İlk kez ev alacaklara müjde: Desteğin detayları açıklandı

Meclisin açılmasıyla ilk evini alacak dar gelirli vatandaşlara kamu bankaları aracılığıyla düşük faizli kredi destek planının devreye girmesi planlanıyor. Bu uygulama kapsamında uzun vadeli bir konut kredisi sunulması düşünülüyor ve ilk kez konut alacak kişilere %1.20 civarında faiz oranları sunulması gibi çeşitli kampanyalar da değerlendirilmekte. Ayrıca, uygulamada afet bölgeleri öncelikli olarak ele alınacak.

İlk kez ev alacaklara müjde: Desteğin detayları açıklandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Konut fiyatlarındaki önlenemez yükseliş dar gelirli vatandaşın ev sahibi olmasını hayalde bırakırken yapılacak düzenlemelerle hem fahiş fiyatların önüne geçilmesi hem de vatandaşın ev sahibi olması planlanıyor.

Sabah'ın haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu ilk kez ev sahibi olmak isteyenler için uygun bir kredilendirme sistemi üzerinde çalışıyor.

YENİ BAŞLAYAN PROJELERE TESİS EDİLECEK
Kamunun uygun koşullarda sağladığı konut kredileri ilk kez konut edinimini destekleyecek, belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında olacak şekilde yeni başlayan projelere tesis edilecek. Birinci konut edinimini daha güçlü şekilde teşvik edecek mekanizmalar devreye girecek.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI
Uzun vadeli (180 ay konuşuluyor) bir konut kredisi uygulanması, ilk kez konut alacaklara 1.20 seviyelerinde faiz, çeşitli kampanyalar değerlendiriliyor. Vergi ve kredilerle devletin destekleyici rolü güçlenecek.

OVP'de çizilen yol haritasına göre, inşaat sektörü, afet etkilerinin azaltılması ve sosyal konut ihtiyacının karşılanmasını teminen ülke genelinde dar ve orta gelirlilere yönelik konut, işyeri ve arsa projelerini hayata geçirecek şekilde yönlendirilecek. Fiyat istikrarı da gözetilerek sektörün büyümeye seçici ve hedef odaklı katkı vermesi sağlanacak.

Kamunun uygun koşullarda sağladığı konut kredileri ilk kez konut edinimini destekleyecek, dar ve orta gelirli vatandaşlar için belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında olacak şekilde yeni başlayan projelere tesis edilecek.

AFET RİSKİ OLAN BÖLGELERE ÖNCELİK
Deprem bölgesinde hak sahibi vatandaşların en kısa sürede kalıcı konutlara ve işyerlerine kavuşabilmelerini sağlamak için yerinde dönüşüm uygulamaları da dâhil olmak üzere maliyet etkin programlar yürütülecek.

Kentsel dönüşüm faaliyetlerinin hızlandırılması, riskli konut sorununun çözümü ve şehirlerin afetlere dayanıklı ve daha sağlıklı hale getirilmesini desteklemek amacıyla rezerv alan ilan edilen Hazine taşınmazlarının uygulayıcı kuruluşlara devri sağlanacak. Sosyal konut üretiminde afet riski yüksek olan bölgelere öncelik verilecek.

Vansesi Özel Haber

Bakmadan Geçme