Bedirhanoğlu, halkı dinledi

CHP Van Milletvekili Adayı Seracettin Bedirhanoğlu'nun, seçim gezileri durağı Özalp ve Saray ilçeleri oldu.

Basın Bülteni

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre 700 bini aşkın seçmenin bulunduğu Van'da, millet ittifakının seçim çalışmaları devam ediyor.

CHP Milletvekili Adayı Seracettin Bedirhanoğlu seçim çalışmaları kapsamında ilçeleri ziyaret etmeye devam ediyor. Bedirhanoğlu, Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan ve CHP Milletvekili adayı Cafer Gürsel ile birlikte İran sınırında bulunan Özalp ve Saray ilçelerinde esnaf ziyareti yaparak halkla buluştu.

Bedirhanoğlu’na millet ittifakının ilçe başkanları eşlik ederken, Özalp ve Saraylılar özellikle sınır ticaretinin yeniden canlandırılmasını, bu ticaretin önündeki kota ve kısıtlamaların kaldırılmasını istedi. Vatandaşlar ayrıca sicil affı konusunda da beklenti içinde olduklarını ifade etti.

“BU BİZİM KADERİMİZ OLMAMALI!”

Seracettin Bedirhanoğlu, şehrin her ilçesinde ve mahallesinde çalışmalarının yoğun şekilde sürdüğünü belirterek, “14 Mayıs seçimlerine çok az bir süre kaldı. Bu az sürede olabildiğince yurttaşlara dokunmaya çalışıyoruz. Özalp ve Saray bizim için çok önemli. Bu ilçelerimize gittik, halkımızla kucaklaştık. Tabi bizlerden büyük beklentileri var. İktidar olduğumuzda bu beklentileri karşılamak için gece-gündüz çalışmalıyız. İran sınırına komşu olan bu ilçeler geçmişte, sınır ticaretinin canlı olduğu zamanlarda önemli merkezlerdi. Şu an maalesef kaderine terk edilmiş. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bu ilçemizden her yıl ortalama bine yakın kişi bunların çoğu genç, Türkiye’nin büyük metropollerine göç ediyor. Bu metropollerde gençlerimiz inşaatlarda çalışıyor ve çoğu zaman cenazeleri geliyor. Bu bizim kaderimiz olmamalı. Bu ilçeler ticaretin en canlı olduğu yerler olmalıdır” dedi.

“KAPI AÇIK AMA BURADA ÇOK HACİMLİ BİR TİCARET YAPILAMIYOR”

Bedirhanoğlu, CHP iktidarında sınır ticareti önündeki engelleri kaldırmak için çalışmalar yürüteceklerini kaydederek, “İktidarımızda İran sınırına komşu ilçelerimizde ticareti geliştireceğiz. Bu ilçelerden büyükşehirlere olan göçün önüne geçeceğiz. Genel Başkanımızın sınır ticaretiyle ilgili bakışı çok olumludur, gerçekçidir ve ortadadır. Sınır ticaretini canlandırmak zorundayız. Birçok üründe kota var. Kapı açık ama burada çok hacimli bir ticaret yapılamıyor. İran’dan buraya mal, ürün geliyor ama bunların gümrüklemesi Niğde, Diyarbakır, Trabzon gibi illerde yapılıyor. Bunu Van’lıya reva gören anlayışla mücadele ediyoruz. Öyle kapı açık deyince iş bitmiyor. CHP iktidarında Özalp da Saray da hakkını alacak. Yurttaşlarımız bize yeter ki şans tanısın” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme