• Haberler
  • Güncel
  • Fotoğraf sanatçısı Ferruh Atakan son yolculuğuna uğurlandı

Fotoğraf sanatçısı Ferruh Atakan son yolculuğuna uğurlandı

Hayatını kaybeden Vanlı fotoğraf sanatçısı Ferruh Atakan sevenlerinin omuzunda son yolculuğuna uğurlandı.

Çektiği fotoğraflarla Kent Hafızası oluşmasına katkı sunan, ömrünü fotoğrafçılığa adayan Foto Stil fotoğraf stüdyosu sahibi Ferruh Atakan hayatını kaybetti. Dün öğlen namazını müteakip Hacı Firdevs Türkmenoğlu Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Garipler Mezarlığı'nda toprağa verildi. Yapmış olduğu hizmet ve vücuda getirmiş olduğu eser Van’ın hafızasına, kültürüne, geçmiş yıllarına ışık tuttuğu gibi şehrin geleceğine, yeni kuşakların bilgilenmesine de yardımcı olacaktır. “At ölür meydan kalır, yiğit ölür namı kalır” atasözü tamda yaptığı güzel hizmet ve bıraktığı eserle Atakan’ın hayırla yad edilmesine, anılmasına vesile olacaktır. Vansesi Gazetesi olarak merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. Taziyeler Tillolular Derneğinde kabul edilecek.

FERRUH ATAKAN MAYIS AYINDA GAZETEMİZE YAPTIĞI AÇIKLAMADA ARŞİVİM BENİMLE MEZARA GİRMEYECEK DEMİŞTİ

Ferruh Atakan’ın yıllarca çekip biriktirdiği kendi arşiv fotoğrafları ve Vanlıların aile fotoğraflarından derleyip Van Büyükşehir Belediyesi tarafından basımı yapılan Geçmişten Günümüze Şehri Van adlı kitapla ilgili mayıs ayında gazetemizi ziyaret ederek, yapmış olduğu açıklamada, “Van'ın eski fotoğraflarının benimle yok olmasını istemiyordum. Bunların basımı, Van'a kazandırılması için çok mücadele ettim. Hep şunu düşünüyordum. Ben ölürsem arşivim benimle toprağa girecek ama Allah'a şükür Van Büyükşehir Belediyesi sayesinde bu arşiv kitaplaştırılarak Van'a kazandırıldı. İnanın bu benimle mezara girseydi kaybeden Van olurdu. Çok şükür eserimiz basılarak gelecek nesillere yol gösterecek” ifadelerine yer vermişti.

Yarım asırdan fazla fotoğrafçılık mesleğini sürdüren Ferruh Atakan’ın 1915 yılı öncesi ve sonrası Van resimleri Vali Ozan Balcı’nın talimatlarıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından kitap haline getirilerek kurumlara ve vatandaşlara ücretsiz dağıtıldı.

Geçmişten Günümüze Şehri Van ismiyle yayınlanan, 310 sayfadan oluşan ve kentin farklı noktalarından farklı tarihlerde çekilen asırlık fotoğrafların yer aldığı kitapta eski Van Kalesi resimleri, eski Van şehrinin görünümü, eski Van’ın mahalleleri, Hüsravpaşa Camii, Akdamar Adası, Van’da fayton geleneği, ulaşımda kullanılan ilk taşıtlar, tarımda kullanılan ilk biçerdöver makine, İskele Caddesi, Van Belediye Başkanları Salih Türkoğlu, Mustafa Altay, Tayyar Dabbağoğlu, Cumhuriyet Caddesi, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ve İran Şahı M. Rıza Pehlevi’nin Van ziyareti, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Türkiye-İran Bağlantısı açılış töreni resimleri, Van hava yolu ilk uçağın Van’a geliş, ulaşım fotoğrafları, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Celal Bayar, Nihat Erim, Başbakan Bülent Ecevit, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş’in Van ziyareti resimleri, Van’ın düğün geleneği, halk oyunları, hıddırellez töreni, resmi bayramlar, boks takımı, futbol takımı, 1923-2022 yılları arası Van’da görev yapmış valiler, belediye başkanları, Van eşrafları ve Vanlı simalar bulunuyor. HABER: BURHAN ERGİN

Vansesi Özel Haber

Bakmadan Geçme