(İHA) - İhlas Haber Ajansı | Haber Girişi: 16.08.2013 - 15:02, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:19

ET BİR: Et ithali için zemin hazırlanıyor

 

ET BİR: Et ithali için zemin hazırlanıyor

Van Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nurhan Dayan, spekülasyon yapılarak dışarıdan et ithalinin önünün açılmak istendiğini ifade ederek, “Hayvancılık; bölgemiz ve ilimiz için sosyal ve ekonomik yönü ağır basan bir sektördür. İthalat çıkar yol değil” dedi. Açıklamalarda bulunan Van Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nurhan Dayan, dış ülkelerden ithal etin getirilmesine tepki gösterdi. Spekülasyon yapılarak dışarıdan et getirmenin önünün açılmak istendiğini anlatan Dayan, “Hayvancılık bölgemiz ve ilimiz için sosyal ve ekonomik yönü ağır basan bir sektördür. İthalat çıkar yol değil. Van Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak son günlerde kırmızı et sektöründe yaşanan gelişmeleri endişe ile takip etmekteyiz. Bazı çıkar lobileri ve ithalata alışmış firmalar kasaplık sığır ve besi sığırı ithalatına izin verilmesi yönünde faaliyetlerde bulunmaktadırlar. Bu grup ve firmalar, kurban bayramına kadar üreticinin elindeki hayvanların; fiyatlar artacağı, bu dönemde hayvanların satılmaması gibi telkinlerle piyasaya arzını engellemekte ve akabinde yetkili kurum ve kuruluşlara da kesecek hayvan bulamadıklarını belirtmektedirler. Yaklaşık 3 yıl önce ülke hayvancılığı olarak yaşadığımız bu kurgu; Bakanlık ve yetkili kurumların baskılara dayanamaması, kasaplık ve besilik hayvan ithalatına izin verilmesi, dolayısıyla da yerli yetiştiricinin sektörden çekilerek büyükbaş besi hayvancılığı sektörünün küçülmesi ile son bulmuştur. Üzerinden fazla bir süre geçmemiş olmasına rağmen aynı oyunların oynanmaya başladığı bugünlerde yetiştirici kesimi olarak üretimin sürdürülebilirliği ve fiyat istikrarının sağlanabilmesi açısından besi süresini tamamlayan sığırların bekletilmeden kasaplık kesime gönderilmesi ve yeni dönem besi materyali olarak yerli hayvanların tercih edilmesi gerekmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin, ithalatın önünü açmaya yönelik bu tür spekülatif beyanlar doğrultusunda hareket etmeyeceğini umuyoruz” dedi.   vanhaber,van,haber,van haber Van,Damızlık,Sığır,Yetiştiri,Birlik,Başkan,Nurhan Dayan,hayvan,spekülatif,Gıda,ithal,Bakan
Van Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nurhan Dayan, spekülasyon yapılarak dışarıdan et ithalinin önünün açılmak istendiğini ifade ederek, “Hayvancılık; bölgemiz ve ilimiz için sosyal ve ekonomik yönü ağır basan bir sektördür. İthalat çıkar yol değil” dedi. Açıklamalarda bulunan Van Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nurhan Dayan, dış ülkelerden ithal etin getirilmesine tepki gösterdi. Spekülasyon yapılarak dışarıdan et getirmenin önünün açılmak istendiğini anlatan Dayan, “Hayvancılık bölgemiz ve ilimiz için sosyal ve ekonomik yönü ağır basan bir sektördür. İthalat çıkar yol değil. Van Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak son günlerde kırmızı et sektöründe yaşanan gelişmeleri endişe ile takip etmekteyiz. Bazı çıkar lobileri ve ithalata alışmış firmalar kasaplık sığır ve besi sığırı ithalatına izin verilmesi yönünde faaliyetlerde bulunmaktadırlar. Bu grup ve firmalar, kurban bayramına kadar üreticinin elindeki hayvanların; fiyatlar artacağı, bu dönemde hayvanların satılmaması gibi telkinlerle piyasaya arzını engellemekte ve akabinde yetkili kurum ve kuruluşlara da kesecek hayvan bulamadıklarını belirtmektedirler. Yaklaşık 3 yıl önce ülke hayvancılığı olarak yaşadığımız bu kurgu; Bakanlık ve yetkili kurumların baskılara dayanamaması, kasaplık ve besilik hayvan ithalatına izin verilmesi, dolayısıyla da yerli yetiştiricinin sektörden çekilerek büyükbaş besi hayvancılığı sektörünün küçülmesi ile son bulmuştur. Üzerinden fazla bir süre geçmemiş olmasına rağmen aynı oyunların oynanmaya başladığı bugünlerde yetiştirici kesimi olarak üretimin sürdürülebilirliği ve fiyat istikrarının sağlanabilmesi açısından besi süresini tamamlayan sığırların bekletilmeden kasaplık kesime gönderilmesi ve yeni dönem besi materyali olarak yerli hayvanların tercih edilmesi gerekmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin, ithalatın önünü açmaya yönelik bu tür spekülatif beyanlar doğrultusunda hareket etmeyeceğini umuyoruz” dedi.
 
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.