Sağlık Haber Girişi: 22.10.2013 - 15:59, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:19

GRİP TEDAVİSİ İÇİN ÖNERİLER

 

GRİP TEDAVİSİ İÇİN ÖNERİLER

Kış aylarının resmi rahatsızlıkları olan soğuk algınlığı ve grip için sezon açıldı. 7 den 70’e herkesi etkisi altına alan bu hastalıkların bir ortak noktası da birbirleri ile sıkça karıştırılması. Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, “Grip döneminde görülen semptomlar soğuk algınlığına göre daha ağır bir tabloya neden oluyor” dedi ve bu iki hastalık arasındaki farkları böyle sıraladı:
Gripte daha yüksek ateş ve soğuk algınlığında daha şiddetli öksürük görülür.   Hapşırık da aynı şekilde soğuk algınlığında sıkça görülürken gripte nispeten nadirdir   Gripte genellikle boğaz ağrısı ile seyrederken bu durum  soğuk algınlığında bazen görülür.   Gripte baş ağrısı sıklıkla görülürken bu durum  soğuk algınlığında nadir ya da  az görülür.   Genel vücut ağrısı,kas ağrısı gibi şikayetler de soğuk algınlığında daha az görülürken gripte daha sık görülür.   Yorgunluk hissi soğuk algınlığında hafifken,gripte ise uzun süreli ve ağır yorgunluk görülmektedir.   Gripte zatürre ve bronşit gibi hatta kimi zaman ölümcül de olabilen ciddi sonuçlar görülebilirken soğuk algınlığından kaynaklanan komplikasyonları nispeten daha hafiftir.   Yüzde yüz olmasa bile grip aşı ile önlenebilirken, soğuk algınlığı için böyle bir aşı yoktur.   Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen burun tıkanıklığı soğuk algınlığında sıklıkla görülürken gripte sık görülmez.  GRİP TEDAVİSİ İÇİN ÖNERİLER  Aşı yüzde 70-90 arasında koruma sağlar  Gripten korunmak için aşının iyi bir yol olabileceğini söyleyen  Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, “Her yıl bir önceki yılın yaygın olan 2 Influenza A ve 1 Influenza B virüsünden hazırlanan aşı sonbaharda yapılmaya başlanır. Aşının etkinliği yaş ve kişinin bağışıklığı durumuna ve ayrıca o yıl etken olan Influenza virüsüyle antijenik uyuma göre değişmekle beraber %70-90 arasında koruma sağlar” dedi.           Antibiyotiğe yer yok, istirahat ve bol sıvı önemli   Grip tedavisinin semptomatik olduğunu belirten Dr. Hakko,  bağışıklığı tam olan kişilerde ilk olarak antiviral ilaçlar kullanılmayacağını söyleyerek “Ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, öksürük kesiciler kullanılabilir. Hastanın istiharat etmesi ve bol sıvı alması önerilir. Vitaminlerin ve bağışıklık güçlendirdiği iddia edilen ilaçların bir yararı gösterilmemiştir” dedi.  Diyabet, kalp, böbrek hastalıkları, kanser hastaları, gebeler, küçük çocuklar ve 65 yaş üstü kişiler gibi risk grubundaki kişilerin klinik durumları değerlendirilerek antiviral ilaçların kullanımının uygun olabileceğini dile getirdi.  Grip bir virüs hastalığı olduğundan antibakteriyel olan antibiyotiklerin tedavide yeri olmadığına değinen Dr. Hakko, antibiyotik kullanılması durumunda mevcut üst solunum yolu florasının etkilenebileceğini ve daha da kötüsü antibiyotik direncine neden olabileceğini sözlerine ekledi     Soğuk algınlığı  tedavisi için öneriler   Soğuk algınlığı tedavisinde analjezikler, gargaralar ve burun açıcıların kullanılabileceğini belirten Dr. Hakko antivirallerin tedavide yeri ve etkinliği olmadığını söyledi. Hapşırmaların eşlik ettiği soğuk algınlığı durumunda alerji ilaçlarının yararlı olabileceğine değinen Dr. Hakko bu ilaçların uyku yapabileceğine dikkat çekti. Dr. Hakko bilinenin aksine bağışıklık güçlendirici ilaçların grip ve soğuk algınlığında etkinliğine dair kanıtlanmış veri olmadığnı bu sebeple önerilmediğini söyledi.  
Kış aylarının resmi rahatsızlıkları olan soğuk algınlığı ve grip için sezon açıldı. 7 den 70’e herkesi etkisi altına alan bu hastalıkların bir ortak noktası da birbirleri ile sıkça karıştırılması. Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, “Grip döneminde görülen semptomlar soğuk algınlığına göre daha ağır bir tabloya neden oluyor” dedi ve bu iki hastalık arasındaki farkları böyle sıraladı:
  • Gripte daha yüksek ateş ve soğuk algınlığında daha şiddetli öksürük görülür.

