İlhan: Van'ın 100 yıllık master planını uygulamaya geçireceğiz

Projelerini açıklayan Şehir İttifakı Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İlhan, 'İlimizin ulaşım, altyapı, imar durumu, trafik, işsizlik, ekonomi ve Van Gölü kirliliği gibi birçok sorunu bulunmaktadır. Belediyelerde liyakat kalmamış, ehil olmayan insanları iş başına getirmişler. Biz Şehir İttifakı olarak Allah'ın izniyle göreve geldiğimizde Van'ın 100 yıllık master planını uygulamaya geçireceğiz. İlimizi her alanda hak ettiği yere getirmek için gayret sarf edeceğiz' dedi. 

Vansesi Gazetesi'nden Burhan Ergin'in haberine göre 31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlere sayılı günler kala seçim çalışmalarını sürdüren Şehir İttifakı Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İlhan, basın mensuplarıyla bir araya gelerek projelerini açıkladı. Seçim bürosunda düzenlenen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İlhan, Gelecek Partisi İl Başkanı Abdulhekim Karabıyık ve bazı partililer katıldı. 

“VAN’IN TÜM SORUNLARIYLA YAKINDAN İLGİLENECEĞİZ”

İlhan konuşmasında, “Van'ın 100 yıllık master planını uygulamaya geçireceğiz. Van'ın gelecekteki nüfus ve yapı yoğunluğu göz önüne alınarak, yerleşim alanlarının gelişimi ve büyümesine yönelik, ulaşım sistemleri ve problemlerine çözüm üretecek bir master plan hayata geçirilecek. Bu master plan çerçevesinde şehirdeki hasarlı yapıların tamamı kentsel dönüşümle yerinde dönüştürülecek ve depreme dayanıklı bir şehir haline geleceğiz. Bu sayede komşuluk ilişkileri de korunmuş olacak. Uzun yıllar yaşayacak estetik ve tarihi kimliğe sahip cadde, sokak ve çarşılar oluşturulacak. Alt yapı sorunları ivedi olarak çözülecek. Yağmur yağdığında trafik, ulaşım her şey alt üst oluyor. İnsanlar caddelerde yürüyemez hale geliyor. İkinci bir Van Gölü kentin ortasında oluşuyor. Buna hepimiz geçtiğimiz günlerde şahit olduk. Bunun için alt yapı sorunu öncelikli hedeflerimiz arasındadır. İsale hatları ve kanalizasyon sistemi elden geçirilecek. Elektrik kabloların tamamı yer altına alınacak ve görüntü kirliliği ortadan kaldırılacak. Doğalgaz sistemi hızlı bir şekilde şehrin her noktasına ulaştırılacak. Çeşmelerden akan su içilebilir olacak. Tüm çeşmelerden akan suyu içebileceğiz. Su fiyatları makul seviyeye çekilecek. Van Türkiye’nin en pahalı suyunu tüketen şehirdir. Çevre dostu belediye olacağız. Yenilenebilir enerji kaynakları ile şehrimize çevre dostu ve ucuz elektrik hizmeti sağlayacağız” dedi.

İlhan: Van'ın 100 yıllık master planını uygulamaya geçireceğiz

“ESKİ VAN ŞEHRİNİ AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

İlhan konuşmasının devamında, “Kent ormanları oluşturacağız. 81 il içerisinde ormanı olmayan tek şehir Van’dır. Özellikle Erek çevresinde sarıçam, ceviz, kestane başta olmak üzere ağaçlandırmalar yapılacak. Tüm ilçelerimiz de orman alanları ve ağaçlandırma çalışmaları yürütülecek. Van Gölü korunacak. Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde göl çevresindeki belediyelerle işbirliği yapılarak göle her türlü atığın ve çöpün gitmesi önlenecek, bunun yanında tüm arıtma sistemleri faal olarak 7/24 çalışır hale gelecek. Bugün Van Gölü bizim en önemli değerimiz fakat Van Gölü’ne, her türlü atık atılıyor. Salda Gölü yok oldu. Van Gölü inşallah yok olmayacak. Van turizm merkezi olacak. Van genelinde ki tüm tarihi yapıların restorasyonu sağlanacak, çevre düzenlenmesi yapılacak. Eski Van şehri ayağa kaldırılacak. Van'ın dünya genelinde tanıtımı yapılacak. Van sadece İran’dan bize gelen ve birkaç gün kalıp, başka şehirlere giden turistten ibaret olmayacak. Dünyanın farklı ülkelerinde turistlerin şehrimize gelmesi konusunda her türlü tanıtım yapılacak” ifadelerini kullandı. 

