Kahvaltı sofrasından kalkacak: Fiyatına yarı yarıya zam geldi!

Hızla artan enflasyon vatandaşın temel tükettiği gıda fiyatlarına da zam olarak yansımaya devam ediyor. Alınan son bilgilere göre, yumurta fiyatlarına büyük oranda zam geldi. İşte yapılan bir aylık hesap.

Kahvaltı sofrasından kalkacak: Fiyatına yarı yarıya zam geldi!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Hızla artan enflasyon vatandaşın temel tükettiği gıda fiyatlarına da zam olarak yansımaya devam ediyor.

Alınan son bilgilere göre, yumurta fiyatlarına büyük oranda zam geldi. İşte yapılan bir aylık hesap.

Gazeteci-Yazar Mehmet Faraç, sosyal medya hesabından yumurta zammını eleştirdi. 69 liraya satılan 30'lu yumurtanın fiyatının 95 liraya çıkmasına tepki gösterdi. Faraç, yumurtanın tanesinin 3,16 liraya satılmasını “Marketlerde son bir haftada fiyatların nasıl fahiş oranlara ulaştığını kaç kişi sorguluyor? sözleriyle isyan etti.

Faraç'ın paylaşımı şu şekilde:

“Marketlerde son bir haftada fiyatların nasıl fahiş oranlara ulaştığını kaç kişi sorguluyor?

Denetimsiz ortamda zam ve vurgun piyasa terörüne dönüştü? Nasıl oldu da, geçen hafta 69 liraya satılan 30 yumurta 95 liraya çıktı?

Piyasa anarşisini durduracak bir devlet yok mu bu ülkede?”

YUMURTANIN FAYDALARI

Yumurta, sağlık açısından oldukça önemli bir besindir. Sağlıklı bir yaşam için düzenli olarak yumurta tüketmek büyük faydalar sağlar. Yumurtanın içeriğinde bulunan protein, vitamin ve mineraller vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri karşılamaya yardımcı olur.

Yumurtanın en büyük faydalarından biri yüksek kaliteli protein kaynağı olmasıdır. İçerdiği amino asitler sayesinde kas gelişimini destekler ve vücutta onarıcı etkiye sahiptir. Ayrıca, yumurta tüketimi tokluk hissini arttırarak kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

Yumurtanın içeriğinde bulunan B vitaminleri ise enerji üretimi ve sinir sistemi fonksiyonları için önemlidir. Özellikle B12 vitamini, hafızayı güçlendirerek beyin fonksiyonlarını destekler.

BOZUK YUMURTANIN ZARARLARI

Bozuk yumurta zehirler mi? Evet, bozuk yumurta yemek besin zehirlenmesine neden olur.

Bozuk yumurta içerisinde bulunan salmonella bakterisi bu zehirlenmeye davetiye çıkaran faktördür.

Ortalama 12-72 saat içerisinde karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal ve ateşlenme ile gıda zehirlenmesi belirtileri başlar.

Özetle, bozuk yumurta yenirse salmonella bakterisi nedeniyle gıda zehirlenmesine neden olur ve en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Van Sesi Özel Haber

Bakmadan Geçme