Emekli ve memur maaşları artıyor

Emekli ve memur maaşları Ocak zammı ile artacak.

Emekli ve memur maaşları artıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yeni yıl yaklaşırken, emekli ve asgari ücret zammıyla ilgili ipuçları da geliyor. Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 68 olurken, bu orana göre 6 aylık enflasyon ise yüzde 40.27 olacak. Refah payının eklenmesiyle asgari ücret ve SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammının yüzde 50'yi bulması bekleniyor. Buna göre emekli maaşı zammı, memur enflasyon farkı ile maaş hesapları değişti. Yeni asgari ücret, emekli ve memur aylığı tek tek hesaplandı. Öte yandan 65 yaş, engelli ve evde bakım maaşı ile SED ödemeleri için de Ocak zammı tablosu belli oldu.

İşte emekli ve memur maaşıyla ilgili merak edilen tüm detaylar...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakan Mehmet Şimşek ve Bakan Vedat Işıkhan'a 'Kimse enflasyona ezdirilmeyecek' parolasıyla talimatını verdi. Emekli zammı 15 milyonu aşkın vatandaşı, memur maaş zammı ise yaklaşık 4 milyon kamu görevlisini ilgilendiriyor. Emekliye zam ve memur maaş düzenlemesi için kapsamlı bir bütçe çalışması gerçekleşiyor. Özellikle mali disiplinde yol haritasının çizilmesi ve bunun meyvelerinin alınmasıyla beraber düğmeye basılacak. İlk adım ise emeklileri rahatlatan 5000 TL emekli ikramiyesi oldu.

Milliyet'in haberine göre; Milyonların heyecanla beklediği emekli ve asgari ücret zammı için enflasyon rakamları bekleniyor.

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'nde yer alan yıl sonu enflasyon tahminine refah payının da eklenmesiyle her iki gruba da yüzde 50 civarında zam yapılması bekleniyor.

Bu orana göre yeni yılda asgari ücret 17 bin lirayı, en düşük emekli maaşı ise 11 bin lirayı aşacak.

Temmuz ayında verilen yüzde 25'lik zamla emeklilerin en düşük maaşı 7.500 TL'de kalmıştı. Hükümet, emeklilerin şikayetleri sonrası bir seferliğe mahsus olmak üzere 5 bin lira ikramiye vermeyi kararlaştırdı.

Şimdi ise milyonlarca emeklinin gözü kulağı Ocak ayında yapılacak zamma çevrildi.

Hem emekli hem de asgari ücretlinin zammında enflasyon belirleyici olacak. Temmuz, ağustos ve eylül ayını kapsayan 3 aylık enflasyon yüzde 25.11 oranında.

Ancak ekim, kasım ve aralık enflasyonlarının da açıklanmasıyla 6 aylık enflasyon belirlenecek ve milyonların maaş zammı kesinleşecek.

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'nde yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 68.01 oldu. Bu orana göre 6 aylık enflasyon yüzde 40.27 olacak. Refah payının eklenmesiyle asgari ücret ve emeklilere yapılacak zammın yüzde 50'yi bulması bekleniyor.

2024'te her iki gruba da yüzde 50 zam yapılmasıyla maaşlarda ciddi oranda bir yükseliş olacak. Buna göre en düşük SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı 7.500 liradan 11.250 liraya çıkacak. Asgari ücret ise 11.402 liradan 17.103 liraya yükselecek.

Sabah'tan Mete Dirice'nin haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kalıcı alım gücü ve refah artışı için yol haritasını çizdi. Burada öncelikli gündem olarak mali disiplin ve OVP ile hedefleri belirleyen ekonomi yönetimi ve Şimşek'in ajandasında emekli ve memur maaşları başta olmak üzere 3 önemli madde bulunuyor.

