Haber Girişi: 30.08.2021 - 13:21, Güncelleme: 30.08.2021 - 14:22

İran sınırındaki duvar çalışmaları aralıksız devam ediyor

 

İran sınırındaki duvar çalışmaları aralıksız devam ediyor

Türkiye-İran sınır güvenliğinin sağlanması, yasa dışı geçişler ile kaçakçılık faaliyetlerinin ve teröristlerin sızmasının engellenmesi amacıyla 295 kilometrelik sınır hattının tamamına duvar örülüyor. Güvenlik güçleri sınır hattında 7/24 nöbet tutup görev yaparken, kaçak geçişlerin olduğu bölgelere sürekli devriye atılıyor.
Van'ın Çaldıran ilçesinin İran sınırında başlatılan ve Ağrı'nın Doğubayazıt ile Hakkari'nin Yüksekova hattına kadar uzanan modüler duvar ve akıllı kule yapım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Düzensiz göçmen girişlerinin artması üzerine sınır hattı güvenliğinin artırılması amacıyla bölgeye takviye olarak gönderilen askeri birlikler, 7 gün 24 saat nöbet tutuyor. Son günlerde özellikle gece karanlığını fırsat bilerek sınırı geçmek isteyen düzensiz göçmenlerin geçişinin önlenmesi amacıyla alınan tedbirler kapsamında, teknolojinin tüm olanaklarından yararlanılıyor. Yüklenici firmalarca kurulan beton santrallerinde üretilen 3 metre yüksekliğinde, 2 metre 80 santim genişliğinde 7 ton ağırlığındaki beton bloklar, iş makineleriyle önceden zemini hazırlanan sınır hattına döşeniyor. Yüksekova-İran sınır hattındaki 43 kilometrelik hatta yapılan modüler duvar çalışmaları tamamlandı. Bölgede yaşa dışı geçişlerin engellenmesi için güvenlik duvarına paralel olarak hendek kazma çalışmaları da yapıldı. Güvenlik güçleri sınır hattında 7/24 nöbet görev yaparken, kaçak geçişlerin olduğu bölgelere sürekli devriye atılıyor. Güvenlik duvarı güzergahına paralel hendekler kazılarak yollarda sınır birlikleri 7 gün 24 saat devriye gezerek bölgeyi gözetim altında tutacak. “Birinci etap da mayın temizleme çalışmalarına müteakip duvar çalışmaları başlayacak” İran sınırının 295 kilometrelik hattı; 6 hudut taburu, 3 komando taburu, keşif ve komando bölükleri ve zırhlı araçlarla korumaya çalışılıyor. Bölgede elektro optik kule yapım çalışmaları devam ediyor. 58 gözetleme, 45 haberleşme kulesi alt ve üst yapı çalışmaları tamamlanıp test aşamasına gelindi. Bölgede 64 kilometrelik kısımda 3 etap halinde modüler beton duvarı çalışması yapılıyor. Şu anda ikinci etapta 6 kilometrelik bölümde duvar çalışması tamamlandı. Kritik bölgelerde duvar, hendek, jiletli tel çekimine ağırlıklı olarak devam ediliyor. 12 sabit yol kontrol noktası, 8 bindirmeli kontrol noktası 65 şok yol kontrol noktasında düzensiz göçmen hareketlerini önlemek için kararlılıkla mücadele ediliyor. Mardin, Elazığ, Kars ve Muş’tan gelen komandolarla faaliyet yürütülüyor. Bölgede termal kameraların yanı sıra İHA’lar da görev yapıyor Duvar çalışmalarının yanı sıra güvenlik güçleri gece gündüz sınırı kontrol altında tutuyor. Son gelişmelerden sonra diğer illerden takviye birlikler gönderildi. 3 komando bölüğü ile 1 komando taburunun geldiği bölgeye, Emniyet Genel Müdürlüğü 50 zırhlı araç ve 35 tim personel desteği verdi. Sınırda çalışan yüklenici firmaların güvenliğini sağlamak, sınır birliklerine destek olmak ikinci hatta görev yapan jandarmaya destek olmak üzere 750 personel bölgeye gönderildi. Hem jandarma hem polis hem de sınır birliği uyum içinde ve İHA ile termal kameralardan yararlanarak sınırda güvenliği sağlıyor.iha
Türkiye-İran sınır güvenliğinin sağlanması, yasa dışı geçişler ile kaçakçılık faaliyetlerinin ve teröristlerin sızmasının engellenmesi amacıyla 295 kilometrelik sınır hattının tamamına duvar örülüyor. Güvenlik güçleri sınır hattında 7/24 nöbet tutup görev yaparken, kaçak geçişlerin olduğu bölgelere sürekli devriye atılıyor.

