(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 12.04.2013 - 14:23, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:18

KADASTRO ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

 

KADASTRO ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

Vansesi Haber Doğu’da güvenlikten, Karadeniz’de göçten dolayı tarım arazilerinin ormana kalması, Ege’de de fıstık ağacından 375 birimde kadastro çalışmalarına başlayamayan, Türkiye  genelinde  kadastro çalışmalarının yüzde 99’unu bitiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  çözüm-barış sürecine  giren  Doğu ve Güneydoğu’da  kadastor  çalışmaları başlatıyor. Türkiye genelinde bugüne kadar kadastro çalışması yapılmayan 52 bin 457 birimin, 51 bin 700’nün kadastrosu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldığını  açıklayan   Bakanlık, Türkiye’nin yüzde 99’30’nun kadastrosunu bitirmiş oldu. Bakanlık 375 birimde ise bazı nedenlerden dolayı hiç çalışma yapamadı. Çalışmalarda  en büyük sorun ise doğu, güneydoğu, Karadeniz ve Ege’de yaşandı. GÜVENLİK SORUNU ÇÖZÜM SÜRECİYLE AŞILACAK Güvenlik nedeniyle doğu ve güneydoğudaki bazı bölgelerin kadastro çalışmalarına başlayamayan Bakanlık, yaşana barış süreciyle bölge kadastro müdürlüklerine bir takvim hazırlaması için yazı gönderecek.  Bakanlık yakın zamanda yeniden bölgede kadastro çalışmalarına başlamayı planlıyor. KARADENİZDE KIZILAĞAÇ, EGE’DE FISTIK AĞACI  Karadeniz’in bazı alanların da sıkıntı yaşayan bakanlık, daha önce vatandaş kullanımında olan ancak yaşanan göçler nedeniyle ormana kalan araziler nedeniyle kadastro çalışmalarını bitiremiyor.  Bakanlık yetkilileri en fazla Doğu Karadeniz’deki arazilerde bakım yapılmadığı takdirde iki üç yıl içinde kızılağaç büyüdüğü bu nedenle arazilerin orman vasfında gözüktüğünden şikayetçi. Buna en büyük neden Karadeniz’de yaşanan göç gösteriliyor. Ege’de Aydın çevresinde ise bakanlık en fazla fıstık ağacından şikayetçi. Fıstık ağaçları çam ağacı sayılmasından dolayı orman vasfında olması bakanlığın bu alanlarda kadastro çalışması yapamamasına neden oluyor. KADASTRO ÇALIŞMALARI KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRACAK Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye genelinde kadastro yenileme çalışmalarının da sürdüğünü ifade etti.  Bayraktar, 2009-2013 yılları arasında 3 milyon 488 bin 208 parselin yenilendiği, 2014 sonuna kadar bu rakamı 4 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Bayraktar, geçmiş yıllarda üretilen grafik paftaların yenilemeyle birlikte sayısal hale geleceğini ifade etti. Vatandaşın grafik paftalarından dolayı yaşadığı sıkıntıları bu sayede aşılacağını aynı zamanda sayısal verilerin kentsel dönüşüm çalışmalarını da hızlandıracağını belirten Bayraktar, “Kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı çalışmaların verileri sayısal olduğu zaman karar alma süresi kısalıyor. Özellikle kamulaştırma noktasında karar alması çok daha kolaylaşacak. Hemen karar alınacak, anında uygulamaya gidilecek” diye konuştu.vanhaber,van, haber, van haberkadastro, çalışma, çevre ve şehircilik, çözüm süreci, bürış süreci

Vansesi Haber

Doğu’da güvenlikten, Karadeniz’de göçten dolayı tarım arazilerinin ormana kalması, Ege’de de fıstık ağacından 375 birimde kadastro çalışmalarına başlayamayan, Türkiye  genelinde  kadastro çalışmalarının yüzde 99’unu bitiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  çözüm-barış sürecine  giren  Doğu ve Güneydoğu’da  kadastor  çalışmaları başlatıyor.

Türkiye genelinde bugüne kadar kadastro çalışması yapılmayan 52 bin 457 birimin, 51 bin 700’nün kadastrosu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldığını  açıklayan   Bakanlık, Türkiye’nin yüzde 99’30’nun kadastrosunu bitirmiş oldu. Bakanlık 375 birimde ise bazı nedenlerden dolayı hiç çalışma yapamadı. Çalışmalarda  en büyük sorun ise doğu, güneydoğu, Karadeniz ve Ege’de yaşandı.

GÜVENLİK SORUNU ÇÖZÜM SÜRECİYLE AŞILACAK

Güvenlik nedeniyle doğu ve güneydoğudaki bazı bölgelerin kadastro çalışmalarına başlayamayan Bakanlık, yaşana barış süreciyle bölge kadastro müdürlüklerine bir takvim hazırlaması için yazı gönderecek.  Bakanlık yakın zamanda yeniden bölgede kadastro çalışmalarına başlamayı planlıyor.

KARADENİZDE KIZILAĞAÇ, EGE’DE FISTIK AĞACI

 Karadeniz’in bazı alanların da sıkıntı yaşayan bakanlık, daha önce vatandaş kullanımında olan ancak yaşanan göçler nedeniyle ormana kalan araziler nedeniyle kadastro çalışmalarını bitiremiyor.  Bakanlık yetkilileri en fazla Doğu Karadeniz’deki arazilerde bakım yapılmadığı takdirde iki üç yıl içinde kızılağaç büyüdüğü bu nedenle arazilerin orman vasfında gözüktüğünden şikayetçi. Buna en büyük neden Karadeniz’de yaşanan göç gösteriliyor.

Ege’de Aydın çevresinde ise bakanlık en fazla fıstık ağacından şikayetçi. Fıstık ağaçları çam ağacı sayılmasından dolayı orman vasfında olması bakanlığın bu alanlarda kadastro çalışması yapamamasına neden oluyor.

KADASTRO ÇALIŞMALARI KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRACAK

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye genelinde kadastro yenileme çalışmalarının da sürdüğünü ifade etti.  Bayraktar, 2009-2013 yılları arasında 3 milyon 488 bin 208 parselin yenilendiği, 2014 sonuna kadar bu rakamı 4 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bayraktar, geçmiş yıllarda üretilen grafik paftaların yenilemeyle birlikte sayısal hale geleceğini ifade etti. Vatandaşın grafik paftalarından dolayı yaşadığı sıkıntıları bu sayede aşılacağını aynı zamanda sayısal verilerin kentsel dönüşüm çalışmalarını da hızlandıracağını belirten Bayraktar, “Kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı çalışmaların verileri sayısal olduğu zaman karar alma süresi kısalıyor. Özellikle kamulaştırma noktasında karar alması çok daha kolaylaşacak. Hemen karar alınacak, anında uygulamaya gidilecek” diye konuştu.

vanhaber,van, haber, van haber

kadastro, çalışma, çevre ve şehircilik, çözüm süreci, bürış süreci

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.