Bahçesaray'da imece usulü kar temizleme

Bahçesaray'da vatandaşlar evlerinin damlarındaki kar'ları imece usulü temizliyor.

Şubat ayının ilk haftasında yağan kar, özellikle Bahçesaray ilçesinde hayatı olumsuz etkiledi. Kar kalınlığının yüksek kesimlerde 80 santimetre ile 1.5 metreye ulaştığı ilçesin kırsal mahallelerinde hayat durma noktasına geldi. Bir hafta boyunca belli aralıklarla etkili kar yağışı ile birlikte vatandaşlar toprak damlı evlerinin üzerindeki karları küreklerle temizlerken, bir yandan da açtıkları kar tünellerinden geçirdikleri küçükbaş hayvanlarını kar üzerine serdikleri otlarla beslemeye çalıştı.

"İmece usulü kar temizleme"

Türkiye'nin en fazla yağış alan illerinden Van'da, kış mevsimi kırsal bölgelerde çetin geçiyor. Kar kalınlığının bir metreyi aştığı kırsal mahallelerde zor şartlarda yaşamlarını idame ettirmeye çalışan vatandaşlar, birbirlerine yardım ederek güçlüklerin üstesinden gelmeye çalışıyorlar. Bahçesaray ilçesine 9 kilometre mesafedeki Çatbayır Mahallesi sakinlerinin imece usulü evlerin toprak damlarında biriken kar’ları temizleme mesaisi devam ediyor. Damlarda 60 santimetreyi bulan kar kütlesini küreklerle kalıplar halinde kesip atan mahalle sakinleri, kış boyunca birçok kez bu işlemi yaparak hem damların çökmesini hem de evlerin içine su damlamasını önlüyor.

"Karabet Geçidi’nde kar kalınlığı 2 metre 42 santimetreye ulaştı"

Öte yandan, Van-Bahçesaray kara yolu çığ riski nedeniyle 22 Aralık 2023'ten bu yana kapalı tutuluyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre Türkiye genelinde 3 bin rakımlı Karabet Geçidi'nde kar kalınlığı 2 metre 42 santim ölçülürken, Rize'nin Güneysu ilçesine bağlı Handüzü yaylasında 1 metre 87 santim, Bolu Kartakaya Kayak Merkezi 1 metre 62 santim ve Hakkari Mergabütan Kayak Merkezi'nde ise 1 metre 59 santim olarak ölçüldü.iha

Bakmadan Geçme