İlhan'dan Büyükşehir Belediyesi'ne eleştiri

Saadet ve Gelecek Partisi Şehir İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özay İlhan, Büyükşehir Belediyesi'nin borcunun açıklamasını istedi.

Şehir İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özay İlhan beraberindeki İpekyolu Belediye Başkan Adayı Yılmaz Kılıç ve partililerle beraber Van Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması düzenledi. 

“BÜYÜKŞEHİR’DEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi’ne eleştiriler yönelten İlhan, “31 Mart yerel seçimlerine kısa bir süre kaldı. Daha önce defalarca Van Büyükşehir Belediyesinin borçlarının açıklaması talebinde bulunduk. Defalarca sormamıza rağmen Büyükşehir Belediyesi tarafından bugüne kadar borçlarla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Son yıllarda kayyumlar tarafından yönetilen belediyelerde bilinçli bir borçlanma politikası uygulandığı, herkesin malumudur. Büyükşehir Belediyesi’nin ilk kayyum atandıktan sonra, 2016 yılında Cumhuriyet Caddesi’nde merkezi noktada belediyenin borçlarının açıkladığı bez afişlerin asıldığını bütün kamuoyu bilmektedir. O gün 1 milyar 100 milyonluk borç, tüm detaylarıyla açıklanmıştı. Fakat o günden bu yana, son 7,5 yılın 7 yıllık bölümünde kayyumlar tarafından yönetilen Van Büyükşehir Belediyesi, borcunu açıklamamıştır. Gelinen noktada sadece Van Büyükşehir Belediyesi’nin 4 milyar civarında borcunun olduğu, belediyeye bağlı kuruluşlardan sadece VASKİ’nin borcunun 1 milyar civarında olduğu kamuoyuna yansımıştır. Van Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarını kapatmak için neredeyse tüm bankalardan kredi çektiği ve bu kredilerin kısa, orta ve uzun vadeli olduğu bilinmektedir. Mevcut borçların faizleriyle birlikte 10 milyarın üzerinde olduğu tüm Van’da konuşulmaktadır. Fakat resmi kaynaklarca herhangi bir açıklama yapılmamaktır. Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama bekliyoruz” dedi. 

İlhan'dan Büyükşehir Belediyesi'ne eleştiri

“BÜYÜKŞEHİR’E SON BİR YILDA KAÇ İŞÇİ ALINDI”

İlhan açıklamasının devamında, “Önümüzde bir yerel seçim söz konusudur. Bu seçimden sonra nasıl bir belediyeyi devralacağımızı gerçekten merak ediyoruz. Bugün belediyenin üzerine vazife olmadığı halde birçok basım evinden kitap aldığı ve kamuoyuna bu kitapları dağıttığını hepimiz bilmekteyiz. Bunun yanında yine son günlerde hediye adı altında kozmetik ıtriyat malzemesi alınıp, piyasaya dağıtıldığına şahit olmaktayız. Van’ın birçok problemi, birçok sorunu çözülmemiş halde ortada dururken, bu şehrin geçmişini heba edenlerin, geleceğini de yok etme gayreti içerisinde olduğuna şahit olmaktayız. Saadet Partisi Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak, bir vatandaş olarak, sorumluluk taşıyarak bugün Van Büyükşehir Belediyesi’nin borcunun kamuoyuna açıklanması adına belediye makamına bir dilekçe sunuyoruz. Ayrıca son bir yılda Van Büyükşehir Belediyesi’ne çok ciddi sayıda işçi alındığı, bu alınan kişilerin de yandaş kişiler olduğu herkesin malumudur. Son bir yıllık dönemde alınan işçi sayısının kaç olduğu, bunların kaçının liyakatli olduğu, kaçının belediyede çalıştığı, kaçının da çalışmadan bankamatik memuru olarak bankadan para aldığının açıklanmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“KAYYUM, BORCUNU KREDİ ÇEKEREK ÖDÜYOR”

Kayyumun borcunu kredi çekerek ödediğini kaydeden İlhan, “2017 ila 2023 yılları arasında milyonlarca lira kredi çeken kayyım, neredeyse her ay belediyenin hesaplarına bloke konulmaması amacıyla 'Kamu yararı' kararı alıyor. İkinci kayyımın atandığı Ağustos 2019’dan Eylül 2023’e kadar, neredeyse iki ayda bir atanmış belediye meclisi kararıyla bankalardan kredi çekildiği öğrenildi. Borcunu kredi çekerek ödeyen kayyımın yönetimindeki belediyenin toplam borcunun, 3 milyar 697 bin 382 TL olduğu ortaya çıktı” dedi. 

