Güncel Haber Girişi: 14.01.2021 - 14:59, Güncelleme: 14.01.2021 - 14:59

İran sınır kapıları açılmalı

 

İran sınır kapıları açılmalı

Van Gölü Havzası Turizm Derneği (VAHATUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tunçdemir, bölgede bulunan 3 sınır kapısının kontrollü olarak açılması gerektiğini söyledi.
Vansesi Haber Merkezi Bölgede bulunan sınır kapılarının kapalı olmasının büyük sıkıntılara yol açtığını söyleyen Van Gölü Havzası Turizm Derneği (VAHATUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tunçdemir, "Kamuoyunun de bildiği gibi geçtiğimiz yıl Şubat ayından bu yana bölgedeki kapılar kapalı durumda. Pandeminin en yoğun yaşandığı süreçlerde de seyrinin iyice hafiflediği süreçlerde de kapılar kapalı kaldı. Yaz aylarında Akdeniz ve Ege bölgelerine havayolu ulaşımı açılırken, Trakya illerindeki bir çok kapı hiç kapanmadan faaliyete devam ederken Kapıköy ile ilgili çağrılara rağmen sınır kapısı tam bir yıla yakın bir süredir kapalı bir şekilde kaderini beklemektedir. Bu süreçte sadece kentin turizmcileri değil esnafı, tüccarı ve bizzati Vanlıların tamamı bu durumun sıkıntılarını sonuna kadar yaşadı. Birçok sektör durumdan olumsuz etkilenirken bizlerin kontrollü açılma çağrıları ile ilgili talepler kabul görmedi" dedi. “Her türlü desteği vermeye hazırız” Kentin turizmcileri olarak bir çağrı daha yapmak istediklerini belirten Tunçdemir, "Çağrımız sadece Van değil, bölge illerindeki zor sürecin sona ermesi için kontrollü bir süreç yönetilmesi yönündedir. Van, Ağrı ve Hakkari illerinin Valileri, Vekilleri, Belediye Başkanları, Ticaret Odaları ve Sivil Toplum örgütleri hep beraber hareket ederek sınır kapıların açılmasını sağlamak istiyor, bu süreci beraber aşmak istiyoruz. Amacımız bölgenin en büyük sirkülasyonunu yaşadığı Mart ayına ve Nevroz’a kadar Van Kapıköy Sınır Kapısı, Ağrı Gürbulak Sınır Kapısı, Hakkâri Esendere Sınır Kapısı kontrollü bir şekilde açılmasını sağlamak. Pandemi süreci tedbirleri çerçevesinde kapatılan Türkiye İran sınır kapılarının, ilimizin ticaret, sanayi ve turizmini son derece olumsuz yönde etkilediği hepimizin malumudur. Başta Van Valiliğimiz, Vekillerimiz ve Ticaret Odamız olmak üzere tüm kamu kurumlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın, sınır kapılarının açılması yönünde harcadıkları çabaları desteklediğimizi belirtmek istiyoruz. Daha önce basın ile görüşmelerimizde sınır kapılarının kontrollü olarak açılmasının gerektiği yönündeki görüşlerimizi paylaşmıştık. Gerekli sağlık kontrolleri yapılan Türkiye ve İran vatandaşlarının sınır geçişlerinin sağlanmasının önemine işaret etmiştik. Sınırlı dahi olsa geçişlerin sağlanmasının pandemi sürecinde zor durumda kalan esnaf, sanatkâr, sanayici, turizmci ve hizmet sektöründe çalışan kişi ve kurumların bir nebze rahat nefes alacaklarını belirtmiştik. VAHATUDER olarak Sınır kapılarının açılması yönünde çaba harcayan her kurumu ve idarecilerini canı gönülden desteklediğimizi belirtir, bu yöndeki çabalara her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu söylemek isteriz. Sınır kapılarının açılması yönünde uğraş sarf eden tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarına ve idarecilerine teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.
Van Gölü Havzası Turizm Derneği (VAHATUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tunçdemir, bölgede bulunan 3 sınır kapısının kontrollü olarak açılması gerektiğini söyledi.

Vansesi Haber Merkezi

Bölgede bulunan sınır kapılarının kapalı olmasının büyük sıkıntılara yol açtığını söyleyen Van Gölü Havzası Turizm Derneği (VAHATUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tunçdemir, "Kamuoyunun de bildiği gibi geçtiğimiz yıl Şubat ayından bu yana bölgedeki kapılar kapalı durumda. Pandeminin en yoğun yaşandığı süreçlerde de seyrinin iyice hafiflediği süreçlerde de kapılar kapalı kaldı. Yaz aylarında Akdeniz ve Ege bölgelerine havayolu ulaşımı açılırken, Trakya illerindeki bir çok kapı hiç kapanmadan faaliyete devam ederken Kapıköy ile ilgili çağrılara rağmen sınır kapısı tam bir yıla yakın bir süredir kapalı bir şekilde kaderini beklemektedir. Bu süreçte sadece kentin turizmcileri değil esnafı, tüccarı ve bizzati Vanlıların tamamı bu durumun sıkıntılarını sonuna kadar yaşadı. Birçok sektör durumdan olumsuz etkilenirken bizlerin kontrollü açılma çağrıları ile ilgili talepler kabul görmedi" dedi.

“Her türlü desteği vermeye hazırız”

Kentin turizmcileri olarak bir çağrı daha yapmak istediklerini belirten Tunçdemir, "Çağrımız sadece Van değil, bölge illerindeki zor sürecin sona ermesi için kontrollü bir süreç yönetilmesi yönündedir. Van, Ağrı ve Hakkari illerinin Valileri, Vekilleri, Belediye Başkanları, Ticaret Odaları ve Sivil Toplum örgütleri hep beraber hareket ederek sınır kapıların açılmasını sağlamak istiyor, bu süreci beraber aşmak istiyoruz. Amacımız bölgenin en büyük sirkülasyonunu yaşadığı Mart ayına ve Nevroz’a kadar Van Kapıköy Sınır Kapısı, Ağrı Gürbulak Sınır Kapısı, Hakkâri Esendere Sınır Kapısı kontrollü bir şekilde açılmasını sağlamak. Pandemi süreci tedbirleri çerçevesinde kapatılan Türkiye İran sınır kapılarının, ilimizin ticaret, sanayi ve turizmini son derece olumsuz yönde etkilediği hepimizin malumudur. Başta Van Valiliğimiz, Vekillerimiz ve Ticaret Odamız olmak üzere tüm kamu kurumlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın, sınır kapılarının açılması yönünde harcadıkları çabaları desteklediğimizi belirtmek istiyoruz. Daha önce basın ile görüşmelerimizde sınır kapılarının kontrollü olarak açılmasının gerektiği yönündeki görüşlerimizi paylaşmıştık. Gerekli sağlık kontrolleri yapılan Türkiye ve İran vatandaşlarının sınır geçişlerinin sağlanmasının önemine işaret etmiştik. Sınırlı dahi olsa geçişlerin sağlanmasının pandemi sürecinde zor durumda kalan esnaf, sanatkâr, sanayici, turizmci ve hizmet sektöründe çalışan kişi ve kurumların bir nebze rahat nefes alacaklarını belirtmiştik. VAHATUDER olarak Sınır kapılarının açılması yönünde çaba harcayan her kurumu ve idarecilerini canı gönülden desteklediğimizi belirtir, bu yöndeki çabalara her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu söylemek isteriz. Sınır kapılarının açılması yönünde uğraş sarf eden tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarına ve idarecilerine teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.