Çiftçilerin yüzü gülecek: Bu uygulama 81 ilde hayata geçirilecek!

Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçiler için yeni bir destek paketi açıkladı. Tarım arazisi sahibi olan çiftçiler için ekonomik kolaylık sağlayacak olan paket, tarım sektörünü canlandırmayı hedefliyor. Tarım destek ödemesi ile ilgili tüm ayrıntılar şöyle…

Türkiye, tarım alanında çok çeşitli ürünler yetiştiren bir ülke olarak biliniyor. Ancak son dönemde yaşanan ekonomik kriz ve yüksek enflasyon, çiftçilerin maliyetlerini artırırken gelirlerini azalttı. Bu durumda tarım arazilerinin bir kısmı ekilmeyerek boş kaldı. Tarım ve Orman Bakanlığı ise bu soruna çözüm bulmak için yeni bir uygulama başlattı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, ekilmeyen tarım arazileri kiralanabilecek. Bu sayede hem tarla sahipleri hem de kiracılar kazanç elde edebilecek. Kiralama işlemi için internet üzerinden başvuru yapılacak. Kiralama yapmak isteyenler, yetiştirmek istedikleri ürünleri belirterek tarla sahiplerine ulaşabilecek. Kiralama işlemi için öncelik köylülere, sivil toplum kuruluşlarına ve meslek odalarına verilecek.

Yeni uygulama “Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile Nisan ayında yasalaştı. Yeni kanun ile birlikte 81 ilde yaklaşık 1.5 milyon hektarlık tarım arazisinin üretime kazandırılması planlanıyor. Bu arazilerin büyüklüğü yaklaşık 2.1 milyon futbol sahasına denk geliyor.

Tarım sektörünün gelişmesi ve çiftçilerin desteklenmesi için atılan bu adım, hem tarım arazilerinin verimli kullanılmasını hem de çiftçilerin gelirlerinin artmasını sağlayacak. Bakanlık, yeni uygulamanın detaylarını internet sitesinde yayınladı.

Van Sesi Haber Merkezi

Bakmadan Geçme