Güncel Haber Girişi: 26.05.2022 - 12:43, Güncelleme: 26.05.2022 - 12:43

DOSTLARININ KALEMİNDEN MÜŞTEHİR KARAKAYA KİTABI ÇIKTI

 

DOSTLARININ KALEMİNDEN MÜŞTEHİR KARAKAYA KİTABI ÇIKTI

Gazetemizde her hafta yayımlanan Mavi Şehrin Kalemleri ve Van Gölü İncileri sayfasının hayata geçmesinde emeği olan, Van kültürünün ve sanatının gelişmesine katkı sunan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Işık’ın kaleme aldığı “Dostlarının Kaleminden Müştehir Karakaya” isimli kitabı okuyucularıyla buluştu.
Burhan Ergin Van’da uzun yıllar öğretmenlik ve idarecilik görevlerinde bulunan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni şiar-yazar Mustafa Işık, yeni kitabında şair-yazar Müştehir Karakaya’yı kaleme aldı. Yedinci kitabını çıkarmanın mutluluğunu yaşayan şiar-yazar Işık’ın “Dostlarının Kaleminden Müştehir Karakaya’’ biyografik araştırma-inceleme kitabı 160 sayfadan oluşuyor. Kitabı almak isteyen okurlar internet üzerinden veya satış noktalarından temin edebilirler. Vansesi Gazetesi’nde Van Gölü İncileri ismiyle haftalık edebiyat sayfasını hazırlayan gazetemiz yazarlarından Mustafa Işık’ın şiir, hikaye, deneme ve derleme türündeki kitaplarından sonra biyografi tarzındaki araştırma kitabı okurların büyük ilgisini çekiyor. Şair-yazar Işık, “Van’ımızın medarıiftiharı, Cumhuriyet dönemi şairi 80 kuşağı güçlü kalemlerinden Müştehir Karakaya hakkında bugüne kadar gerek ulusalda gerekse de yerelde sayısız dergi, gazete, haber sitesi, sosyal medya platformu vb. mecralarda yazılar yazıldı. Üniversitelerde hakkında tezler hazırlandı, okullarda kendisiyle röportajlar yapıldı. Bütün bu resmi ve gayrı resmi işleyişin dışında üstadın dostlarının gönül bahçelerinde olgunlaşıp dil ağaçlarıyla meyveye duran kelamın kalem bulmuş hallerini sizler için bir araya toplama, iki kapak arasına alma niyetiyle bu kitabı hazırlamaya yolculuğa çıktım. Bu bağlamda Karakaya’nın 40 yılı aşan, önce İstanbul Cağaloğlu, ardından Van merkezli edebi yolculuğunun yol duraklarında gönül birliği yaptığı, beraber çalıştığı, yetiştirdiği, eserlerinin hayat bulmasında katkı sağladığı şair, yazar, eş, dost, arkadaş, öğrenci vb. herkesin gönül sofrasındaki incilerin toplanmasına uğraş verdim. Büyük teveccüh ve vefa örneği göstererek 2019 yılı yaz dönemi 33. sayılarında ‘’Müştehir Karakaya Özel Sayısı’’ hazırlayan Erciş’in nadide dergisi Hayal Bilgisi ekibine ve kıymettarları Ayşe-Cihat Albayrak çiftine sonsuz teşekkür ederek onların çalışmalarını izinleri dâhilinde kitabın eser içeriğine dahil ettik. Ayrıca üstadın yarım asırlık edebi yaşamında yolu kesişen dostlarına ulaşmaya çalışıp onların birer inci mercan parçası nadide değerlendirmeleriyle yazılarıyla sayfalarımızı nakşetmeye gayret ettim” dedi. Simer Yayınevi tarafından basımı gerçekleştirilen ’Dostlarının Kaleminden Müştehir Karakaya’’ adlı kitap, 54 farklı şair ve yazarın Müştehir Karakaya hakkındaki yazıları, şiirleri, söyleşileri, hatıraları ve iyi niyet temennilerinden oluşuyor. Van’ın kültür ve sanatında önemli yeri olan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni şair yazar Mustafa Işık’ın tayini geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Bursa’ya çıkmıştı.
Gazetemizde her hafta yayımlanan Mavi Şehrin Kalemleri ve Van Gölü İncileri sayfasının hayata geçmesinde emeği olan, Van kültürünün ve sanatının gelişmesine katkı sunan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Işık’ın kaleme aldığı “Dostlarının Kaleminden Müştehir Karakaya” isimli kitabı okuyucularıyla buluştu.