Asgari ücret, emekli ve memur maaşları düzenlemesiyle milyonların alım gücü artacakSıkı para politikası ve koordineli maliye politikalarıyla enflasyonun beli kırılacak ve artan alım gücü korunacakSürdürülebilir ekonomik büyüme için ihracat teşvik mekanizmalarının güçlendirilerek Türkiye'nin pazar payı genişleyecek

Bakanlık bütçe sınırlarını sonuna kadar zorladı ve 12,2 milyon emekliye 5000 TL Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi verilmesi kararlaştırıldı. Bir defaya mahsus olmak üzere verilecek emekliye ikramiyenin maliyeti 61 milyar TL oldu.Cumhuriyet ikramiyesi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda onaylandı ve bu hafta içinde Meclis Genel Kurulu'nda oylanacak. Daha sonra Başkan Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Sosyal Güvenlik Kurumu'da ödeme takvimini açıklayacak.

Emekli ikramiyesi Meclis Genel Kurulu'nda oylanacak. Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanacak. SGK, SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı olmak üzere Kasım ayının ilk yarısında olacak ödemeleri, sigorta tahsis numarasına göre açıklayacak.

Merkez Bankası'nın merakla beklenen Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlandı. Ekonomistlerin 2023 yılı enflasyon tahmini yüzde 68,01 olarak revize edildi. Buna göre Tüketici Fiyat Endeksi'nin 1895,91 seviyesine yükselmesi bekleniyor.

6 aylık enflasyon rakamının ise yüzde 40,27 olacağı hesaplandı. 6 aylık enflasyon rakamı SSK ve Bağ-Kur emeklileri için refah payı hariç Ocak zammı olarak beklentilere girmiş olurken, memurlar 6 aylık enflasyon farkı ile yüzde 15 toplu sözleşme zammı alacak.

Memur ve memur emeklisinin toplu sözleşme zammı 2024 yılının ilk yarısı için yüzde 15 ikinci yarısı için yüzde 10, 2025 yılının ilk yarısı için yüzde 6, ikinci yarısı için yüzde 5 oldu.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri refah payı hariç her yıl Ocak-Temmuz dönemi olmak üzere 2 kere zam alıyor. Bu oran 6 aylık enflasyon oranı kadar oluyor.Memurlar ise 6 aylık enflasyon farkına ilaveten toplu sözleşme zammı kadar zam alıyor. Burada memur enflasyon farkı, bir önceki toplu sözleşme zammının üzerindeki 6 aylık enflasyon oranını temsil ediyor.

Merkez Bankası'nın yeni açıkladığı yüzde 68,01'lik yıllık enflasyon beklentisine göre memur ve emeklisinin zam hesapları aşağıdaki gibi oldu:6 aylık enflasyon oranı yüzde 40,27Refah payı hariç 6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 40,276 aylık memur enflasyon farkı yüzde 32,33Memur toplu sözleşme zammı yüzde 156 aylık memur zammı yüzde 52,17

Toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı ile yüzde 50'yi aşması beklenen memur zammı, Ocak ayında emekli zammı belirlenirken referans olması bekleniyor. Rakamlar SSK ve Bağ-Kur emeklisinin Ocak ayında yüzde 40 civarında bir zam almasını gösteriyor.Emekliye zam konusunda Ocak zammına ilaveten 10 puan civarında bir refah payı masada olacak. Bakanlık bütçe çalışmasını gerçekleştirdikten sonra zam tablosunu Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunacak. Son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek.

2023 yılında 114'ün üzerinde artışla 3500 TL'den 7500 TL'ye yükseltilen en düşük emekli maaşı Ocak ayında yeniden artacak. Burada 7500 TL'nin altında maaş alan emeklilerin ödemeleri Hazine desteği ile bu seviyeye tamamlanıyor.Ocak ayında bu rakamında yüzde 40-50 civarında artması bekleniyor. En düşük emekli maaşının artışı için Meclis düzenlemesi gerekiyor.

Bakmadan Geçme