Emekliler sıkıntı içerisinde

Emeklilerin ekonomik olarak ciddi sorunlar yaşadığını belirten Tüm Emekliler Derneği Van Şube Başkanı Naci Şahin, 'Yaşanan ekonomik sıkıntıların en büyük mağduru emeklilerdir. Yıllarca gecesini gündüzüne katarak, ülkenin gelişimi ve kalkınması için çaba sarf eden emekliler bugün aldığı maaşla geçinemiyor. Ekonomik sorunları her geçen gün büyüyor. Biz üvey evlat değiliz. Yıllarca çalışarak prim ödedik, hakkımızı istiyoruz' dedi.

Vansesi Gazetesi'nden Burhan Ergin'in haberine göre Tüm Emekliler Derneği Van Şube Başkanı Naci Şahin, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılması gerektiğini belirterek, “Biz Emeklilerin taban maaşının asgari ücret seviyesine çıkartılarak, bir fiil hizmet ve pirime dayalı bir intibak yasası çıkartılmasını istiyoruz. Maaş zamlarının TÜFE’den çıkartılarak Gösterge ve katsayı sistemine dönülmesini talep ediyoruz. Bugün emeklilerin maaşlarını bu hale getiren TÜFE ‘dir.  Tüm Emekliler olarak her platformda emeklinin sesini duyurmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

“EMEKLİLER ACİL ÇÖZÜM BEKLEMEKTE”

Emeklilerin kimseye muhtaç olmadan huzur içinde yaşamak istediğini kaydeden Şahin, “Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar her geçen gün ciddi boyutlara ulaşıyor, fiyat artışlarına yetişemiyoruz. Bunun yanında kira fiyatları aldı başını gidiyor. 20 yıl önceki alım gücümüze yeniden ulaşmak istiyoruz. En düşük emekli aylıklarının asgari ücretin üzerinde olduğu yılları özlüyoruz. Bir emekli ikramiyesiyle bir ev alınabildiği yılları yeniden görmek istiyoruz. Pazara çıkarken, nelerden vazgeçebileceğimizi düşünmediğimiz günleri özlüyoruz. Et yiyebildiğimiz, sağlıklı beslenebildiğimiz, torunlarımızın cebine harçlık bıraktığımız günleri arıyoruz. Ucuz ekmek kuyruklarında gece yarısında bir kilo kıyma alabilmek için Et Balık Kurumu önünde sıraya girip saatlerce soğukta, ayazda ayakta beklemek değil, torunlarımıza aldığımız gofretlerle, onları parklara götürebildiğimiz hafta sonları ailece piknik yaptığımız, düğünlere iştirak edip eğlendiğimiz günleri özlüyoruz. Emeklinin; alım gücü bozuldu, harcama düzeni bozuldu, sağlık düzeni bozuldu, psikolojisi bozuldu, kısacası emeklinin dengesi bozuldu. Avrupalı emeklileri tatil yaparken gören emeklilerimizin, ucuz ürün aradığı marketlerden başka gezebileceği yer olmaması, emeklilerimizin psikolojisini bozuyor. Bir evin kirasının yarısına ancak yeten aylıklarla hayatta kalmaya çalışan emeklilerimizin, yaşama sevinci tükendi. Cumhuriyetimizin 100. Yılı’nda bu duruma düşeceğimizi hiç düşünmemiştik. Bütçe açıklarını bizim kapatmaya çalışacağımız aklımızdan geçmemişti. Emekliye 10 bin liranın layık görüleceğini ummamıştık. 10 bin lirayla geçinilebileceğine inanıyorsanız tüm maaşları 10 bin lira yapın herkes rahatlasın. Kaldı ki; kök aylıklarımız 4-6 Bin ortalamasında iken, üzerimizde vergi ve enflasyon yükünün daha da artacağını hiç beklememiştik. Sayın Cumhurbaşkanımıza, 16 milyonluk bir ailenin sözcüsü olarak sesleniyoruz; 2024 yılını emekliler yılı olarak ilan ettiniz. Gün bu gündür. Emeklinin dayanacak takati kalmamıştır. Devletin eli artık emekliye uzanmalı, yüzü güldürülmeli, umutları yeniden yeşertilmeli, yaşama sevinci verilmelidir. Emekliye beklediği müjde verilmeli, hakkı iade edilip, alım gücü yeniden dengelenmelidir. Emekliler acil çözüm beklemektedir” ifadelerini kullandı. 

Bakmadan Geçme