Burhan Ergin

Van’da uzun yıllar öğretmenlik ve idarecilik görevlerinde bulunan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni şiar-yazar Mustafa Işık, yeni kitabında şair-yazar Müştehir Karakaya’yı kaleme aldı. Yedinci kitabını çıkarmanın mutluluğunu yaşayan şiar-yazar Işık’ın “Dostlarının Kaleminden Müştehir Karakaya’’ biyografik araştırma-inceleme kitabı 160 sayfadan oluşuyor. Kitabı almak isteyen okurlar internet üzerinden veya satış noktalarından temin edebilirler.

Vansesi Gazetesi’nde Van Gölü İncileri ismiyle haftalık edebiyat sayfasını hazırlayan gazetemiz yazarlarından Mustafa Işık’ın şiir, hikaye, deneme ve derleme türündeki kitaplarından sonra biyografi tarzındaki araştırma kitabı okurların büyük ilgisini çekiyor.

Şair-yazar Işık, “Van’ımızın medarıiftiharı, Cumhuriyet dönemi şairi 80 kuşağı güçlü kalemlerinden Müştehir Karakaya hakkında bugüne kadar gerek ulusalda gerekse de yerelde sayısız dergi, gazete, haber sitesi, sosyal medya platformu vb. mecralarda yazılar yazıldı. Üniversitelerde hakkında tezler hazırlandı, okullarda kendisiyle röportajlar yapıldı. Bütün bu resmi ve gayrı resmi işleyişin dışında üstadın dostlarının gönül bahçelerinde olgunlaşıp dil ağaçlarıyla meyveye duran kelamın kalem bulmuş hallerini sizler için bir araya toplama, iki kapak arasına alma niyetiyle bu kitabı hazırlamaya yolculuğa çıktım. Bu bağlamda Karakaya’nın 40 yılı aşan, önce İstanbul Cağaloğlu, ardından Van merkezli edebi yolculuğunun yol duraklarında gönül birliği yaptığı, beraber çalıştığı, yetiştirdiği, eserlerinin hayat bulmasında katkı sağladığı şair, yazar, eş, dost, arkadaş, öğrenci vb. herkesin gönül sofrasındaki incilerin toplanmasına uğraş verdim. Büyük teveccüh ve vefa örneği göstererek 2019 yılı yaz dönemi 33. sayılarında ‘’Müştehir Karakaya Özel Sayısı’’ hazırlayan Erciş’in nadide dergisi Hayal Bilgisi ekibine ve kıymettarları Ayşe-Cihat Albayrak çiftine sonsuz teşekkür ederek onların çalışmalarını izinleri dâhilinde kitabın eser içeriğine dahil ettik. Ayrıca üstadın yarım asırlık edebi yaşamında yolu kesişen dostlarına ulaşmaya çalışıp onların birer inci mercan parçası nadide değerlendirmeleriyle yazılarıyla sayfalarımızı nakşetmeye gayret ettim” dedi.

Simer Yayınevi tarafından basımı gerçekleştirilen ’Dostlarının Kaleminden Müştehir Karakaya’’ adlı kitap, 54 farklı şair ve yazarın Müştehir Karakaya hakkındaki yazıları, şiirleri, söyleşileri, hatıraları ve iyi niyet temennilerinden oluşuyor.

Van’ın kültür ve sanatında önemli yeri olan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni şair yazar Mustafa Işık’ın tayini geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Bursa’ya çıkmıştı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.