Van'ın Çaldıran ilçesinin İran sınırında başlatılan ve Ağrı'nın Doğubayazıt ile Hakkari'nin Yüksekova hattına kadar uzanan modüler duvar ve akıllı kule yapım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Düzensiz göçmen girişlerinin artması üzerine sınır hattı güvenliğinin artırılması amacıyla bölgeye takviye olarak gönderilen askeri birlikler, 7 gün 24 saat nöbet tutuyor. Son günlerde özellikle gece karanlığını fırsat bilerek sınırı geçmek isteyen düzensiz göçmenlerin geçişinin önlenmesi amacıyla alınan tedbirler kapsamında, teknolojinin tüm olanaklarından yararlanılıyor. Yüklenici firmalarca kurulan beton santrallerinde üretilen 3 metre yüksekliğinde, 2 metre 80 santim genişliğinde 7 ton ağırlığındaki beton bloklar, iş makineleriyle önceden zemini hazırlanan sınır hattına döşeniyor. Yüksekova-İran sınır hattındaki 43 kilometrelik hatta yapılan modüler duvar çalışmaları tamamlandı. Bölgede yaşa dışı geçişlerin engellenmesi için güvenlik duvarına paralel olarak hendek kazma çalışmaları da yapıldı. Güvenlik güçleri sınır hattında 7/24 nöbet görev yaparken, kaçak geçişlerin olduğu bölgelere sürekli devriye atılıyor. Güvenlik duvarı güzergahına paralel hendekler kazılarak yollarda sınır birlikleri 7 gün 24 saat devriye gezerek bölgeyi gözetim altında tutacak.

“Birinci etap da mayın temizleme çalışmalarına müteakip duvar çalışmaları başlayacak”

İran sınırının 295 kilometrelik hattı; 6 hudut taburu, 3 komando taburu, keşif ve komando bölükleri ve zırhlı araçlarla korumaya çalışılıyor. Bölgede elektro optik kule yapım çalışmaları devam ediyor. 58 gözetleme, 45 haberleşme kulesi alt ve üst yapı çalışmaları tamamlanıp test aşamasına gelindi. Bölgede 64 kilometrelik kısımda 3 etap halinde modüler beton duvarı çalışması yapılıyor. Şu anda ikinci etapta 6 kilometrelik bölümde duvar çalışması tamamlandı. Kritik bölgelerde duvar, hendek, jiletli tel çekimine ağırlıklı olarak devam ediliyor. 12 sabit yol kontrol noktası, 8 bindirmeli kontrol noktası 65 şok yol kontrol noktasında düzensiz göçmen hareketlerini önlemek için kararlılıkla mücadele ediliyor. Mardin, Elazığ, Kars ve Muş’tan gelen komandolarla faaliyet yürütülüyor.

Bölgede termal kameraların yanı sıra İHA’lar da görev yapıyor

Duvar çalışmalarının yanı sıra güvenlik güçleri gece gündüz sınırı kontrol altında tutuyor. Son gelişmelerden sonra diğer illerden takviye birlikler gönderildi. 3 komando bölüğü ile 1 komando taburunun geldiği bölgeye, Emniyet Genel Müdürlüğü 50 zırhlı araç ve 35 tim personel desteği verdi. Sınırda çalışan yüklenici firmaların güvenliğini sağlamak, sınır birliklerine destek olmak ikinci hatta görev yapan jandarmaya destek olmak üzere 750 personel bölgeye gönderildi. Hem jandarma hem polis hem de sınır birliği uyum içinde ve İHA ile termal kameralardan yararlanarak sınırda güvenliği sağlıyor.iha

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.