Her yerde eleman aranıyor: Günlük 1500 lira verilecek hemen başvurun!

Kahramanmaraş depremlerinin ardından Adana'da inşaat çalışmaları hızlandı. Ancak, bu durum işçi sıkıntısı yaşanmasına neden oldu.

Her yerde eleman aranıyor: Günlük 1500 lira verilecek hemen başvurun!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

DAİMFED Genel Başkan Yardımcısı Nadir Vurankaya, inşaat sektöründe çalışmaların yavaşladığını ve en büyük sorunun işçi bulma konusunda yaşandığını ifade etti. İnşaat firmaları, işçi maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle kalifiye işçi bulmakta zorlanıyor. İşçilerin yevmiyeleri normal koşulların üzerine çıktığı için bu durum maliyetlere yansıyor ve konut satış fiyatlarını etkiliyor.

Deprem bölgesinde inşa edilen yeni yapılar için işçi ihtiyacı arttı. Adana'da inşaat çalışmaları yavaş yürüyor çünkü işçi sıkıntısı çekiliyor. Kentte günlüğü 1500 liraya çalışacak, okullarda yetişen, vasıflı eleman bulunamıyor.

PERSONEL BULAMIYORUZ
DAİMFED Genel Başkan Yardımcısı Nadir Vurankaya, mevcut inşaatlarda çalışmaların yavaş yürüdüğünü, en büyük sıkıntının işçi bulmak olduğunu söyledi. Vurankaya şöyle konuştu: Çalıştıracak işçilerin rakamsal maliyeleri çok yükseldi. 

Kalifiye işçi bulmakta zorlanıyoruz. Bunun sonucunda da önümüzdeki günlerde verilecek olan taahhütlerin zamanında yerine getirilmesi için büyük bir çaba harcıyoruz ama çalıştıracak personel bulamıyoruz. Bulsak bile rakamları normal koşulların üzerinde olduğu için bu da maliyetlere yansıyacak. Artarak giden maliyetler, dairelerin satış fiyatına da yansıyacak.

VASIFLI KİŞİLERE İHTİYACIMIZ VAR
Kalifiye işçilerin ağırlık olarak Kahramanmaraş ile Hatay'da çalıştıklarını söyleyen Vurankaya, "Mevcut tadilat işlerinde, az hasarlı olan binaların boya işlerinde, seramik ve kalıp işlerinde çalışanların ciddi anlamda azaldığını gözlemledik. 

Taahhütleri de yerine getiremediğimizden dolayı bu işi, kısıtlı kişiler ile yapmaya çalışıyoruz. Kalifiyeli işçiler, şehir dışında çalışmayı mali açıdan kabul ediyor. Çünkü normal bir işçinin yevmiyesi 600 lirayken 1000 liraya çıkıyor. 

Ustanın da aldığı maaş 1500-2000 lira civarına çıktı. Bu işçileri deprem bölgesine götürdüğün zaman, olumsuz çalışma şartlarından dolayı rakamları artabiliyor. Adana'da 1500 liraya çalıştıracak eleman bulamıyoruz. 

Verilen süre dahilinde taahhüt işlemini yapamazsanız, sıkıntılar ortaya çıkar. Bizim bir an önce işçi anlamında okullarda yetişen vasıflı kişilere, ihtiyacımız var. Gençlerimizi bu işe adapte etmemiz lazım. Okullu olmaları lazım. Bu arada stajlarını yaparak, bu işi daha iyi, daha kaliteli yerlere getirmemiz lazım. İlk hedefimiz bu" diye konuştu.

Vansesi Özel Haber

Bakmadan Geçme