Hava sıcaklıkları satışları etkiledi

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Van'da, kömür ve odun satışlarını etkiledi. Sıcak havalardan dolayı Kömürcüler ve Oduncular Sitesi esnafı, sezonu açamadı.

Hava sıcaklıkları satışları etkiledi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Van’da her yıl ekim ayı itibariyle sezonu açan Kömürcüler ve Oduncular Sitesi esnafı, kasım ayına rağmen satış sezonunu açamadı. Kent merkezinde doğal gazın yayınlaşmasıyla birlikte kırsal mahallelere satışlarını sürdürmeye devam eden site esnafı, bu kez sıcak havalardan dolayı sezonu açamadı. Her yıl ekim ayı itibariyle soğuk kış günleri için yakacaklarını tedarik etmeye başlayan vatandaşlar, küresel ısınmanın etkisiyle sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle hazırlıklarını geciktiriyor. Vatandaşın bu hazırlıklarını geciktirmesi ise odun ve kömür satan esnafı etkiliyor.

“İŞLERİMİZİ ETKİLEDİ”
Mehmet Sait Yakut isimli esnaf, küresel ısınmayla havaların sıcak geçmesinin işlerini doğrudan etkilediğini belirtti. Sıcak havanın ticaretlerini zaman olarak geciktirdiğini ifade eden esnaf Yakut, “İşlerimizi geciktirmesi nedeniyle sektörü bitirmeye doğru götürüyor. Daha önce erken zamanda tedarik ve kömür stoklarımızı yapıyor ve odunlarımızı kırıyorduk. Ancak bu gidişattan dolayı işlerimiz mevsimlik olacak. Önümüzdeki süreçte iş yerimizi bir iki ay açıp kapatacağız” dedi.
Kömür ve odun fiyatları hakkında bilgi veren Muhammed İkbal Arvas ise birinci kalite kömür fiyatının 9 bin 500 liradan, ikinci kalite kömür fiyatının ise 8 bin 500 liraya, kavak odunun tonu 3 bin lira ve meşe odunun tonu ise 3 bin 500 liraya satışa sunulduğunu kaydetti.

İhlas Haber Ajansı

Bakmadan Geçme