“VAN TÜRKİYE’NİN EN YOKSUL İLİ”

Van’ın yoksul bir il olduğunu belirten İlhan, “Köylerde yaşamı teşvik edeceğiz. Kırsal mahallelerin, yayla ve meraların yolları yapılacak, alt yapı eksiklikleri giderilecek. Yollar asfalt ve stabilize yapılacak. Bu anlamda tarım ve hayvancılık yapan insanlara destekler sağlanacak. Tarım ve hayvancılık özellikle desteklenecek. Ulaşım sorununu çözeceğiz. Otopark ve battı, çıktılarla trafik rahatlayacak. Yeni bir otogar yapılacak ve çevreyoluyla bağlantıları sağlanacak. Metro başta olmak üzere raylı sistemler ve deniz otobüslerinin faaliyete girmesiyle ulaşım sorunları tamamen ortadan kaldırılacak. Uzun vadede tüm ulaşım sorunu ortadan kaldırılacak. Van’ı yaşanabilir bir şehir haline getireceğiz. Park ve bahçeler artırılacak, yürüyüş ve bisiklet yolları yapılacak. Vatandaşların ailece gidip nefes alacağı alanlar şehrin birçok noktasında oluşturulacak. Bugün şehrimizde bir kişi bisikletle tur atmak isterse doğru düzgün bir bisiklet yolu yok. Bu konuda gerekli alt yapı sağlanacak. Bunun yanında Saadet Kart uygulamasını hayata geçireceğiz. Bilindiği gibi Van Türkiye’nin en yoksul şehri. Bunun yanında yaşanabilirlikte de en sonlarda yer alıyor. İhtiyaç sahibi kimselere vereceğimiz saadet kartla gerekli destekler sağlanacak. Ama bizim derdimiz insanları muhtaç halden kurtarmak olacak. Biz insanlara sosyal yardım yapacağız ama ana hedefimiz hiçbir insanın sosyal yardıma ihtiyaç duymadığı bir sistemi kurmak olacak” şeklinde konuştu

İlhan: Van'ın 100 yıllık master planını uygulamaya geçireceğiz

“SMA HASTASI ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

SMA hastası çocuklara sahip çıkacaklarını belirten İlhan, “Bunun yanında son yıllarda artan bir SMA hastalığı gerçeği var. Biz SMA’lı hastalarımıza sahip çıkacağız. Kampanyalarını belediye olarak biz yürüteceğiz. Çünkü SMA hastaları zamanla yarışıyor. Belli bir kiloya ulaştıktan sonra bu çocukların tedavisi imkânsız hale geliyor. Şu anda hali hazırda Türkiye’de tedavi olanağı yok. Tedavi edilebilir bir hastalıktan dolayı hiçbir kimsenin evladını kaybetmesine gönlümüz rıza göstermez. Bu da öncelikli hedeflerimiz arasında yer alacak. Bu insanlara belediye olarak katkı sunacağız ve kampanyalarının daha çabuk sonuçlanmasını sağlayacağız. İnsanları sokak ortasında dilenci konumuna koymayacağız. Türkiye’de bugün israf önlense hiçbir problem kalmaz. 50 milyon dolar harcayarak bir kişiyi turist olarak uzaya gönderdiler. Şimdi ikinci kişiyi göndereceklermiş. Milletin parası çarçur ediliyor. Ciddi sıkıntılar var. Ülke genelinde olduğu gibi Van’da da har vurup, harman savuruyorlar. Bugün belediye kitap dağıtıyor. Bugün belediyenin işi kitap dağıtmak mı yoksa bu şehrin alt yapısını güçlendirmek mi? Milyonlarca kitap dağıtıldı ve dağıtılan kitapların içini açıp bakın. 12-13 yaşındaki çocuklara verdikleri kitaplarda, aklınıza ne geliyorsa müstehcenlikten tutun her şey o kitapların içerisinde mevcut. Hangi kitapları dağıttıkları bile belli değil. Kendilerinden bir haber, şehrin insanlarından bir haber, sadece birkaç basım evine para kazandırmaya yönelik işlemler yapıldı” ifadelerini kullandı.

