Dolarda böyle iddia görülmedi: Bu tarihte 17 lira artacak...

Dolar kurunu öngörüsüyle tanınan finans uzmanı Selçuk Geçer, Türkiye'de yeni bir döviz krizinin yaklaştığını belirterek dikkat çekici bir uyarıda bulundu. Geçer'e göre, dolar kuru bu uyarıya göre belirli bir tarihte 45 liraya yükselecek.

Dolarda böyle iddia görülmedi: Bu tarihte 17 lira artacak...
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye'nin önde gelen finans uzmanlarından biri olan Selçuk Geçer, dolar kurunda büyük bir yükseliş öngörerek yeni bir döviz krizi uyarısında bulundu. Geçer, doların 17 lira birden yükseleceği tarih hakkında açıklamalarda bulundu. Dolar/TL paritesi son dönemde 27 lira seviyelerinde işlem görürken, Orta Doğu'daki gelişmeler sonrasında 28,11 liraya kadar yükseldi.

DÖVİZ SATMAYA DEVAM EDİYOR

Türkiye ekonomisi üzerine yaptığı yorumlar ile dikkat çeken ve geçtiğimiz yıllarda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hakkında manipülasyon iddiasıyla suç duyurusunda bulunulan Selçuk Geçer, dolar kuruyla ilgili yine çok konuşulacak ifadeler kullandı.

Geçer, eski Merkez Bankası yönetimi tarafından yapılan arka kapı müdahaleleri sonucunda enflasyon ile çalışan ücretlerinin doğru orantıda artmadığını ve Türkiye'de bir kümülatif enflasyon sorunu olduğunu belirterek, dolar kurunun gerçekte olması gerektiği değerden çok daha aşağıda tutulduğunu belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

SERT DÜŞÜŞ YAŞAYABİLİR

"Ekim ayının sonunda Fed tarafından yapılacak toplantılarda görünen o ki, 25 baz puanlık bir faiz artışına gidilecek. Bu toplantı 2023 için son faiz artırımı olacak ancak görünen o ki, 2024 yılında yüksek faizler bir süre daha hayatımızda kalmaya devam edecek.

Özetle dolar, uluslararası değerini uzun bir süre daha koruyacak ancak bu kadar güçlü olmayacak. Avrupa Merkez Bankası'ndan gelen sinyaller, Fed'in faiz musluklarını kapatması halinde bile artırıma gidileceğini gösteriyor. 

Bu da demek oluyor ki, dolar kısa sürede kendini kiliileyecek ama Euro tarafında yükselişler yeni başlıyor. Yıl sonu ve gelecek yılın başlarında dolar/Euro tarafında paritenin 1.10 üzerine çıktığını görmek sürpriz olmayacaktır.

ENFLASYON DOLARA 2024'TE YANSIYACAK

Doların duracağını söylemem sizi yanıltmasın. Türk lirası karşısında elbette hızla değer kazanmaya devam edecektir. Çünkü Türkiye'de, özellikle Şahap Kavcıoğlu döneminde yürütülen hatalı politikalar, yapılan arka kapıda müdahaleleri ile kontrol edilen dolar kuru günümüze gelene kadar enflasyon ile aynı oranda değerlendirilmedi.

Türkiye'de ciddi bir kümülatif enflasyon ve baskılanan dolar sorunu bulunuyor. Dolar/TL paritesinin şu anda gerçek değeri 45 lira sınırlarında. Ancak buraya aniden yükselmeyecektir. 

SONRASINDA 45 OLACAK

Mehmet Şimşek ve Hafize Gaye Erkan'ın gerçek ekonomi politikalarını da 31 Mart sonrasında göreceğiz. Türkiye'yi tam anlamıyla bir parasal sıkılaşma süreci bekliyor ve bu süre zarfında gerçekten çok büyük ekonomik sıkıntılar yaşanacaktır. 

OVP'de açıklananla paralel olarak benim beklentim, dolar kurunun 31 Mart seçimlerine kadar 35 liralara yükseleceği. Ancak seçim sonrası süreçte tıpkı 28 Mayıs'ın ardından olduğu gibi ani bir kur patlaması görülecektir.

Bu kur şokunu geçmişte yaşananlarla karıştırmamak lazım. Ne diyoruz, şu anda doların gerçek değeri 45 lira sınırında. Buna 2024 yılının enflasyonunu da eklediğinizde Haziran 2024 gibi doların gerçek değeri 60 liraları geçecek ve göreceksiniz, bu kurun üzerindeki baskıyı tamamen kaldırmak zorunda kalacaklar.

Yani biz 2024 yılının ilk yarısının bitişiyle birlikte korkunç bir yükselişe geçecek döviz izleyeceğiz. Bu yapılacak ve yapılması da gerekiyor. Bunu yapmadan hiçbir şekilde kalıcı bir çözüm bulamazsınız.

Vansesi Özel Haber

Bakmadan Geçme