Bu tarihe kadar ücretsiz olacak: Evde doğalgaz kullananlara iyi haber

Kış aylarının gelmesiyle birlikte kombilerin kullanımının arttığı bu dönemde, Türkiye genelindeki 81 ilde doğal gaz faturaları belirli bir süre için ücretsiz olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Karadeniz doğal gazının işleme alınmasının ardından yapılan indirim açıklaması, vatandaşları sevindirdi.

Soğuk hava ile birlikte kombilerin çalışmaya başlamasıyla artan doğal gaz faturaları endişesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan müjde geldi.

Karadeniz'de bulunan doğal gaz rezervlerinden kaynaklanan avantajla, Türkiye genelinde 81 ilde doğal gaz faturaları belirli bir tarihe kadar ücretsiz olacak.

Gelen doğal gaz faturalarında 25 metreküpe kadar olan tüketim ücretsiz olurken, tüm Türkiye'de 1 Mayıs 2024 tarihine kadar 25 metreküp yaklaşık 120 liralık gaz ücretsiz olacak.

2023 yılından bu yana doğal gaz faturalarındaki 25 metreküplük kısım devlet tarafından karşılanıyor. Kullanım miktarı bunu altında kalırsa vatandaşlar ücret ödemiyor.

Bakanlığının 2024 bütçesi üzerinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sunum yapan Bakan Alparslan Bayraktar, vatandaşın enerji faturasını düşürmek için yaptıkları desteklemeleri açıklayarak, "İhtiyaç sahibi hanelere 2019'dan bugüne kadar toplam 18.2 milyar TL tutarında elektrik desteği verdik. 2022'de 1.9 milyon aileye 1.7 milyon ton kömür desteği sağladık. 

2023'te de ısınma amaçlı kömür desteğine devam ediyoruz. Kömür desteği alan hanelerden isteyenler bunu doğal gaz olarak da kullanabiliyor. Bu kapsamda 634.3 milyon TL tutarında doğal gaz desteği verdik. 2022'de vatandaşlarımızın elektrik ve doğal gaz tüketimlerinin 270 milyar TL'si devletimiz tarafından karşılandı" demişti.

CHP'li Ahmet Akın ise sanayide kullanılan elektrik ve doğal gaza 1 Ekim itibarıyla yüzde 20 zam yapıldığını hatırlatarak, seçimden sonra akaryakıt ürünlerinde yapılan zamların üretim maliyetlerinde artışa yol açtığını belirtti. Akın, kış öncesi doğal gaz ve elektriğe yapılacak her zammın enflasyonda artışa neden olacağını belirtti.

Van Sesi Özel Haber

Bakmadan Geçme