İlhan: Van'ın trafik sorununu çözün

Van'ın acilen çözülmesi gereken önemli sorunlarının başında gelen trafik sorunu her geçen gün işin içinden çıkılmaz hal alarak yaşanan trafik keşmekeşliği Vanlıları canından bezdirme noktasına getirdi. Saadet Partisi İl Başkanı Özay İlhan yetkililere seslenerek, 'Murat Zorluoğlu Van'a raylı sistemi lüks olarak görmüştü ancak kendisi Trabzon'a Belediye Başkanı olunca hemen raylı sistem çalışmasını başlatmıştır. Oysa ki Van'ın nüfusu Trabzon'un nüfusunun iki katıdır. Saadet Partisi olarak yetkili mercileri sorunun çözümü için acil gereken adımları atmaya davet ediyoruz' dedi. 

Her hafta düzenlediği basın açıklamalarıyla Van’ın ve ülkenin sorunlarına değinen Saadet Partisi İl Başkanı Özay İlhan bu hafta Van’da kangrenleşen trafik sorununu gündemine aldı. 

İlhan, “Saadet Partisi olarak defalarca üniversiteli öğrencilerin ulaşım sorununu gündeme getirdik. Öğrenciler bir saate yakın ayakta tıka basa dolu araçlarda yolculuk etmek zorunda kalıyor. Van’ın acilen metro veya raylı sisteme ihtiyacı var. Van’ın ulaşım sorununu çözmek için sorunların topyekün ele alınması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

İlhan: Trafik sorununu çözün

“Trabzon’a var, Van’a yok”

Trafik sonunun bir an evvel çözülmesi gerektiğini belirten İlhan, “Son yıllarda ilimizde trafik ciddi bir sorun haline dönüştü. Özellikle mesai başlangıcı ve mesai sonrası çok yoğun şekilde trafik problemiyle karşı karşıya kalmaktayız. Metro, tramvay gibi toplu taşıma seçeneklerinin ve alternatif yolların olmayışı, çevreyolunun yapılmaması, yeterli sayıda dal çık olmayışı, otopark sorunu, bazı noktalarda ki gereksiz trafik ışıkları şehrimizin trafiğinin çileye dönüşmesine sebep olmaktadır. Az bir yağmurda bile elektrik gitmesi trafik ışıklarının çalışmaması, ortaya çıkan altyapı sorunu, yollarda ki bozukluklar da yağışlı günlerde trafiğin çok daha sıkıntılı bir hal almasına sebep olmaktadır. Şu anda bile çileye dönüşen trafik kış aylarında daha da ciddi bir problem olarak karşımıza çıkacak ve kazalara da sebep olacaktır. Trafikte yaşanan sıkıntılar zaman zaman tartışma ve kavgalara da sebep olmaktadır. Uzun yıllardır ilimizde belediyecilik hizmetlerinin yapılmayışı ilimiz trafiğinin her geçen gün daha da büyük bir çile olarak karşımıza çıkmasına sebep olmuştur. Van’da uzun yıllardır kayyum sistemiyle birlikte büyükşehir ve birçok ilçe belediye başkanı ve belediye meclislerinin olmayışı, atama usulüyle gelen ve belediyecilikle uzaktan yakından alakası olmayan kişilerin yönetiminde ilimizin her alanda ve her anlamda heba olmasına sebep olmuştur. Hatta bir örnek vermek gerekirse Vali Murat Zorluoğlu Van’a raylı sistemi lüks olarak görmüştü ancak kendisi Trabzon’a Belediye Başkanı olunca hemen raylı sistem çalışmasını başlatmıştır. Oysa ki; Van’ın nüfusu Trabzon’un nüfusunun iki katıdır. Demek ki bazı hizmetler başka illere helalken Van’a haramdır. Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak yetkili mercilere trafik sorunun çözümü için acil olarak atılması gereken adımları atmaya davet ediyoruz” dedi.

İlhan: Trafik sorununu çözün

“Van’ın tüm sorunlarını çözmek için talibiz”

Daha sonra soruları yanıtlayan İlhan, “Parti binamızın yanı başında bulunan Millet Bahçesi biraz daha dar yapılıp yol genişletilebilirdi. Belli noktalarda yaşanan oto park sıkıntısı şehrimizin bu işin içinden çıkılamaz halinin sebeplerinden biridir. Vatandaşlar yollara iki sıra şeklinde araçlarını park ediyor. Haliyle araçların park edildiği bölgede trafik bir anda felç oluyor. Trafik sorununun çözümünün topyekün ele alınması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun içinde oto park sorunu, özellikle kampüs yolunda trafik ışıkları çok fazla, bu ışıklarda trafiğin aksamasına neden oluyor. Özellikle sabah 09:00-10:00 saatlerinde ve akşamları saat 17:00’da ciddi bir trafik yoğunluğu yaşanıyor. Şehir merkezinin hiçbir noktasında trafik sorunu çözülmedi. Vali Mithatbey ve Halilağa Mahallesi kısımında büyük sıkıntı yaşanıyor. Bunun çözümü konusunda ehil ellerin göreve gelmesi gerekiyor. İnşallah bu seçimlerde Van’ın tüm sorunlarını çözmek için talibiz. Sorunları çözmek için hazırız” ifadelerini kullandı.  

