Gram altında her şey sil baştan: Artık bu şekilde görünecek...

Altın alımında yaşanan güvenlik endişelerine son vermek amacıyla yeni bir kıymetli maden takip sistemi devreye girecek. Darphane tarafından sağlanacak benzersiz kodlarla her gram altın ürünü kayıt altına alınacak, böylece altının üretim tarihi, yeri, saflık ayarı ve ağırlığı gibi bilgiler takip edilebilecek.

Gram altında her şey sil baştan: Artık bu şekilde görünecek...
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Gram altınların sahtelerinin piyasada dolaşmasını önlemek amacıyla yeni bir sistem hayata geçiriliyor.

Darphane Bandrollü Ürün İzleme Sistemleri Dairesi Başkanı Bülent Yılmaz, bu sistemin üretim aşamasından itibaren tüm gram altınları kayıt altına alacağını ve her bir gram altına özel bir kod verileceğini belirtiyor. Bu uygulama, sahtecilikle mücadelede önemli bir adım olarak görülüyor.

Darphane Bandrollü Ürün İzleme Sistemleri Dairesi Başkanı Bülent Yılmaz, ATV Haber'e yaptığı açıklamada "Üreticisi, üretim tarihi, üretim yeri, saflık ayarı, ağırlığı, seri numarası ve benzeri bilgilerin yine darphane tarafından verilecek benzersiz kod ile her bir ürüne işlendiği ve bu aynı kod ile darphane tarafından kayıt altına alındığı bilgilerin bütünlüğü bir sistemdir" ifadelerini kullandı.

Kıymetli maden takip sistemi, bir gram ve üzeri için geçerli olacak. Yani kuyumcudan alınan altın kolye, küpe, bilezik ve diğer cumhuriyet altınlarını kapsamayacak.

"Sistem devreye girdikten sonra bütün gram altınlar sertifika ve ambalaj içinde olcak" diyen Yılmaz, satılan her gram altının üzerinde ona özel bir kod olacağının da altını çizdi.

DİĞERMADENLER İÇİN DE GEÇERLİ
Yeni sistemin farklı kıymetli madenler için de geçerli olacağını belirten Ylmaz, "Rafineler tarafından üretilecek 1 gram ve üzerindeki altın, gümüş, platin ve paladyumun hepsinin ambalajlarına bir standart getiriliyor. Tek tip bir ambalaj olacak" ifadelerini kullandı. 

Vansesi Özel Haber

Bakmadan Geçme