Evinize ceza kağıdı gelebilir

Bu uygulama sayesinde kimse cezadan kaçamayacak.

Beklenen uygulama sonunda hayata geçirildi! Artık sokaklara çöp atanlar yandı. İşte, çevre temizliği için başlatılan o yeni uygulamanın detayları...

Tüm Türkiye'ye örnek olması beklenen uygulama, 15 gün önce Isparta Emniyet Müdürlüğü'nce hayata geçirildi.

Söz konusu uygulama kapsamında, çevreyi kirletenler parmak izlerinden tespit edilerek ceza kesiliyor. Çöp atılan bölgeye güvenlik şeridi çeken olay yeri inceleme ekipleri, titizlikle yaptıkları çalışmaların sonucunda çevreyi çöp atarak kirletenlerin kimliklerine parmak izlerinden ulaşıyor. Polis ekiplerinin başlattığı yeni çalışma sayesinde çevre kirliliğinin büyük oranda azaldığı ortaya çıktı.

Isparta Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Olay Yeri İnceleme ve Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, şehirdeki tüm mesire alanları, ibadethaneler, mezarlıklar, park ve bahçeler gibi yerleri düzenli olarak denetliyor.

Yapılan denetlemelerdeki asıl olay ise etrafa bırakılan çöpler. Bu alanlara bırakılan çöplerden alınan parmak izleriyle tespit edilen kişilere ise 100 TL ile 14.600 TL arasında idari para cezası kesiliyor.

Kimliği belirlenen kişilere ekiplerce “çevrenin kasten veya taksirle kirletilmesi” ve “ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme” suçlarından adli işlem başlatıldı.

Olay Yeri İnceleme Şube Müdürü Komiser Sinan Akdeniz uygulamayla ilgili, “Cam şişeler, sigara izmaritleri, plastik bardaklar, plastik şişelerle çevre kirletiliyor. Vatandaşlarımız, çevrenin kirletilmemesi konusunda bilgilendiriliyor. Yaz aylarında cam ve benzeri malzemelerin yangın çıkarması da engelleniyor.” ifadelerini kullandı. Karar

Bakmadan Geçme