Güncel Haber Girişi: 03.03.2015 - 17:27, Güncelleme: 15.10.2020 - 08:20

Başkale İçin Çalışma Platformu Toplandı

 

Başkale İçin Çalışma Platformu Toplandı

Başkale’de mahalle muhtarları, esnaf ve tüccarların katılımıyla oluşturulan “Başkale için çalışma Platformu” ilk toplantısını yaptı.
Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın destek ve katkıları ile kurulan  platform 15 kişinin katılımıyla oluşturuldu. 5 esnaf ve tüccar, 5 muhtar, Başkale Ziraat Odası ve Van TSO Başkale Temsilciliğinden 2, Van TSO’dan 3 üyenin katılımı ile oluşturulan çalışma platformu toplantısında önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmalar görüşüldü. Başkale için Çalışma Platformu Başkanlığını üstlenen TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, oluşturulan çalışma platformu ile muhtarlarımızın, esnaf ve tüccarlarımızın birlikte hareketi ile ortaya çıkan enerjimizi Başkale için kullanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın dedi. Takva, “Son yıllarda Başkale de daralan ekonomik ve ticari alan için alternatifler üretmek, ilçede başlayan göç hareketinin önüne geçmek, temel sorunlara çözüm bulmak ve farkındalık yaratarak lobi faaliyetleri sürdürmeyi amaçlıyoruz. Başkale İçin Çalışma Platformu olarak öncelikli olarak Başkale Gelincik- Güzereş Salmas Sınır kapısının açılması ile ilçenin ekonomik kalkınmasına katkı sunmayı amaçlarken, ilçede yapılması kararlaştırılan ancak bu konuda bir adım atılmayan Meslek Yüksekokulu’nun kurulması ile ilçede eğitim oranının yükseltilmesi, ilçedeki eğitim sorunlarının çözümünü hedefliyoruz” diye konuştu.    Öncelikli çalışma alanlarını belirlediklerini ifade eden Takva, “Amacımız üzüm yemektir. Görevde bulunduğumuz süre içinde bu konuda elimizden geleni yapacağız. Ayrıca oluşturulan “Başkale İçin Çalışma Platformu” birçok ilçeye de ilham kaynağı oluşturacak, örnek bir çalışma olacaktır. Bir kent sadece merkezi ile kalkınamaz. İlçeler dezavantajlı olunca kent merkezindeki olumlu enerjiyi de alıyor. Dolayısı ile Merkez ilçeleri kalkındırmaya mecburdur. Tüm dengeleri kontrol ederek taleplerimizi ileteceğiz. Hiçbir ayrım içinde olmadan, çalışma platformumuzun başaralı olması için çalışacağız” dedi. Toplantıda muhtarlar adına konuşan Vecihi Ayhan ise bir zamanlar Başkale’nin Van’ın ekonomik kalkınmasına büyük katkılar sunduğunu belirterek “Başkale ekonomik kalkınmanın merkezi iken, şimdiler göç veren, ticaret, hayvancılık ve tarım alanlarında yaprak kıpırdamaz oldu. Göç veren ilçenin bu gidişatı bizleri rahatsız etmektedir. Bizler bu çalışmanın olumlu sonuçlanması için birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı. Toplantıya Van TSO adına Başkan Necdet Takva’nın yanı sıra Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman katıldı.
Başkale’de mahalle muhtarları, esnaf ve tüccarların katılımıyla oluşturulan “Başkale için çalışma Platformu” ilk toplantısını yaptı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın destek ve katkıları ile kurulan  platform 15 kişinin katılımıyla oluşturuldu. 5 esnaf ve tüccar, 5 muhtar, Başkale Ziraat Odası ve Van TSO Başkale Temsilciliğinden 2, Van TSO’dan 3 üyenin katılımı ile oluşturulan çalışma platformu toplantısında önümüzdeki süreçte yapılacak çalışmalar görüşüldü.

Başkale için Çalışma Platformu Başkanlığını üstlenen TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, oluşturulan çalışma platformu ile muhtarlarımızın, esnaf ve tüccarlarımızın birlikte hareketi ile ortaya çıkan enerjimizi Başkale için kullanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın dedi. Takva, “Son yıllarda Başkale de daralan ekonomik ve ticari alan için alternatifler üretmek, ilçede başlayan göç hareketinin önüne geçmek, temel sorunlara çözüm bulmak ve farkındalık yaratarak lobi faaliyetleri sürdürmeyi amaçlıyoruz. Başkale İçin Çalışma Platformu olarak öncelikli olarak Başkale Gelincik- Güzereş Salmas Sınır kapısının açılması ile ilçenin ekonomik kalkınmasına katkı sunmayı amaçlarken, ilçede yapılması kararlaştırılan ancak bu konuda bir adım atılmayan Meslek Yüksekokulu’nun kurulması ile ilçede eğitim oranının yükseltilmesi, ilçedeki eğitim sorunlarının çözümünü hedefliyoruz” diye konuştu.   

Öncelikli çalışma alanlarını belirlediklerini ifade eden Takva, “Amacımız üzüm yemektir. Görevde bulunduğumuz süre içinde bu konuda elimizden geleni yapacağız. Ayrıca oluşturulan “Başkale İçin Çalışma Platformu” birçok ilçeye de ilham kaynağı oluşturacak, örnek bir çalışma olacaktır. Bir kent sadece merkezi ile kalkınamaz. İlçeler dezavantajlı olunca kent merkezindeki olumlu enerjiyi de alıyor. Dolayısı ile Merkez ilçeleri kalkındırmaya mecburdur. Tüm dengeleri kontrol ederek taleplerimizi ileteceğiz. Hiçbir ayrım içinde olmadan, çalışma platformumuzun başaralı olması için çalışacağız” dedi.

Toplantıda muhtarlar adına konuşan Vecihi Ayhan ise bir zamanlar Başkale’nin Van’ın ekonomik kalkınmasına büyük katkılar sunduğunu belirterek “Başkale ekonomik kalkınmanın merkezi iken, şimdiler göç veren, ticaret, hayvancılık ve tarım alanlarında yaprak kıpırdamaz oldu. Göç veren ilçenin bu gidişatı bizleri rahatsız etmektedir. Bizler bu çalışmanın olumlu sonuçlanması için birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Toplantıya Van TSO adına Başkan Necdet Takva’nın yanı sıra Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman katıldı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve vansesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.