İlhan'dan Büyükşehir Belediyesi'ne eleştiri

“BELEDİYE TÜM BANKALARA BORÇLU”

İlhan, “Kayyım yönetimindeki belediyenin, hazineye, diğer kamu kuruluşlarına (SGK ve vergi), İller Bankası, diğer yurtiçi bankalar, yurt dışından alınan krediler ve diğer borç stoku tutarları ortaya çıktı. 2023 yılının son ayına kadar kayyım yönetimindeki büyükşehir belediyesinin, SGK ve vergi borcu 120 milyon 38 bin 318 TL’ye, İller Bankası borcu 202 milyon 422 bin 636 TL’ye, diğer bankalara olan borçları ise 1 milyar 607 milyon 350 bin 676 TL’ye yükseldi. “Diğer borçlar” adı altında 1 milyar 771 milyon 915 bin TL borç kaydedildi. Ortaya çıkan tabloya göre, kayyım yönetiminin sadece banka, SGK ve diğer olarak adlandırdığı borçların miktarı, 1 milyar 954 milyon 585 bin 550 TL oldu” şeklinde konuştu.

“BELEDİYEYE BAĞLI KURUMLAR DA BORÇ BATAĞINDA”

İlhan, “Sadece belediyeyi borçlandırmakla kalmayan kayyım, belediyeye bağlı kuruluşların borçlarını da neredeyse üç katına çıkardı. Belediyeye bağlı Van Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (VASKİ) borcu 938 milyon 450 bin 372 TL, BELVAN şirketinin 32 milyon 82 bin, Mavikent şirketinin ise 33 milyon 57 bin 392 TL borcu olduğu ortaya çıktı. Belediyeye bağlı kuruluşların toplam borcu ise, 1 milyar 4 milyon 889 bin 787 TL olduğu açığa çıktı” diye konuştu. 

“ELEKTRİK BORCU KREDİYLE KAPATILIYOR”

Büyükşehir’in elektrik borcunu krediyle kapattığını belirten İlhan, “Borcu kabaran kayyımın, elektrik ve diğer borçları da çektiği kredilerle ödediği öğrenilirken, belediyenin bu borçları kısa, orta ve uzun vadeye yaydığı belirtildi. Bunca arsa ve belediyeye ait yapıları satmasına rağmen borcu katlanan kayyım yönetimi, son atanmış meclis toplantısında ödenmeyen elektrik borçlarının finansmanında kullanılmak üzere İller Bankası ile diğer özel bankalardan kredi kullanılması kararı aldı. Kararın ardından belediyenin elektrik borçlarının ödenmesi için bankalara kredi başvurusunda bulunduğu öğrenildi” dedi.

KILIÇ’TAN GÜRAY’A YANIT

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İpekyolu Belediye Başkan Adayı Yılmaz Kılıç, “AK Parti İl Başkanı Emre Güray, İpekyolu seçim ofisinde bazı muhalefet adaylarının partilerini karalamak adına açıklamalarda bulunduğunu ve bu adayların AK Parti sayesinde ilçe başkanı, belediye başkanı olduğunu ifade etmiş. Emre Bey yaşı gereği herhalde hatırlamıyor. Ben AK Parti’den seçilmedim. AK Parti rozetiyle belediye başkanı olmadım. Ben AK Parti’den de hiçbir şey yemedim. Yemediğim için bugün buradayım. Yiyenler orada” dedi.  

Basın açıklamasının ardından Saadet Partisi Gençlik Kolları Başkanı Talha Abasigil, borçlarla ilgili ve personel alımıyla ilgili hazırlanan dilekçeyi ilgili makama sundu.

Bakmadan Geçme