Ev sahipleri için yeni zorunluluk yolda: Bu karar bekleniyor

Düzce Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Topluluğu (DÜMİTO) tarafından düzenlenen Deprem Semineri'nde konuşan Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Türkiye'de yapı denetiminin zorunlu hale gelmesi gerektiğini vurguladı. Moriwaki, Türkiye ve Japonya'nın deprem geçmişi üzerinden yapılan karşılaştırmalara dayanarak önemli uyarılarda bulundu.

Düzce Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Topluluğu tarafından düzenlenen Deprem Semineri'nde konuşan Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, yapı denetiminin zorunlu hale gelmesi gerektiğini belirterek kritik bir uyarıda bulundu.

Moriwaki, Türkiye ve Japonya'daki deprem felaketlerini önleme stratejilerindeki farklılıkları anlattığı sunumunda, Türkiye'nin geçmişteki depremlerine değindi.

Yapı denetimi, sismik izolatör, eğitim ve tatbikat konularına odaklanan Moriwaki, önceden alınması gereken önlemlerin önemini vurgulayarak yaşam üçgeninde bulunması gereken malzemeler hakkında bilgi verdi.

Programda Yoshinori Moriwaki, 12 Kasım Düzce depremi anısına iki ülke arasındaki deprem felaketlerini önleme farklılıkları başlıklı sunumunu katılımcılarla paylaştı. Türkiye ve Japonya’daki fay hatları hakkında bilgiler paylaşarak sunumuna başlayan Yoshinori Moriwaki, Türkiye’nin geçmişte yaşadığı depremlere değindi.

Türkiye ve Japonya’nın depremlerinden bahseden deprem uzmanı Moriwak, Türkiye’nin en büyük depreminin 7.9, Japonya’nın en büyük depreminin şiddetinin ise 9.0 olduğunu ifade etti. 

Yapı denetiminin zorunlu hale gelmesi, sismik izolatör, eğitim ve tatbikat konularından söz eden Moriwaki, önceden alınması gereken önlemlerin önemi üzerinde durarak, yaşam üçgeninde yanımızda bulunması gereken malzemeler konusunda da bilgiler aktardı.

Son olarak Afet Yönetimi hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşan Yoshinori Moriwaki’ye, Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Büşranur Güleç Demirel plaket, DÜMİTO Topluluk Başkanı Benan Aydemir teşekkür belgesi takdim etti.

İhlas Haber Ajansı

Bakmadan Geçme