoda çalışarak stoklarımızı doldurduk. Çünkü oruç tutan vatandaşımız doğal olarak kan bağışında bulunamıyor. Bu yüzden iftardan sonra kan işlemlerinin gerçekleşmesi için gerekli bölgelerde araçlarımızla çalışmaktayız. Şuan bölgenin kan ihtiyacını karşılamaktayız. Daha önceden doldurduğumuz stoklarımız yavaş yavaş aşağılara inmektedir. Tabi Ramazan ayının sona ermesi ile birlikte tekrar yoğun tempoda çalışarak stoklarımızı üst seviyelere getireceğiz. Bölgenin kan ihtiyacını karşılayabilecek sayıda stokumuz ile hizmetlerimize devam edeceğiz. Tabi bunun arttırılması için de çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda da Van halkımız başta olmak üzere bağlı illerimizdeki halkımızın desteklerinin sürmesini istiyoruz. Çünkü sadece Van'ın değil bölge illerinden Bitlis, Ağrı, Iğdır, Hakkari ve Muş illerine kan veriyoruz. Muş ilinde bir kan bağış merkezi kurduk çevresindeki ilçelere yönelik çalışıp toplanan kanları bölgemize gönderiyorlar. Burada çeşitli incelemelerden geçirilen kanlar daha sonra bize bağlı olan illerde ki hastanelerimize gönderilmektedir” dedi.

“BÖLGEMİZDE 29 BİN ÜNİTE KAN ALMAYI HEDEFLİYORUZ”
Artık hasta yakınlarının kapı kapı dolaşıp kan aramak zorunda kalmadıklarını, geçmişte bunun sıkıntısını insanların çok çektiğini de sözlerine ekleyen Dr. Çelik, bölge halkına kan vermeleri konusunda da çağrıda bulundu. Dr. Çelik, “Kana herkesin ihtiyacı olabilir. Onun için kan vermeyi kendimize insani bir görev olarak görmeliyiz. Artık hiçbir insanımız geçmişte olduğu gibi sokak sokak dolaşarak kan aramıyor. Güney Doğu Bölgesel Kan Merkezi’mizin çabalarıyla hastamızın ayağına kadar güvenli bir şekilde ulaştırılıyor. Bu yüzden tüm halkımızdan rica ediyorum, kan vermeyi unutmasınlar. Çünkü kanın hepimizin ihtiyacının olacağın unutmayalım. Kendimiz için, anne babamız için, akrabalarımız için arkadaşlarımız ve dostlarımız için kan vermeliyiz. Bu olgu çerçevesinde hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.