 

  • Hapşırık da aynı şekilde soğuk algınlığında sıkça görülürken gripte nispeten nadirdir

 

  • Gripte genellikle boğaz ağrısı ile seyrederken bu durum  soğuk algınlığında bazen görülür.

 

  • Gripte baş ağrısı sıklıkla görülürken bu durum  soğuk algınlığında nadir ya da  az görülür.

 

  • Genel vücut ağrısı,kas ağrısı gibi şikayetler de soğuk algınlığında daha az görülürken gripte daha sık görülür.

 

  • Yorgunluk hissi soğuk algınlığında hafifken,gripte ise uzun süreli ve ağır yorgunluk görülmektedir.

 

  • Gripte zatürre ve bronşit gibi hatta kimi zaman ölümcül de olabilen ciddi sonuçlar görülebilirken soğuk algınlığından kaynaklanan komplikasyonları nispeten daha hafiftir.

 

  • Yüzde yüz olmasa bile grip aşı ile önlenebilirken, soğuk algınlığı için böyle bir aşı yoktur.

 

  • Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen burun tıkanıklığı soğuk algınlığında sıklıkla görülürken gripte sık görülmez.

 
GRİP TEDAVİSİ İÇİN ÖNERİLER 
 
Aşı yüzde 70-90 arasında koruma sağlar
 

Gripten korunmak için aşının iyi bir yol olabileceğini söyleyen  Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, “Her yıl bir önceki yılın yaygın olan 2 Influenza A ve 1 Influenza B virüsünden hazırlanan aşı sonbaharda yapılmaya başlanır. Aşının etkinliği yaş ve kişinin bağışıklığı durumuna ve ayrıca o yıl etken olan Influenza virüsüyle antijenik uyuma göre değişmekle beraber %70-90 arasında koruma sağlar” dedi.

         

Antibiyotiğe yer yok, istirahat ve bol sıvı önemli

 

Grip tedavisinin semptomatik olduğunu belirten Dr. Hakko,  bağışıklığı tam olan kişilerde ilk olarak antiviral ilaçlar kullanılmayacağını söyleyerek “Ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, öksürük kesiciler kullanılabilir. Hastanın istiharat etmesi ve bol sıvı alması önerilir. Vitaminlerin ve bağışıklık güçlendirdiği iddia edilen ilaçların bir yararı gösterilmemiştir” dedi.  Diyabet, kalp, böbrek hastalıkları, kanser hastaları, gebeler, küçük çocuklar ve 65 yaş üstü kişiler gibi risk grubundaki kişilerin klinik durumları değerlendirilerek antiviral ilaçların kullanımının uygun olabileceğini dile getirdi.  Grip bir virüs hastalığı olduğundan antibakteriyel olan antibiyotiklerin tedavide yeri olmadığına değinen Dr. Hakko, antibiyotik kullanılması durumunda mevcut üst solunum yolu florasının etkilenebileceğini ve daha da kötüsü antibiyotik direncine neden olabileceğini sözlerine ekledi

 

 

Soğuk algınlığı  tedavisi için öneriler

 

Soğuk algınlığı tedavisinde analjezikler, gargaralar ve burun açıcıların kullanılabileceğini belirten Dr. Hakko antivirallerin tedavide yeri ve etkinliği olmadığını söyledi. Hapşırmaların eşlik ettiği soğuk algınlığı durumunda alerji ilaçlarının yararlı olabileceğine değinen Dr. Hakko bu ilaçların uyku yapabileceğine dikkat çekti. Dr. Hakko bilinenin aksine bağışıklık güçlendirici ilaçların grip ve soğuk algınlığında etkinliğine dair kanıtlanmış veri olmadığnı bu sebeple önerilmediğini söyledi.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.