• Haberler
  • Güncel
  • Gülaçar: Engelli kardeşlerimizin yaşamlarını kolaylaştırabiliriz

Gülaçar: Engelli kardeşlerimizin yaşamlarını kolaylaştırabiliriz

Engelliler Haftası dolayısıyla gazetemize açıklamalarda bulunan AK Parti Saray Belediye Başkan Aday Adayı İrfan Gülaçar, toplumun engelli vatandaşlarımızı anlayışla karşılaması ve destek olması gerektiğini vurguladı. Gülaçar, 'Kendimizi engelli vatandaşlarımızın yerine koyarak, empati yaparak ona göre düşünmeli ve hareket etmeliyiz. Bunu yapabildiğimiz zaman, engelli kardeşlerimizin önündeki engeli ortadan kaldırabilir ve onların yaşamlarını kolaylaştırabiliriz' şeklinde konuştu.

10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan Gülaçar, engellilerin karşılaştığı zorluklara değinerek, toplumun bu konuda daha duyarlı olması gerektiğine dikkat çekti. Engelli bireylerin yaşadığı engellerin sadece fiziksel olmadığını belirten Gülaçar, "Engellilik, bir kişinin bedensel, zihinsel veya duygusal işlevlerinde sınırlamalar yaşaması anlamına gelir. Bu sınırlamalar, engelli bireylerin sosyal hayatta karşılaştığı engellerle birleştiğinde daha da büyük bir sorun haline gelebilir. Bu nedenle, toplum olarak engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak için onları anlamalı ve desteklemeliyiz" ifadelerini kullandı.

Gülaçar, engelli vatandaşların günlük yaşamda karşılaştıkları zorlukların yapılacak düzenlemelerle kaldırılması, azaltılması için toplumsal farkındalığın artırılması gerektiğini belirtti. Engelli bireylerin çalışma hayatına katılımını teşvik etme, eğitim ve sağlık hizmetlerinin erişilebilirliğini sağlama gibi konuların önemine dikkat çekerek bu alanlarda yapılacak iyileştirmelerin engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracağını söyledi.

Gülaçar, "Engelli bireylerin topluma dahil olabilmeleri için bütün bireylerin üzerine düşen sorumluluklar vardır. Engellilik, bir kişinin kendi iradesiyle seçtiği bir durum değildir. Bugünün sağlıklı insanları yarının engelli adaylarıdır diyerek bu nedenle, hepimiz engelli vatandaşlarımızın önündeki engelleri kaldırmak için el ele vererek daha kapsayıcı bir toplum oluşturmalıyız" dedi.

“TÜM ENGELLİLERİMİZİN HAFTALARINI KUTLUYOR, ENGELSİZ BİR HAYAT DİLİYORUM”

Gülaçar açıklamasında “İnsanlar eşit doğarlar ve topluma katılımda eşit haklara sahiptirler. Ancak gerçek yaşamda bazı gruplar; sosyal durumları, bilişsel ve fiziksel farklılıkları açısından söz konusu haklara sahip olamamaktadırlar. Engelliler de bu grubun bir kategorisini oluşturmaktadır. Doğuştan veya sonradan engelli olmak, hiç kimsenin kendi isteği ile olan bir durum değildir. Gelecekte başımıza nelerin gelebileceğini, ne olacağını bilemeyiz. Bugün için sağlam bir vücuda, sağlıklı bir bedene sahip olabiliriz ama yarın başımıza gelebilecek kötü bir hadiseden dolayı engelli olma ihtimalimiz yüksektir. Engelli vatandaşlarımızın bizim gerçeğimiz, bizim bir parçamız olduğunu kavramak ve buna göre tavır geliştirmek zorundayız. Kendimizi engelli vatandaşlarımızın yerine koyarak ona göre düşünmeli ve hareket etmeliyiz. Bunu yapabildiğimiz zaman, engelli kardeşlerimizin önündeki engelin ortadan kaldırabilir ve onların yaşamlarını kolaylaştırabiliriz. Bu, birey olarak bizim görevimiz olduğu gibi kurumların da görevidir. Ve diyoruz ki; asıl engel kalplerdeki, zihinlerdeki engeldir. Bu duygu ve düşüncelerle; beraber yaşadığımız, aynı havayı teneffüs ettiğimiz, aynı çevreyi paylaştığımız tüm engellilerimizin haftalarını kutluyor, engelsiz bir hayat diliyorum” ifadelerine yer verdi. 
 

Bakmadan Geçme