Altın fiyatları rekor tazeledi

Ons altın fiyatı tekrardan 2 bin doların üzerine çıktı. Gram altın ise haftanın son işlem gününde 1.859 Türk Lirasını görerek rekor kırdı.

Altın fiyatları Kasım ayı ile birlikte sert yükselişlere sahne olurken ABD'den gelen istihdam verile ons altın fiyatını tetiklemiş durumda. Yatırımcılar 'Gram altın daha da yükselecek mi? Altın fiyatlarında son durum ne?' sorularını araştırırken uzman isimden korkutan uyarı geldi. Altını olanları beti benzi atacak! Altının neden yükseldiği belli oldu.

Piyasaların merakla beklediği veri dün açıklandı. ABD'de tarım dışı istihdam ekim ayında 150 binle 180 binlik beklentinin altında artış gösterdi. Açıklanan veriler sonrası ons altın tekrardan 2 bin doların üstüne çıktı. Ons altındaki yükseliş ile birlikte gram altın haftanın son iş gününde 1.859 TL'yi görerek tarihi rekora imza attı. Altın fiyatlarındaki yükseliş sonrası vatandaşlar 'Altın fiyatları neden bu kadar yükseliyor? Gram altın ne kadar yükselecek?' sorularını araştırmaya başladı. Ünlü uzman yükseliş nedenini açıkladı. Altını olanları beti benzi atacak! Eğer bu gerçekleşirse altında düşüşlere hazır olun. İşte detaylar haberimizde...

Altın fiyatları rekor üstüne rekor kırarken konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Ata Yatırım Hazine GMY Etem Öztekin şu ifadeleri kullandı:

"Çarşamba günkü Fed tutanaklarından sonra Amerika ekonomisinde haftanın son işlem gününde gelen zayıf işgücü piyasası verileri ile Fed’in faiz indirimi beklentisi piyasada yaklaşık 2 ay önceye çekilirken aynı zamanda Amerikan hazine tahvilleri eğrisinin orta ve uzun vadeleri yaklaşık 15-20 baz puan aralığında aşağıya geldi. Bu gelişmeler de, İsrail-Filistin savaşından sonra ciddi bir yükselişe geçen altın fiyatlarına destek vererek ons fiyatının 2000 dolar seviyelerine kadar yükselmesine sebep oldu. İçerde ise dolar TL kurunun bir süredir yukarı yönlü, kademeli olarak artışı sonrasında gram altın fiyatında da rekor seviyeleri görmüş olduk.

Öncelikle Fed’in faizleri sabit tutması piyasa oyuncuları tarafından beklenen bir aksiyondu. Ancak Fed tutanakları ve Başkan Powell’ın soru-cevap bölümündeki yorumlarından sonra global risk iştahında artışı ve doların diğer ülke para birimleri karşısındaki güç kaybını gözlemledik. Özellikle cuma günü Amerika’daki tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verilerinin beklenenden kötü gelmesi, bir gün önce açıklanan Fed tutanaklarındaki güvercin söylemleri destekler nitelikteydi. Bu da riskli varlıkların değer artışını güçlendiren bir gelişme oldu.

Altın fiyatının, önümüzdeki dönemde yine jeopolitik gelişmeler ve Amerika ekonomisinden gelecek verilere göre şekilleneceğini düşünüyoruz. Bu bağlamda bir süredir dillendirdiğimiz yukarı yönlü potansiyel hâlâ devam etmekle birlikte, İsrail-Filistin savaşında bir süredir dillendirilen ateşkes ihtimallerine bağlı olarak aşağı yönlü risklerin mevcut olduğunu düşünüyoruz.

Jeopolitik risklerin, yatırımcıların kâr alma isteğiyle birleşmesi neticesinde son haftalarda borsada gördüğümüz satışların, haftanın son iki iş gününde olumluya döndüğünü takip ettik. Önümüzdeki dönemde açıklanacak olan bilançolar ile beraber, bahsettiğimiz jeopolitik risklerde olumsuz bir haber akışının olmaması durumunda borsadaki aşağı yönlü baskının azalmasını bekleyebiliriz."

Ons altındaki yükselişlerin devam edeceğini belirten Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş ise "İsrail ile Hamas arasındaki gerginliğin zamana yayılmış olsa da yatırımcı tercihlerinde ciddi bir değişikliğe sebep olduğunu düşünüyoruz. Jeopolitik gerilimin tırmandığı zaman diliminde yatırımcıların tercihi güvenliği liman şeklinde gerçekleşirken ABD’nin borçluluğunun yarattığı etki ile ABD 10 yıllık tahvil getirilerinde kritik olan yüzde 5’lik seviye aşıldı. Hafta içerisinde Fed’in de yapmış olduğu açıklamalar sonrasında tahvil getirilerinin faiz artırım görevi gördüğünün yinelenmesiyle birlikte ABD tahvil getirilerinin gevşemenin ve sonucunda bunun altın fiyatlarında da katalist bir etken yarattığı görüşündeyiz." açıklamasında bulundu.

Bakmadan Geçme