“TEKSTİL FİRMALARINI VAN’A DAVET EDECEĞİZ”

Tekstil firmalarını Van’a yatırım yapmaları için davet edeceklerini kaydeden İlhan, “Belediyelerin öncelikli görevleri, insanların evlerine suyu götürmektir. Vatandaşın çöpünü almaktır. Evlerine kadar alt yapı hizmetlerini götürmektir. İmarını kolaylaştırmaktır. Sağlıklı bir çevrede yaşamasını sağlamaktır. Belediye bünyesinde iştirakler kurmak önemli bir husustur. Halk ekmek bugün Van’da üretiliyor. Ama bunun kapasitesi ihtiyaca göre artırılacak. Buna benzer faaliyetler artırılacak. Ama bizim öncelikli hedefimiz şehri alt yapısıyla, üst yapısıyla yaşanabilir hale getirmek olacak. Bu şehri yaşanabilir hale getirdiğimiz takdirde, özel sektör de bu şehre yatırım yapacaktır. Bizim belediye olarak önceliklerimiz arasında vatandaşın yaşamına dokunmak, iyi şartlarda hayatlarını idame etmelerini sağlamak olacak. Bunun yanında farklı alanlarda hizmet veren firmaların Van’a gelmesine öncülük edeceğiz. Bir tekstil firması bugün Van’da üretim yapıyorsa, daha farklı tekstil firmalarının da kente gelmesi için, bu insanları Van’a davet edeceğiz ve onlara şehri tanıtacağız. Burada yatırım yapmalarını sağlayacağız. Alt yapı desteği vererek burada yeni iştiraklerin kurulmasına destek sunacağız” dedi.

İlhan: Van'ın 100 yıllık master planını uygulamaya geçireceğiz

“VASKİ VANLILARA VERDİĞİ HİZMETİ BURNUNDAN GETİRİYOR”

VASKİ’ye eleştirilerde bulunan İlhan, “Türkiye’nin en pahalı suyunu Van tüketiyor. Van’ın suyu Nişantaşı’ndan, Çankaya’dan, Karşıyaka’dan daha pahalı. Atık su bedeli adı altında alınan oran da Van’dadır. Örneğin Van Gölü’ne giden atık suların normalde arıtma tesisinden geçip, Van Gölü’ne gitmesi gerekiyor. Fakat bu tesisler çalıştırılmıyor ve formalite icabı orada duruyor. Kısıtlı bir şekilde çalıştırılıyor. Bu ciddi bir sıkıntı. VASKİ Vanlılara verdiği hizmeti burnundan getiriyor. Su faturasını ödemeyeceği için 13 bin 600 insanı icraya verdiler. Bir şehirde su insanların en doğal ihtiyacıdır ve en tabi hakkıdır. Suyun ucuz olması gerekiyor. 1 metreküp suyun bedeli 3 ile 4 lira arasında olması gerekiyor. Bu meblağı geçen her rakam felakettir. Van’da da bir felaket söz konusudur. Kaldı ki VASKİ’nin su yetiştiremediği mahallelerimiz var. Özellikle yaz aylarında suyun çıkmadığı, insanların su taşımak zorunda kaldığı mahalleler var. Bugün Van'ın ucube yatırımları arasında yer alan çok katlı otopark, defalarca yapılıp, şekil değiştirildi. Bu binanın şehre maliyeti en az 300-400 milyon TL’dir. Bu yapı da bugünkü VASKİ Müdürü Ülker Cem Kaplan’ın eseridir. Bu şehre her anlamda ve her alanda zarar veren Ülker Cem Kaplan’ın neden hala orada tutulduğunu anlamış değiliz. Bu kurum o kadar ileri gitmiş ki, geçtiğimiz yıl bir muhtarı dahi darp etmeye kalkmıştır. Kimse kusura bakmasın ve herkes haddini bilsin. Herkes haddini bilecek. Herkes vatandaşa hizmet edecek. Kimsenin bu memleketin insanına vurma hakkı yok. Sefalet içerisinde yaşayan insanları da icraya vermeye hakkı da yok. Bunun önüne tamamen geçeceğiz. Bunun mücadelesini 1 yıldır veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“İŞİ EHLİNE TESLİM EDECEĞİZ”

