• Haberler
  • Ekonomi
  • Aracı olanlara yeni uyarı: Bunu yapmayan büyük ceza yiyecek!

Aracı olanlara yeni uyarı: Bunu yapmayan büyük ceza yiyecek!

Otomobil sahiplerine yönelik önemli bir uyarı: 81 ilde geçerli olan bu uygulama ile araç sahiplerinin değişiklik yapmaması durumunda 1152 TL ceza kesilecek. Trafik güvenliğini artırmayı hedefleyen bu düzenleme, sürücülerin cebinden çıkacak ekstra bir maliyet anlamına geliyor.

Aracı olanlara yeni uyarı: Bunu yapmayan büyük ceza yiyecek!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkiye genelinde uygulanmaya başlayan bir trafik güvenliği düzenlemesi otomobil sahiplerini etkiliyor.

Araç sahipleri, bu yeni düzenlemeye uymazlarsa 1152 TL ceza ödemek zorunda kalacaklar. Amaç, trafik güvenliğini artırmak.

KRİTİK DETAY

Kış için araç bakımları ve lastik seçimleri hakkında bilgi veren uzmanlar kış lastiklerinde üretim tarihlerine dikkat çekti. Standart bir araç lastiğinin raf ömrünün ortalama olarak 10 yıl olduğunu belirten uzmanlar, araca takılan bir lastiğin ise ömrünün 5 yıl olduğunu açıkladı.

2. El lastik almayı düşünen vatandaşlar için, lastiklerin üretim tarihinin çok eski olmaması ve lastiklerdeki ‘diş derinliği’ en önemli unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.

Ek bir bilgi olarak; yeni bir binek lastiğin başlangıçta diş derinliği 8-9 mm civarındadır. Yasal olarak, lastik genişliğinin %75'i ve tüm çevresi boyunca diş derinliği 1,6 mm'ye inene kadar lastiklerinizi kullanabilirsiniz.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Araç üreticilerinin tavsiye ettiği lastik ebatlarını kullanın

Lastiğin fren ve çekiş özelliklerini inceleyin

Lastiklerin üzerinde kar logosunun yer alması gerekli

İklim özelliklerine uygun kış lastiği seçimi yapın

Kış lastiklerinin üretim yılı çok önemli

ROT AYARI NEDİR?

Bağlantı çubuğu olarak da bilinen rot, aracın direksiyon mafsalını ön tekerlekteki rot başına bağlar. Rot ayarı ise tekerleklerin kaldırıma çarpması veya derin çukurlardan hızla geçmesi sonucu bozulan tekerlek hizalamasının düzeltilmesi için yapılan işleme deniyor.

Rot ayarı lastik aşınmasını önlemenin yanı sıra süspansiyonlar üzerindeki gerilimi azaltmak ve aracın yol tutuşunu iyileştirmek gibi güvenli sürüş ihtiyaçlarından dolayı da yapılabiliyor.

BOZULUNCA NE OLUR?

Aracınızın rot ayarı bozulduğunda aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

Aracın sağa veya sola çekmesi: Aracınız sürüş sırasında eğimsiz bir zeminde ve direksiyon düz konumdayken sağa veya sola doğru çekiyorsa hizalama yani rot ayarı bozulmuş olabilir.

Titreşimli direksiyon

Direksiyon simidinin yüksek hızlarda titreşim tepkisi vermesi rot ayarının bozuk olduğuna işaret edebilir. Oldukça tehlikeli olan bu durum lastik aşınmasını hızlandırarak sürüş sırasında lastiklerin patlamasına dahi neden olabiliyor.

Düzensiz lastik aşınması

Lastiklerin iç veya dış kenarlarında asimetrik yıpranmalar gözlemliyorsanız tekerleklerin rot ayarı bozulmuş olabilir.

Vansesi Özel Haber

Bakmadan Geçme