Emeklileri ilgilendiren haber

Emekli vatandaşların gündeminde yer alan maaş zamlarına dair gelişmeler yaşanıyor.

Emeklileri ilgilendiren haber
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Emekli maaşların taban olan vatandaşlara müjdeli haber geldi. Düşük maaşlı emeklilerin aylığı bu fiyata kadar yükselecek. Bakan Mehmet Şimşek'in açıklamaların ardından tüm dikkat o tarihe çevrildi. Yeni rakamları duyan emeklilerin yüzü güldü. İşte tüm detaylar...

2023 yılı itibariyle yükselen taban maaşlara dair yeni açıklamalar geldi. Milyonlarca emeklinin dikkatini çeken iyileştirme çalışmalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı geldi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ALANLARA MÜJDE
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yer aldığı çalışmaların devam ettiği günlerde açıklamalar geldi. Enflasyona karşı emekli vatandaşları ezdirmeyeceğini ifade eden Şimşek, en düşük maaş alan emeklilere müjdeyi verdi.

Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla çalışmaların başladığı belirtilerek, bu konuda net olduğunu duyurdu Emeklilerin gündemine gelen taban maaş zammı ise günümüzde 7 bin 500 TL seviyelerinde yer alıyor. Yeni zamlara dair açıklamalar emeklilerin merakını kabarttı.

2023 YILINDA TABAN EMEKLİ MAAŞLARI
Emekli maaşlarında taban ücretinin güncellenmesi için yasal düzenleme gerektiği vurgulandı. Meclis'in ekim ayında açılacak olmasıyla birlikte bu düzenlemenin Meclis'te konuşulması bekleniyor.

2023 yılında 3 bin 500 TL'den 5 bin 500 TL olan taban emekli maaşı son iyileştirme ile birlikte 7 bin 500 TL'ye yükselmişti. Geçtiğimiz dönemlerde yaşanan zamlara bakıldığında ise taban ücretin değişmesi için Ocak ayının beklenilmesine gerek kalmadığı görülüyor.

TABAN EMEKLİ MAAŞINDA 3 FARKLI SENARYO
Emekli maaşlarında taban aylık için 3 farklı senaryo bulunuyor. Günümüzde ek ödeme dahil en az 7 bin 500 TL ödeme yapılırken bu senaryolara göre taban maaşın 10 bin TL üzerine çıkması bekleniyor. Senaryolar şu şekilde;

Asgari ücretin 8 bin 500 TL olduğu günlerde taban emekli aylığı ödemesi yüzde 88,16'sı kadar seviyesinde yapılıyordu. Temmuz ayı ile birlikte yükselen asgari ücretin ardından sabit kalan taban emekli aylığı yeniden aynı seviyeye getirilmek isterse en az 10 bin 52 TL'ye çıkabilecek.
En düşük emekli aylığına 6 aylık enflasyon verilerinin yansıtılması durumunda, yıl sonu enflasyon tahminin baz alınıyor. Yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 65 olarak açıklanırken, yılın ikinci yarısında enflasyon yüzde 37,76 olarak öngörülüyor. Bu oranın en düşük emekli aylığına yansıtılaması halinde taban ücret 10 bin 332 TL'ye yükselebilir.
Emekli taban ücretlerindeki bir diğer senaryo ise asgari ücret ile eşitlenmesi.
 

Bakmadan Geçme