Bu aracın fiyatı Türkiye'de 1 milyon yurt dışında 460 bin TL

Türkiye'de üretilen Fiat Egea, yurt içinde 472 bin ve vergilerle birlikte 1 milyona satılırken, yurt dışında 460 bin TL'den satılıyor.

Bu aracın fiyatı Türkiye'de 1 milyon yurt dışında 460 bin TL
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye’de üretilen Fiat Egea, yurt içinde 472 bin ve vergilerle birlikte 1 milyonu aşıyor. Akademisyen Yüksel Hoş aynı aracın yurt dışında yarı fiyatından az olduğunu söyleyerek 460 bin TL olduğunu paylaştı.

Akademisyen Yüksel Hoş, Türkiye’de üretilen Fiat Egea marka aracın Türkiye’de yurt dışı fiyatının iki katından fazla fiyata satılmasına tepki gösterdi.

Hoş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu araç Egea. Özelliği Türkiye’de üretilmesi. Fiyatı tam 1 milyon lira. Fakat aynı araç Bosna Hersek’te 460 bin lira. Düşünün bakalım, niye? Göbekli tepe gibi tarihin ve medeniyetin ilk başladığı yere sahip olup muhtemelen tekerleğin ilk bulunduğu topraklarda tekerlekli bir araca bu denli para vermek zorunda kalmak da bizim kahrımız” ifadelerini kullandı.

MHP’Lİ VEKİL: EGEA ALAMAYAN FİORİNO ALSIN
Sözcü’de yer alan habere göre; MHP’li Yılmaz akademisyene, “Ben Egea’ya binmiyorum. Geçen yıl Volvo’mu 320’ye satıp 430’a Passat aldım. Bu yıl Passat’ı bin 200’e satar üste 300-500 koyar başka bir şey alırım. Şartlar dahilinde binerim. Egea alamayan Fiorino alsın, olmadı 2. el Linea alsın” diye teki gösterdi. Hoş ise bu paylaşıma, “MHP 26. dönem milletvekili abimizin biz fakir pisliklere mühim tavsiyeleri. Kulak verelim” yanıtını verdi.

VERGİLERLE ARTIYOR
Fiat Egea Sedan’ın Lounge 1.3 M.Jet 95 HP modelinin liste satış fiyatı 1 milyon 3 bin 900 TL iken aracın vergisiz bedeli ise 472 bin 646 TL. Yüzde 80 ÖTV ile yüzde 20 KDV oranı eklenen aracın fiyatı bir anda katlanıyor. Vergilerin toplamı, aracın vergisiz fiyatını 58 bin 608 lira aşarak 531 bin 254 TL’ye ulaşıyor.

Bakmadan Geçme