• Haberler
  • Güncel
  • Büyükşehir Belediye Meclisi 34'üncü birleşimle devam etti

Büyükşehir Belediye Meclisi 34'üncü birleşimle devam etti

Van Büyükşehir Belediyesi 2024 yılı Temmuz ayı 1. Olağan Meclis Toplantısı 34'üncü birleşimi Başkan Abdullah Zeydan başkanlığında gerçekleşti. Önemli kararlara imza atılan toplantıda, özellikle depreme dayanıklı yapılara geçiş için yürütülecek çalışmalara ilişkin alınan karar Meclis'in temel gündem maddesi olarak ön plana çıktı. 

Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı 1. Meclis Toplantısı 34’üncü birleşimi Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan ve yardımcısı Neslihan Şedal’ın katıldığı toplantıda önemli kararlar alındı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Zeydan, kent genelinde son günlerde yaşanan sel ve su taşkınları ile ilgili yapılan çalışmalara değinerek, selden etkilenen yurttaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulundu. 

Açılış ve yoklama ile başlayan Mecliste, yapılan konuşmanın ardından 3 gündem maddesinin görüşülmesine geçildi. Van Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) tüzel kişilik kazanabilmesi için müteşebbis heyette görev alacak kurucu kurumlardan biri olan Büyükşehir Belediyesi’nin 3 asil ve 3 yedek üyesi belirlendi. 

‘Depreme dayanıklı kent’ için önemli adım

Kent Estetiği ve Yerinde Dönüşüm Komisyon Raporunun görüşülmesi ile devam eden toplantıda, Büyükşehir Belediyesi yapıların deprem dayanıklılığı ve yapı stokunun analiz edilmesi, riskli alan ve yapıların tespit edilmesi ve gerekirse yerinde dönüşüm uygulamalarının yapılması konusunda yapılan çalışmalar değerlendirildi. Ayrıca mevcut yapı stokunun deprem dayanıklılığı analizlerinin yapılması ve denetlenmesi, riskli yapıların tespit edilmesi, rezerv yapı alanlarının tespit edilmesi ve tespit edilen riskli alanlarda kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanlarının belirlenmesi, tespit edilen riskli yapılarda yeniden dönüşüm uygulamalarının yapılması, deprem risk haritalarının oluşturulması ve çalışmaların devamı için Meclis’ten onay alındı. 

Avrupa Birliği Belediye Başkanları İklim ve Enerji Sözleşmesi kapsamında sözleşmeye dair tüm iş ve işlemlerin ürütülmesi için Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan ve süreçle ilgili işlemleri yürütmek için İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı Elif Fırat'ın yetkilendirilmesi Meclis’e sunularak oy birliğiyle kabul edildi. 

Meclis’in 35’inci birleşimi yarın saat 15.00’te devam yapılacak.
 

Bakmadan Geçme