Asgari ücrette herkes ters köşe: Açıklanacak yeni ücret

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret rakamları konusunda belirsizlik sona erdi. Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplantıları öncesinde minimum ücreti açıkladı.

Yeni yıl öncesinde asgari ücretin belirlenmeye başlamasıyla ilgili ilk adım atıldı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Aralık ayındaki toplantılarına dair önemli bir açıklama, Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş tarafından geldi.

Kurtuluş'un minimum rakamı duyurması, milyonlarca asgari ücretlinin heyecanla beklediği zamların habercisi oldu.

 

ASGARİ ÜCRET ZAMMI

Aralık ayında başlanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları öncesinde taban asgari ücret açıklaması geldi. Milliyet.com.tr'ye konuşan Ahmet Kurtuluş, asgari ücrete zam pazarlığının en az enflasyon üzerinden olacağına dikkat çekti. Enflasyon farkına göre, en düşük asgari ücret zammını paylaştı.

Açlık sınırı üzerinden yapılan değerlendirmelerde, 4 kişilik bir ailenin sadece gıda harcaması eylül ayı itibarıyla 13 bin 334 TL'ye ulaştı. Yoksulluk sınırı ise 43 bin 433 TL oldu. Bekar bir kişinin aylık maliyeti ise 17 bin 336 TL olarak paylaşıldı.


TABAN ÜCRET

Asgari ücrette en az ücret paylaşımı yapan Ahmet Kurtuluş, enflasyon farkına göre bu rakamın 15 bin 600 TL olacağını duyurdu. Sadece enflasyon farkı olduğunun altını çizen Kurtuluş, bu rakamın biraz daha yükseltilebileceğinden bahsetti.

İşveren tarafının 16 bin TL üzerinden masaya oturacağına dair tahminlerini dile getirdi. İşçi tarafı açlık, yoksulluk sınırı ve bekar bir çalışma yaşama maaliyetine göre, yeni rakamlar masaya yatırılacağını işaret etti.


ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ

Milyonların merakla beklediği "İşçi kesimi hangi rakam üzerinden masaya oturacak?" sorusu cevaplandı. Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş'un açıklamalarına göre, rakamların kasım ve aralık ayında daha da netleşeceği paylaşıldı. İşçi kesiminin en az 20 bin TL ile masaya oturacağı düşünülüyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda hükümeti temsil eden 5 kişi, işçi kesimini temsil eden 5 kişi ve işveren kesimini temsil eden 5 kişinin yer alması bekleniyor. Komisyonda bulunan kişiler yeni asgari ücreti belirleyecek. İşveren teklifi 16 bin TL, işçi kesiminin teklifi ise 20 bin TL üzerinden masaya oturulacak. Bu rakamların arasında anlaşma sağlanacaktır.

Van Sesi Özel Haber

Bakmadan Geçme