İlhan: Trafik sorununu çözün

İlhan’dan Kent estetik kurula çağrı

Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ‘Kent Estetik Kuruluna seslenen İlhan, “Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çok katlı otopark Van’ın elinde kalan bir enkaza dönüştü. O dönem 12 milyon harcandı. Bugün dolar kuruyla hesaplasak 6-7 milyonluk bir kaybın olduğunu söyleyebiliriz. Şuanda da otopark olarak karar verildi ancak aktif şekilde çalışmayan bir yerdir. Bunların sebebi kimse hesap vermeli. Ülkemizde maalesef yapılan yanlış uygulamalar yapanın yanına kar kalıyor. Tarihi Van Müze binamız yıktırıldı. Kent Meydanı yapılacaktı, şuan Cumhuriyet Caddesi’nde yapılan kent meydanı tartışılır. Yapılanın ne olduğu belli değil. Şehrin dokusuyla uyumsuz, hiçbir şekilde istişare yapılmamış işlerdir. Bir dönem Van’da kent estetik kurulu kuruldu. O dönem biz kent estetik kurulunu eleştirdik diye hedef gösterildik ama şuna açık ve net söylüyorum. Çıktıkları yol yanlış olduğu için neticede yanlış oluyor. Kent estetik kurulu varsa nerededir? Nasıl bir çalışma yapmıştır? Şehre nasıl bir katkı sunmuştur? Bu soruların yanıtını bekliyoruz” dedi.

İlhan: Trafik sorununu çözün

“Ömrü hayatında Van’a gelmemiş insanlar Van’ı yönetemez”

İlhan açıklamalarının devamında, “2018 yılında Hz. Ömer Camii’nin bulunduğu yere ucube bir yapı yapıldı. Bütün eleştirilere rağmen hali hazırda duruyor. Kimse eleştirileri dikkate almıyor. Ne yazık ki yöneticilerin dikkate alma gibi bir derdi yok. Herhangi bir seçimle gelmemişler. Herhangi bir başarı elde edip etmeyecekleri gibi bir dertleri yok. Atanmış insanlar tarafından şehir yönetiliyor. Göreve gelen kişiler gününü doldurup gidiyor. Ertesi günü başka biri atanıyor. Van ile alakası olmayan, Van’ın hiçbir sokağını, caddesini bilmeyen, ömrü hayatında Van’a gelmemiş insan bir anda yetkili oluyor. Ayın zamanda iki işi birden yürütmeye kalkıyor veya kaymakam olarak geliyor bir anda kendisini belediye başkan vekili olarak görüyor. Bu ucube sistemin muhakkak değişmesi gerekmektedir. Ülkemizdeki siyasi iradenin ben yaptım oldu mantığıyla yaptığı işlerden vazgeçmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

İlhan: Trafik sorununu çözün

“Van’a metro yapılmalı”

Van’ın ulaşım sorununa çözüm sunmak için metroya ihtiyaç olduğunu belirten İlhan, “Saadet Partisi olarak defalarca üniversiteli öğrencilerin ulaşım sorununu gündeme getirdik. Van’ın metro ihtiyacını her platformda dile getirdik. 110 yıl önce Moskova’da metro yapılıyor. Aynı şekilde Çek Cumhuriyeti 9 milyonluk bir ülke, Prag’da 100 yıl önce metro yerin 10 metre altına yapılmış, bizim ülkemizde herşey birbirine girdikten sonra çözüm bekliyoruz. Bir şey yapılmadan altyapı yapılmalı. Bu şehrin nüfus planlaması, ileride gideceği noktalar planlanıp ona göre trafik sorununun çözümü konusunda adım atılmalı. Biz defalarca dile getirdik. Edremit’ten kampüse kadar mutlak surette raylı sistem veya metro olmalı. Şehrin de merkezinde bağlantısının olması gerekmektedir. Ancak şehrin trafiği bu şekilde çözülebilir” dedi. 
İlhan, “Kış’ın fizibilite, alt yapı çalışmaları yapılır. Projeler hazırlanır, kış mevsiminin bitmesiyle hemen bu işlere başlanır ve yaz mevsimi boyunca bu işler tamamlanır ama ne yazık ki Van’da bu işler eylül, ekim ayı gelince akla gelip başlanır. Kasım ayı kısmen yapılır, aralık ayında kar yağar ve aksar. Bu kaderimiz olmuştur. Bu anlayış değişmediği sürece ne imar, ne trafik, ne de farklı sorunlarımız çözülür” diye konuştu. 

Van Sesi Özel Haber

Bakmadan Geçme