Ehil insanlarla çalışacaklarını belirten İlhan, “Geçtiğimiz günlerde yönetim prensiplerimizi paylaşmıştık. Orada özellikle işe alımlarda liyakati esas alacağımızı, sınavsız işe alım olmayacağını ve KPSS’siz işe alım olmayacağını açıklamıştık. Çalışanların en az %3’ü engelli olacak. Bu bizim yönetim anlayışımızın içerisinde yer alıyor. İşi ehline teslim edeceğiz. Bizim iktidarımızda, bizim belediyelerimizde asla ve asla hiçbir tane bankamatik memuru olamayacak. 5-6 milyonluk son model araçlarla belediyenin önüne gelip, iki dakika kartını okuttuktan sonra gün toplantılarına giden, keyif toplantılarına giden bu tarz çalışanlarımız olmayacak. Bunların tamamının farkındayız. Van Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Belediyesi’nde bu tür girişimlerin olduğuna şahidiz. Bu tarz arkadaşlar ya adam gibi gelip işlerini yapacak, yâda yapacağı iş yoksa o gün iş akdi feshedilecek ve işine son verilecek. Van Büyükşehir Belediyesi’nin hem borcu konusunda hem de işe alımlar konusunda geçtiğimiz hafta bir dilekçe sunduk. Dilekçemizi teslim etmemizin üzerinden 10 gün geçti. 5 gün içerisinde bu dilekçemize hukuken cevap vermeleri gerekiyor. Kendilerinden gereken cevabı bekliyoruz. Yaptığımız araştırmalar sonucu faizleriyle birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin borcunun 10 milyarın üzerinde olduğu, yan kuruluşlarından VASKİ’nin de özellikle faiz hariç 1 milyar borcu var. Hem suyu en pahalı satıyorlar, hem de 1 milyarın üzerinde borç var. Memleket adeta talan ediliyor. Bunun önüne geçeceğiz, bunların tespitini inşallah yapacağız. Bu konuyla alakalı dilekçemize verilecek cevabı en kısa sürede bekliyoruz. Herkes yerini ve haddi bilsin. Bu memleket hukuk devletidir. Ben istediğimi yaparım mantığıyla bu memleketi yönetmeye kalkanların tamamı, tarih önünde, hukuk önünde, insanlık önünde hesap verecek” dedi.

“HALKIMIZ VASKİ’YE GEREKEN CEVABI SANDIKTA VERECEKTİR”

Daha sonra konuşan Gelecek Partisi İl Başkanı Abdulhekim Karabıyık, “Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Özay İlhan gerekenleri söyledi. Son derece büyük hassasiyetlerle önemli projeler hazırlamış. Maneviyat açısından da baktığımızda cesur projeler açıkladı. VASKİ’deki bu rezalet ne zaman son bulacak? VASKİ Van’da kral çıplak. Bunun da altında, ise şu yatıyor. Son 6 yıldır iktidar partisi yönetiminde yer alan hukukçuların tamamı, şuan VASKİ’dedir. Onların tamamı şu anda on binlerce insanımızı icaraya veriyor. Burada dosya başı para alarak, rant elde ediyorlar. Aslında VASKİ’deki rezaletin temel sebebi AK Parti’dir ve AK Parti’den oraya giden 12 tane il başkan yardımcısı düzeyinde, il yönetimi düzeyinde hukukçu kimliği ile gidenlerdir. Orada hukukçu kimlikleriyle büyük bir rant elde ediyorlar. Bu rezalet tamamen iktidar eliyle yapılıyor. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın 31 Mart’ta bu halk VASKİ’ye gereken cevabı sandıkta verecektir” diye konuştu.

Bakmadan Geçme