Kadınlar 'ekolojik bir yaşam için' yürüdü

Van Büyükşehir Belediyesi kentte ekolojik yaşamı ve doğayı koruma bilincini arttırabilmek amacıyla Gevaş İlçesi Yanıkçay mahallesinde kadınlara özel doğa yürüyüşü düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, yaşanan doğa tahribatı, park, bahçe, sahil şeritleri, piknik ve gezi alanlarının kirletilmesine dikkat çekmek amacıyla doğa yürüyüşü etkinliklerini sürdürüyor. Son olarak sadece kadınların katıldığı Gevaş ilçesi Yanıkçay köyünde de doğa yürüyüşü düzenlendi. Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Neslihan Şedal, Gevaş Belediye Başkan Yardımcısı Kübra Aktı ve kadın belediye meclis üyelerinin yer aldığı doğa yürüyüşüne, kadınlar yoğun ilgi gösterdi. 

Sabah saatlerinde 3 farklı noktadan yüzlerce kadın, Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği araçlarla Gevaş ilçesi Yanıkçay mahallesine gitti. Burada uzman rehberler eşiğinde tur hakkında bilgi verilen kadınlar, daha sonra yaklaşık 4 kilometrelik doğa yürüyüşüne başladı. Söyledikleri şarkılar eşliğinde yürüyen kadınlar, bölgedeki doğal şelaleler ve doğal yapıların fotoğrafını da çekti. ‘Ekolojik bir yaşam için yürüyoruz’ yazılı pankartla yürüyen kadınlara, yürüyüş rotasının yarısında çay, su ve sandviç ikramında bulunuldu. 

Mahalledeki çocuklara da uçurtma ve çeşitli hediyeler veren Neslihan Şedal, etkinlikle birlikte bölgenin bisiklet rotaları, doğa turizmine kazandırılması ve turizm potansiyelinin ön plana çıkarılmasının hedeflendiğini ifade etti.

Şedal, “Kadına verilen öneme her fırsatta dile getirdiğimiz gibi bu etkinliğimizde de sadece kadınlara özel bir yürüyüş düzenledik. Ekolojik yaşamı ve doğayı koruma bilincini arttırabilmek amacıyla düzenlediğimiz bu yürüyüş, renkli görüntülere sahne oldu. Gevaş, doğası ve havası ile gerçekten insanı büyüleyen bir ilçemiz. Her birimizin de bu doğal güzellikleri ve ekolojik sistemi korumada birçok sorumluluğu var. Biz de Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığımızın öncülüğünde bu tür etkinliklerle doğal güzelliklerimize dikkat çekmek istiyoruz ve hep birlikte bu ekolojik sistemi yeniden güçlü tutmaya çalışıyoruz. Bu tür etkinliklerimiz artarak devam edecektir” dedi. 

Etkinlik daha sonra İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı Elif Fırat’ın doğa ve çevre bilinci ile ilgili kısa semineri ile sona erdi.

Yorumlar 1
Ekolojik hassasiyet namına lütfen bunlar yapılsın. 30 Haziran 2024 22:12

PARKLARDA, ÇİMLERDE, AĞAÇLARDA SIK SIK, BOL BOL VE YETERLİ SULAMALAR YAPILSIN. EDREMİT SAHİL BANDI, İPEKYOLU SAHİL YOLU, VANİKÖY PARKI, KÜLTÜR PARK, FEQİYÊ TEYRAN PARKI, KOCAELİ DOSTLUK PARKI, İPEK PARK, YAŞAR KEMAL PARKI, 15 TEMMUZ PARKI, DR. MİYAZAKİ KORU PARKI, SAHİL PARKI, AKKÖPRÜ PARKI, EDREMİT MİLLET BAHÇESİ, DABBAĞOĞLU PARKI, AHMET ÇAM PARKI, KURTULUŞ PARKI, AHMEDİ HANİ PARKI, MUSA ANTER BARIŞ PARKI, CUMHURİYET PARKI, TUŞBA TARİHİ VAN EVLERİ ÇEVRESİ, ÖĞRETMEN OKULU PARKI, DEMOKRASİ PARKI, GÜLİSTAN BAHÇESİ, SEVGİ PARKI, SELAHADDİN-İ EYYUBİ PARKI, MERVE PARKI, SANAT PARKI, İPEKYOLU MİLLET BAHÇESİ, MEŞELİ PARK, ŞEHİR PARKI, MUSTAFA ALTAYLI PARKI,ŞABANİYE PARKI, DİCLE İDRAK KADIN PARKI VE DİĞER PARKLARI BUGÜNDEN BAŞLAYARAK TEK TEK، ADIM ADIM, KARIŞ KARIŞ GEZİN, GÖRÜN, KONTROL EDİN. BAKIM, ONARIM, YENİLEME İHTİYACI OLANLAR VAR, EKSİKLERİ OLANLAR VAR, YARIM YAMALAK TEMİZLENENLER VAR, DOĞRU DÜRÜST TEMİZLENMEYENLER VAR, ARIZALARI VE SORUNLARI OLANLAR VAR, SÜPÜRME İHTİYACI, TEMİZLİK İHTİYACI, BOYAMA İHTİYACI OLANLAR VAR. VBB, TUŞBA, İPEKYOLU VE EDREMİT BELEDİYELERİNİN PARK BAHÇELER MÜDÜRLÜKLERİ VE ÇEVRE KORUMA, KONTROL VE TEMİZLİK MÜDÜRLÜKLERİNDEN MEGA PROJELER İSTEMİYORUZ. ŞU SAYILAN PARKLARI VE SAYILMAYANLARI, ÇARŞILARDA, SAHİLLERDE, MAHALLELERDE VE ÜÇ MERKEZ İLÇEDEKİ PARKLARI İHMAL ETMEYİN, ISLAH EDİN, İHYA EDİN, SULAYIN,365 GÜN TEMİZ TUTUN. BİNALARDA OTURARAK DEĞİL SAHADA BULUNARAK, SAHADA ÇALIŞARAK,SAHADA KOŞTURARAK ŞEHRE VE HALKA HİZMET EDİLİR.

Bakmadan Geçme