Altın fiyatlarında dalgalanma sürüyor

Altın piyasası dalgalanmalara karşı gösterdiği dirençle dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Altın fiyatlarında dalgalanma sürüyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Altın fiyatları günün ilk saatlerinde olumlu bir başlangıç yaparak yatırımcıların yüzünü güldürdü. Gram altın, 1.818 lira seviyesinden işlem görmeye başladı ve yükseliş eğilimini sürdürdü.

Aynı şekilde ons altın da 2.006 dolar seviyesinden güne başlayarak sabit bir seyir izledi. Bu yükseliş altın piyasasına ilgi duyan yatırımcılar ve uzmanlar arasında büyük bir heyecan yarattı. JP Morgan 2023 yılının sonunda ve 2024 yılında ons altın fiyatlarının yeni rekorlara ulaşmasını bekliyor.

Çeyrek altın ve ons altın gibi kıymetli metaller, yatırımcılar arasında popülerliğini sürdürüyor. Fiyatlardaki anlık değişiklikler milyonlarca kişi tarafından yakından izleniyor ve bu alanda uzmanlaşmış bankaların yıl sonu tahminleri ise büyük bir merakla bekleniyordu.

2023 yılının sonlarında fiyatların daha da hareketleneceği 2024 yılında da zirveye çıkacağı tahmin ediliyor. Uzmanlar "Özellikle yıl sonu etkisini göreceksiniz" şeklinden açıklamalar yapıyor.

JP Morgan, 2024 yılında ons altın fiyatlarının yeni rekorlara ulaşmasını bekliyor. ABD merkezli bu dev finans kuruluşu, olası bir resesyon öncesi altın piyasasında büyük bir fırsat gözlemliyor. Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte altın fiyatlarının yıl sonuna kadar 2.000 dolar/ons seviyesini aşabileceğini öngörüyor.

JP Morgan'ın Küresel Emtia Araştırma Müdürü Greg Shearer, ABD Merkez Bankası'nın 2024 yılının ikinci çeyreğinde faiz indirimlerine başlaması beklentisinin gerçekleşmesinin, ABD'de reel getirilerin düşmesinin altın için "önemli bir itici güç" olacağını vurguluyor. Bu, altın yatırımcıları için büyük bir haber olabilir.

2024 yılının son çeyreğine yönelik JP Morgan'ın tahmini ise oldukça iddialı. Banka, ons altın için ortalama fiyat hedefini 2.175 dolar olarak belirliyor.

Ancak bu öngörüye geçmeden önce ABD'de hafif bir resesyon yaşanabileceğini belirtiyor. Bu beraberinde risklerin yukarı yönlü olduğu anlamına geliyor.

Bakmadan Geçme