Deniz otobüsleri yeniden başlıyor

Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan deniz otobüsleri, 4 yıl aradan sonra yeniden seferlerine başlıyor. Edremit Marina-Akdamar Adası arasında hizmet verecek olan otobüsler, ilk seferlerini 8 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirecek. 

Büyükşehir Belediyesi, daha konforlu ve güvenli bir yolculuk sağlamak amacıyla 2015 yılında deniz otobüsleriyle hizmet vermeye başlamıştı. Ancak 2019 yılında yaşanan pandemide ara verilen seferler 4 yıldır yapılmıyordu. Bu süreçte sadece protokol ve kayyımın özel misafirlerine hizmet veren deniz otobüsleri, yeniden halka hizmet vermeye başlıyor. 

Bakım onarım ve deniz sürvey işlemleri hızla tamamlandı

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan’ın göreve başlamasının ardından, bakım-onarım ve deniz sürvey işlemleri hızla tamamlanan deniz otobüsleri, uzun bir aradan sonra Vanlılara hizmet verecek. Ulaşım Dairesi Başkanlığı Kara ve Deniz Ulaşım Şube Müdürlüğü'ne bağlı 70 kişi taşıma kapasiteli 2 otobüste yapılan bakım onarım çalışmalarını yanı sıra Edremit marinada da çevre düzenlemesi ve onarım çalışması yapıldı.

Fiyat indirimine gidildi

Çalışmaların tamamlanması ile seferlere başlayacak olan deniz otobüslerinin fiyatlarında da indirime gidildi. Kayyım döneminde 260 TL olarak belirlenen sefer ücretleri; tam bilet 180 TL, öğrenci ise 150 TL’ye indirildi. BELVAN Kart ve temassız özelliği olan kredi kartlarıyla ödeme kolaylığı sağlanan seferler, halkın yanı sıra yerli ve yabancı turistlere de konforlu bir yolculuk imkânı sunuyor.

Seferler 3 güne çıkarıldı

Hafta içi 1 gün ve hafta sonu 2 gün olmak üzere 3 gün olarak planlanan seferler; Çarşamba günü saat 12.00 ve 14.00’te Edremit Marinadan gidiş, 14.30 ve 16.30’da ise Akdamar Adası’ndan dönüş şeklinde planlanırken, Cumartesi-Pazar günleri ise  saat 10.30, 12.00 ve 14.00’te Edremit Marinadan gidiş ve 13.00, 14.30 ve 16.30 Akdamar Adası’ndan dönüş şeklinde planlandı. 

Bakmadan Geçme